Isinbajevová znovu „vládne“ světu. Přesto v Riu nemusí být

POJEDU DO RIA NEBO NE? Jelena Isinbajevová vévodí světovým tabulkám, přesto účast v Riu stále jistou nemá. | foto: AP

22 2016
Zklamaná. Bojovná. Odevzdaná. Zoufalá. A nakonec věřící a optimistická. Asi taková směsice nálad se v posledních dnech střídá u Jeleny Isinbajevové. Ruská atletická legenda stále nemá jistotu, že bude v srpnu v Riu závodit o třetí olympijské zlato kariéry. Přitom je od úterka znovu nejlepší na světě – na domácím šampionátu skočila 490 centimetrů.

Dva roky vůbec nezávodila. Kvůli těhotenství vynechala sezony 2014 i 2015 a neměla tak splněný limit pro Rio, který zněl – 450 centimetrů. Splnit ho musela do 11. července. A termín se kvapem blížil.

Ruská atletka si pro jeho splnění vybrala úterní ruský šampionát.

Ne, nebyla nervózní, vždyť na 450 centimetrech v letech před porodem často ani nezačínala soutěž.

Jelena Isinbajevová si roztleskává domácí publikum na ruském šampionátu v...
Jelena Isinbajevová na ruském šampionátu v Čeboksarech.
Jelena Isinbajevová slaví vítězství na ruském šampionátu v Čeboksarech.

Jelena Isinbajevová a její vítězný pokus na ruském šampionátu v Čeboksarech.


Až její krajanka Anželika Sidorovová ji možná trochu vykolejila, když slavné atletce neustále dýchala na záda. „Byl to závod jako na olympijských hrách, nemyslela jsem si, že na mě vyvine až takový tlak. Připomnělo mi to dřívější bitvy se Světlanou Feofanovou. Cítila jsem se jako znovuzrozená,“ vyprávěla Isinbajevová po závodě.

Už v kvalifikaci si výkonem 450 centimetrů splnila limit. V závodě jí pak mladší krajanka přinutila vydat ze sebe maximum, a tak atletická královna skočila v Čeboksarech 490 centimetrů a dostala se do čela světových tabulek.

Vlastně nedostala, ruským atletům se totiž v době zákazu mezinárodních startů jejich pokusy nepočítají, v tabulce IAAF jsou vedeny pod čarou. Přesto Ruska říká: „Jsem světová jednička ve skoku do výšky. Není důvod k tomu, abych na olympiádě chyběla,“ tvrdila.

Jistě, co se týče sportovního hlediska, žádná jiná žena si ve skoku o tyči účast na olympiádě nezaslouží víc. Jenže o to, bohužel, v jejím případě nejde.

Když se v pátek dozvěděla rozhodnutí Rady Mezinárodní atletické federace IAAF, která potvrdila zákaz startu ruských atletů na hrách v Riu, prohlásila, že s tím půjde k soudu a že v Brazílii pod žádnou olympijskou vlajkou startovat nebude. To prý radši ukončí kariéru.

Vše mohlo zvrátit ještě úterní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru. Ten sice zákaz trestů ruských atletů potvrdil, ale prezident Thomas Bach zároveň řekl: „Každý závodník z Ruska nebo Keni, který si přeje startovat na OH v Riu, musí mít individuální svolení příslušné mezinárodní sportovní federace. Pak bude moc startovat pod svou vlastní vlajkou.“

Fotogalerie

Usmála se: „A to je pro mě největší vítězství. Každý ruský atlet, který tuhle kauzu vyhraje, bude moct závodit pod naší vlajkou. Ještě v pondělí jsem byla zoufalá, ale dneska jsem optimistická.“

Sama si už neúčast na hrách nepřipouští, mezinárodním orgánům zaslala všechny dokumenty, které byly zapotřebí. „Splnila jsem olympijské normy, podstoupila dopingové testy a nikdy nebyla pozitivně testovaná. Vlastně nevidím důvod, proč bych se měla stresovat kvůli účasti na hrách. Teď je spíš otázka, za jak dlouho komise schválí můj nárok,“ nechala se slyšet.

Jediným problémem ve startu dvojnásobné olympijské vítězky může být její trvalý pobyt. IAAF se totiž vyjádřila v tom smyslu, že do Ria pustí pouze ty ruské atlety, kteří žijí déle než šest měsíců mimo Rusko, a tím pádem je testovaly jiné než ruské antidopingové instituce, což se Isinbajevové netýká. Před dvěma roky se totiž přestěhovala z Monte Carla domů...

Bude mít tenhle příběh atletické legendy šťastný konec? „Nejlíp takový, kdy se stanu trojnásobnou olympijskou vítězkou,“ přeje si.

Nejčtenější

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Najdete na iDNES.cz