Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo | foto: flickr

22 2016
Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání. Policisté ho vytáhli zpod postele v jeho bytě v Nairobi, který byl zaplněn krabicemi s nepoužitými botami Nike a jiným vybavením, jež bylo původně určeno pro keňské sportovce na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Zatčení pátého vysokého funkcionáře národního olympijského výboru po OH přišlo krátce poté, co se v médiích objevily detaily dosud nezveřejněné vyšetřovací zprávy o kontroverzních událostech týkajících se keňské výpravy v Riu. Podle ní funkcionáři zpronevěřili více než 800.000 dolarů (přes 20 milionů korun) určených pro sportovce a také množství vybavení od týmového sponzora Nike.

Keňská média uvedla, že Ekumbo, jenž je zároveň šéfem keňské plavecké federace, odmítl policisty do svého bytu vpustit. Když se strážci zákona dostali dovnitř, našli funkcionáře schovaného pod postelí. V bytě zajistili keňské olympijské dresy, teplákové soupravy a tašky, vše zabalené v originálních plastových obalech. Dále také krabice nových a nepoužitých běžeckých bot Nike se speciálním designem keňské vlajky.

Vyšetřování týkající se podezření z rozkrádání peněz a vybavení pro olympijskou výpravu nařídil po hrách v Riu keňský prezident Uhuru Kenyatta. Před Ekumbem byli už v září zatčeni čtyři jeho kolegové: šéf olympijské mise Stephen Arap Soi, viceprezident olympijského výboru Pius Ochieng, generální sekretář Francis Kinyili Paul a pokladnice olympijského výboru Fridah Shiroyaová.

Tři muži byli obviněni z rozkrádání financí a vybavení a byli propuštěni na kauci. Shiroyaová byla obvinění zbavena a předpokládá se, že bude svědčit proti ostatním.

Podle vyšetřovací zprávy navíc existuje podezření, že funkcionáři zpronevěřili velkou část nebo veškerou částku 1,2 milionu dolarů, kterou olympijský výbor dostával ročně od roku 2013 v rámci smlouvy s Nike.

Keňský sport zažívá chaotické období paradoxně po nejúspěšnějších OH v historii, z nichž si navzdory organizačním problémům keňští sportovci přivezli šest zlatých, šest stříbrných a jednu bronzovou medaili.

Po vypuknutí skandálu vláda národní olympijský výbor rozpustila. Tento krok se nelíbí Mezinárodnímu olympijskému výboru, jenž nedovoluje vměšování státních orgánů do řízení sportu a hrozí atletické velmoci suspendací.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Najdete na iDNES.cz