Opuštěná kráska Klišinová. Když je jedna Ruska celým týmem

18 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Přišla. Blondýna v modročerveném dresu, aktérka soutěže dálkařek. Darja Klišinová. V její osobě se vlastně zároveň dostavil i celý atletický tým Ruska, jedné z největších světových sportovních velmocí.

Žádné jiné atletce nevěnovali reportéři v Riu po závodě, natož pak po kvalifikaci tak velkou pozornost. Ale byla na ni připravena.

Tím nejhorším si už tady prošla. „Z minulého týdne jsem pořád tak moc vystresovaná, že o něm ani nemohu mluvit,“ pronesla.

Smíte závodit. Jste vyhozena. Jste opět přijata.

Takové byly její poslední dny.

Měla být jediným ruským atletem připuštěným na hry. Pět let žije coby klientka agentury IMG na Floridě, kde ji testovali jiní antidopingoví komisaři než ti „temní“ ruští.

V Riu přistála soukromým letadlem hrazeným agenturou. Brzy po příletu se k ní dostavili komisaři na mimosoutěžní test. Byla pod dohledem, ale těšila se na start.

V pátek potom přišel šok. Atletická asociace IAAF vyloučila také ji. Údajně kvůli dvěma starým vzorkům moči Klišinové, s nimiž kdosi manipuloval a z nichž jeden obsahoval odlišnou DNA.

Ruská dálkařka Darja Klišinová při olympijské kvalifikaci v Riu (17. března...

Odvolala se hned k arbitráži CAS a v neděli u ní uspěla. Splnila kritéria pro start v Riu, zaznělo od tribunálu.

„Čekání na verdikt pro mě bylo kruté. Ani jsem nedokázala trénovat. Jen jsem se udržovala,“ líčila.

Plavkyně Julija Jefimovová byla v bazénu diváky vypískána, podobně i další ruští sportovci. Klišinová nikoliv. Na Olympijském stadionu se sice v úterý při ceremoniálu tyčkařů opět pískalo na Renauda Lavillenieho, ale ona absolvovala své tři kvalifikační skoky v klidu, nepeskována ani neoslavována.

Byla za to vděčná. „Ostatní dálkařky se mě v minulých dnech ptaly: A budeš skákat? Teď vypadaly, že jsou rády, že s nimi zase závodím. Je to má první olympiáda. Jsem šťastná,“ tvrdila.

Výkonem 664 centimetrů prošla do finále z osmého místa. „Přitom jsem si nebyl jist, jak předchozí stres ovlivní Darjino tělo,“ říkal její kouč Loren Seagrave, který kdysi, v jejích čtrnácti letech, vedl na akademii v Bradentonu i tenistku Marii Šarapovovou.

Fotogalerie

„Připadám si tu opuštěná. Bez velkého atletického týmu kolem sebe jsem nervózní. Ale tím větší odpovědnost nyní cítím,“ říkala Klišinová po kvalifikaci slova, která od ní Rusové očekávali.

Ale až tak nervózně nevypadala. Nasadila líbezný a trochu i koketní úsměv, říkala „Sorry, sorry“ a cupitala přes mixzónu kolem dalších atletů. Zdálo se, že se dobře baví. Darja Klišinová si začala užívat olympiádu.

Finálový závod si už ve středečním večeru až tolik neužila. Přinejmenším ne tak dlouho, jak by si sama přála. Výkonem 663 centimetrů zůstala před branami užšího finále, z deváté příčky jí k němu chybělo šest centimetrů.

A tím skončilo vystoupení ruských atletů na olympijských hrách v Riu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz