Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

PŘEHLED: Jak si vedou čeští sportovci v bojích o olympijské Rio

Kdo z českých sportovců má ještě šanci kvalifikovat se do olympijského Ria? | foto: AP

21 2016
Boje o olympijské Rio vrcholí, zbývají necelé tři měsíce kvalifikačních klání a plnění limitů. Kolik Čechů se nakonec od 5. srpna pod vlajkou s pěti kruhy v Brazílii představí?

Je takřka jisté, že historický rekord 142 českých sportovců z Atén 2004 v Riu nepadne. „To bychom tam museli mít i fotbalový tým, což nemáme. Kvalifikace jsou čím dál těžší,“ říká šéf mise Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz.

V současnosti má Česko pro Rio 65 získaných míst. „Optimistickým odhadem je výprava se 130 sportovci, reálnějším 120,“ soudí Doktor.

Češi se už na letošní hry s určitostí neprobojovali ve fotbalu, házené, jezdectví, pozemním hokeji, ragby, skocích do vody, skocích na trampolíně, šestkovém volejbalu, taekwondu a vodním pólu.

Jak si stojí v dalších sportech?

Atletika

Limity je možné plnit od 1. května 2015 do 11. července 2016. Na seznamu 22 „limitářů“ zatím jsou: Maslák (400 m), Holuša (1 500 m), P. Svoboda (110 m př.), Juška (dálka), Bába (výška), Balner, Kudlička (tyč), Staněk (koule), Frydrych, Vadlejch, Veselý (všichni oštěp), Gdula (chůze), Helcelet (desetiboj), Hejnová, Rosolová (obě 400 m př.), Sekanová (3 000 m př.), Hrubá (výška), Maláčová, Ptáčníková (obě tyč), Špotáková (oštěp), Klučinová (sedmiboj) a Drahotová (chůze).

Český atletický svaz interně zpřísnil mezinárodní limity IAAF pro maraton a chůzi, které považoval za extrémně nízké. Navíc požaduje, aby všichni majitelé limitů z minulé sezony potvrdili svoji výkonnost i v roce 2016.

Letos už v hale nebo v úvodu venkovní sezony splnilo či potvrdilo limity dvanáct atletů: Maslák, Juška, Bába, Balner, Kudlička, Staněk, Vadlejch, Gdula, Hrubá, Maláčová, Ptáčníková a Drahotová.

Šéftrenér Tomáš Dvořák věří, že atletická výprava do Ria by mohla mít třicet i více sportovců, šance dává například také čtvrtkařské štafetě mužů.

Výškařka Michaela Hrubá na halovém MČR v Ostravě.
Tomáš Staněk na Grand Prix Ústí nad Labem .

SPLNĚNO. Výškařka Michaela Hrubá i koulař Tomáš Staněk už olympijské limity potvrdili v zimě.

Badminton

Klíčem je redukovaný žebříček k 5. květnu, postoupí 38 mužů i žen. V ženách může být na současném 20. místě klidná Gavnholtová. Naopak Koukal je o nyní jednu příčku za postupem, těsně za ním pak další Čech Ludík.

Basketbal

Ženy budou poprvé od roku 2000 na hrách chybět. Muži se naoapk ze 7. místa na loňském mistrovství Evropy probojovali na kvalifikační turnaj o olympiádu, který je čeká od 4. července v Bělehradu. Nejlepší dva týmy ze tříčlenné skupiny Česko, Japonsko, Lotyšsko tam změří v play-off síly s nejlepším duem ze skupiny Srbsko, Portoriko, Angola. Na hry projde jen vítěz. Největším favoritem je domácí Srbsko.

Čeští basketbalisté slaví výhru nad Chorvatskem a postup do čtvrtfinále...

POSLEDNÍ NADĚJE KOLEKTIVNÍCH SPORTŮ. Tak se radovali čeští basketbalisté po výhře nad silným Chorvatskem na mistrovství Evropy. Budou stejně slavit i v Srbsku?

Box

Po neúspěchu v evropské kvalifikaci zbývá mužům jen ta světová od 7. do 19. června v Baku, kde bude ve většině jednotlivých váhových kategoriích k mání pět míst. Ženy mohou na hry proniknout ještě ze svého mistrovství světa, které hostí od 19. do 27. května Astana. V každé kategorii si tam rozdělí dosud nekvalifikované boxerky po čtyřech místech. Největšími českými kandidáty na zdařilý boj o Rio jsou Chládek a Schmoranzová.

Cyklistika

SILNICE: Časovku pojedou v Riu na základě výsledků loňského mistrovství světa a žebříčku World Tour dva čeští muži (nominaci určí svaz po mistrovství republiky) a jedna žena (Sáblíková).

Cyklista Roman Kreuziger na trati závodu Amstel Gold Race
Český cyklista Leopold König.

VRCHAŘI. Kopcovitý profil olympijského závodu by měl vyhovovat Romanu Kreuzigerovi (vlevo) i Leopoldu Königovi. Ten od února kurýroval zraněné koleno.

Pro silniční závod je česká kvóta čtyři muži, rozhodlo o ní loňské umístění v žebříčcích zemí World Tour a Europe Tour. Mezi startující čtveřicí však musí být v Riu rovněž oba časovkáři, nelze nahlásit do jednotlivých disciplín odlišné závodníky. Nominaci schválí v závěru června svaz podle již schválených interních kritérií z pětice König, Kreuziger, Štybar, Vakoč a z mistra republiky v časovce (jejím favoritem bude v Kyjově Bárta).

DRÁHA: Češi mají po jednom místě v keirinu i sprintu. Obě může obsadit mistr Evropy v keirinu Kelemen, nebo dá přednost jen jedné disciplíně a do druhé pustí někoho z tria Wágner, Ptáčník, Bábek.

HORSKÁ KOLA: Rozhodne světový žebříček zemí k 25. květnu. V současnosti náleží mužům tři místa (určitě Kulhavý a Cink, k nim nejspíš Škarnitzl nebo Vastl). Ovšem tři místa jim zůstanou, jen pokud se Česko udrží v mužském žebříčku do pátého místa. Nyní je čtvrté, se solidním náskokem 265 bodů před šestým Německem. Sestup pod 5. místo by znamenal, že budou v Riu jen dva bikeři

Naopak ženy jsou až za hranou startu alespoň jedné závodnice. K tomu by potřebovaly umístit se v žebříčku zemí UCI sedmnácté, jenže momentálně v něm Češkám patří dvacátá příčka, 120 bodů od poslední postupové pozice Nizozemek. Pokud by si ženy přece jen o tři příčky polepšily, mohla by se stát vyvolenou olympioničkou Nash. Jenže ta dosud nepotvrdila, zda má o start v Riu zájem.

Osobnosti v ohrožení. Kdo může přijít o olympiádu

Vavřinec Hradilek (vodní slalom) slavil na hrách v Londýně 2012 stříbro a o rok později v Praze světové zlato. Do české kvalifikace o Rio však minulý víkend ve Veltrusech vstoupil nešťastně, skončil pátý a desátý a k postupu na hry by teď potřeboval malý zázrak. Přitom předtím vyprávěl: „Příprava v Austrálii se mi povedla skvěle.“ Ve francouzské kvalifikaci už uvázl předloňský mistr světa Neveu, naopak té české zatím vévodí loňský šampion Prskavec.

Štěpánka Hilgertová (vodní slalom) usiluje o rekordní sedmou olympiádu, jenže i pro ni platí: do Ria zamíří jen vítězka pětidílné české kvalifikace. „Největší favoritkou nejsem. Ani se nestresuju tolik jako dřív,“ říká 48letá legenda. V první kvalifikaci byla ve Veltrusech pátá, druhou vyhrála. Celkově jasně vede aktuální mistryně světa Kudějová, která za světový titul získala podle kritérií svazu pět bonusových bodů. O víkendu se v Praze-Troji vodáci opět utkají.

Vavřinec Hradilek na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně.

Vavřinec Hradilek

Štěpánka Hilgertová během kvalifikace vodních slalomářek

Štěpánka Hilgertová

Český badmintonista Petr Koukal na Evropských hrách v Baku.

Petr Koukal

Markéta Sluková (vpravo) s Barborou Hermannovou na turnaji v brazilském Maceió.

Sluková, Hermannová

Petr Koukal (badminton), český vlajkonoš na hrách v Londýně 2012, je nyní na světovém žebříčku jedno místo pod postupovou čarou. Navíc těsně za ním číhá další Čech Ludík. „Je to masakr, hrozná řežba. Cestujeme po celém světě a po třiceti turnajích pak rozhodne pár bodů,“ říká 30letý Koukal. Ludík o ně tento týden usiluje i na Tahiti, zatímco Koukal se doma chystá na mistrovství Evropy ve Francii. „Pokud bych se do Ria nedostal, může se stát Evropa mým loučením s kariérou,“ připouští.

Markéta Sluková a Barbora Hermannová (plážový volejbal) se po loňském vzájemném oťukávání neprobily na dosah postupových postů ve světovém žebříčku a živí naději na průnik do Ria z Kontinentálního poháru. Ten je však specifickou soutěží zemí (reprezentovaných vždy dvěma páry), proto zde může jejich osud ovlivnit také jiný český pár. V Londýně skončila Sluková s bývalou partnerkou Kolocovou pátá. Ukáže se i v Riu?

BMX: Postupovat se bude z mistrovství světa v Medelinu (25.–29. května, tři muži a dvě ženy), ale především podle žebříčku k 31. květnu. Z něj se kvalifikuje do Ria 28 mužů a 13 žen. Velké ambice jet na hry má Hladíková, v tuto chvíli šestnáctá. Muži jsou daleko za postupovými posty.

Golf

Premiéra na hrách. V žebříčku k 11. červnu (maximálně čtyři golfistky na zemi) by mezi 60 postupujícími ženami neměla chybět ani Spilková, nyní dvaačtyřicátá.

Gymnastika

Z kvalifikace, konané přímo v Riu, si 32. místem zajistil start sportovní gymnasta Jessen, syn bývalé vicemistryně světa na kladině Říčné. Sportovní gymnastky neuspěly. Moderní gymnastka Mičková má v Riu kvalifikaci ve čtvrtek a v pátek. Na hry z ní pronikne sedm nejlepších závodnic, které doplní patnáctku, která se kvalifikovala už z mistrovství světa.

Jachting

Místa pro Rio získali Fenclová, pátá na mistrovství světa ve třídě Laser Radial, a v evropské kvalifikaci také Teplý na Laseru.

Judo

Určující bude redukovaný světový žebříček k 30. květnu (maximálně jeden judista v každé kategorii na zemi). Rio rozhodně neunikne exmistru světa Krpálkovi (do 100 kg) a s velkou pravděpodobností ani Petřikovovi (do 60 kg), za hranou postupu se nyní nacházejí Ježek (do 73 kg) a Horák (nad 100 kg) a teoretickou naději má stále i Musil (do 81 kg).

V každé váhové kategorii se kvalifikuje ze žebříčku 22 judistů plus dva další z každého kontinentu. V současnosti jsou 2. Krpálek, 19. Petřikov, 29. Ježek, 30. Horák a 45. Musil.

Kanoistika

RYCHLOSTNÍ: Na loňském MS vybojovali hry vicemistři světa Dostál (K1 1 000 m) a Fuksa (C1 1 000 m), bronzový čtyřkajak Havel, Dostál, Trefil, Štěrba a osmý Šváb (K1 200 m). Členové posádky čtyřkajaku musí ještě potvrdit výkonnost proti dalším kandidátům nominace při domácích nominačních závodech.

Český kanoista Martin Fuksa po vítězném závodě na 500 metrů na MS v Miláně.
Josef Dostál se raduje v cíli závodu na 1 000 metrů na mistrovství světa v...

VELCÍ KANDIDÁTI OLYMPIJSKÝCH MEDAILÍ. Vlevo kanoista Martin Fuksa, vpravo kajakář Josef Dostál.

V dodatečné olympijské kvalifikaci mají 18. a 19. května v Duisburgu největší ambice Radoň-Dvořák na C2. V jejich kategorii se tam rozdělí dokonce čtyři místa, v ostatních kategoriích po dvou.

VODNÍ SLALOM: Češi získali na loňském mistrovství světa olympijské místo ve všech čtyřech kategoriích. V každé je povolena na hrách pouze jedna loď na zemi. O jejich obsazení rozhoduje pětidílná domácí kvalifikace. Nejlépe si v ní zatím po dvou závodech stojí mistři světa Prskavec (K1 muži) a Kudějová (K1 ženy), Gebas (C1 muži ) a Karlovský-Jáně (C2 muži), ti však jsou při rovnosti bodů s Kašparem-Šindlerem lepší jen při porovnání časů.

Lukostřelba

Zatím se nikdo nekvalifikoval. Malou šanci nabízí ještě od 23. do 29. května mistrovství Evropy v Nottinghamu, kde bude k dispozici pro dosud nekvalifikované lukostřelce po třech místech.

Moderní pětiboj

Dvě místa pro Česko zařídili na posledním mistrovství Evropy čtvrtý Svoboda, obhájce olympijského zlata, a devátý Kuf. Ženy mají ještě příležitost na mistrovství světa v Moskvě (17.–23. května, tři místa) anebo na základě žebříčku k 1. červnu, podle kterého se rozdělí osm míst dosud nekvalifikovaným pětibojařkám. Ale nyní jsou mimo postupové pozice.

Plavání

BAZÉNOVÉ: Limity splnili Micka (400 a 1 500 m v. zp.), Baumrtová (200 m znak), Závadová (200 a 400 m pol. závod) a Svěcená (100 m motýlek), další se mohou přidat do 3. července.

DÁLKOVÉ: Zbylých deset míst pro muže a ženy se rozdělí 11. a 12. června na kvalifikaci v Setubalu, českými kandidáty postupu jsou i Pechanová a opět Micka.

SYNCHRONIZOVANÉ: Na už pátý start na hrách dosáhla v kvalifikaci čtyřicetiletá Bernardová, opět ve dvojici s Dufkovou.

15. PROSINCE Česká plavkyně Simona Baumrtová zářila na mistrovství Evropy v...

PODRUHÉ NA HRY. Simona Baumrtová prošla v Londýně 2012 do semifinále, co předvede v Riu?

Plážový volejbal

Cesta ze světového žebříčku (po 24 párech) je víceméně uzavřena, ale dveře na hry se páru Sluková-Hermannová, případně mužským párům, ještě otevírají z Kontinentálního poháru od 22. do 25. června ve Stavangeru, odkud získá letenky do Ria po jednom páru z vítězné země (viz rámeček Osobnosti na hraně). Druhá a třetí země ze Stavangeru pak může nasadit po jednom páru do dodatečné světové kvalifikace od 5. do 7. července v Soči. V ní se rozdělí dvě místa pro mužské i pro ženské páry.

Sportovní střelba

Češi vystříleli pět míst: Kostelecký v trapu, Jeřábek v malorážce vleže, Mazurová a Švecová v malorážce 3 x 40 ran a Jahodová ve skeetu. Je však pravděpodobné, že jednu z žen na 3 x 40 ran nahradí bronzová z minulých her Sýkorová.

Stolní tenis

Po nevydařené kvalifikaci zbývá 22 míst pro muže i pro ženy ze žebříčku k 5. květnu. Uniknout by nemělo Vacenovské, ve hře stále jsou i Matelová, Prokopcov a Konečný.

Šerm

Český návrat na hry po 20 letech. Ze žebříčku se kvalifikoval Choupenitch ve fleretu a vítězství v závěrečné pražské kvalifikaci posunulo do Ria kordistu Berana.

Alexander Choupenitch

ČEKÁNÍ SKONČILO. Český šerm je opět olympijský a jeho největší nadějí mladý Alexander Choupenitch.

Tenis

Rozhodne žebříček k 6. červnu. Hry si podle něj zajistí ve dvouhře 56 mužů i žen, vždy nejvýše čtyři na zemi. V současnosti by postoupili Berdych, Veselý, Rosol, Kvitová, Šafářová, Plíšková a Strýcová.

Ve čtyřhrách je nyní reálný start jednoho páru mužů (patrně půjde o Berdycha se Štěpánkem), dvou párů žen (podle informací od stavitelů české reprezentace utvoří tyto páry čtyři ženy z kvinteta Šafářová, Plíšková, Strýcová, Hradecká, Hlaváčková, zatímco s Kvitovou se do čtyřhry nepočítá) a jednoho páru v mixu (Berdych-Plíšková?).

Do čtyřhry mužů se přímo kvalifikuje deset nejlepších mužů ze světového žebříčku čtyřhry k 6. červnu, a ti si mohou vybrat jakéhokoliv partnera ze stejné země, který je evidován na světovém žebříčku dvouhry nebo čtyřhry. Dalšími páry do počtu 24 budou ty s nejlepším kombinovaným umístěním. To vznikne tak, že se sečte lepší umístění nahlášených tenistů buď ve dvouhře nebo ve čtyřhře. Tedy například u dua Berdych - Štěpánek jde nyní o součet: 9 (Berdych dvouhra) + 33 (Štěpánek čtyřhra) = kombinované umístění 42. O zbylých osmi mužských párech do celkového počtu 32 potom rozhodne Mezinárodní tenisová federace ITF.

VE FINÁLE! Tenistky Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká se radují z...

STŘÍBRNÉ Z LONDÝNA. Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká se na minulém olympijském turnaji v Londýně probojovaly až do finále čtyřhry.

Stejný proces platí také pro čtyřhru žen. V současnosti figurují v žebříčku deblistek na 5. místě Šafářová a na 10. místě Hradecká, ty by si tedy mohly zvolit libovolnou partnerku z dalších českých hráček. Přičemž celkový počet tenistů ve výpravě nesmí podle pravidla MOV překročit 6 mužů a 6 žen.

Účastníci smíšené čtyřhry, ve které nastoupí v Riu pouze šestnáct párů, budou vybráni na základě kombinovaných umístění nahlášených dvojic (12 párů) a rozhodnutí ITF (4 páry) až 9. srpna z tenistů přítomných v Riu. Berdych už nabídl vytvoření páru Plíškové.

Karolína Plíšková v utkání s Timeou Bacsinszskou.

Karolína Plíšková

DOBŘE. Radek Štěpánek (vlevo) s Tomášem Berdychem se radují při čtyřhře...

Štěpánek s Berdychem

Česká tenistka Petra Kvitová při olympijském utkání s Ruskou Mariou...

Petra Kvitová

Triatlon

Podle světového žebříčku k 15. květnu se kvalifikuje 40 mužů i žen. Určitě mezi nimi bude nyní devátá Frintová, nejlepší muž Švarc je prozatím mimo postupové posty.

Veslování

Na loňském mistrovství světa získali hry pro Česko skifařský šampion Synek, obhájkyně olympijského titulu Knapková a čtyřka lehkých vah Vraštil, O. Vetešník, Kopáč, J. Vetešník. Dalších sedm lodí dostane příležitost v dodatečné kvalifikaci v Lucernu (22.-25. května), kde však jsou ve většině kategorií k mání už jen dvě postupová místa.

Skifař Ondřej Synek slaví s českou vlajkou svůj čtvrtý titul mistra světa.
Miroslava Knapková, zlatá medaile na olympiádě 2012

RADOST ŠAMPIONŮ. Ondřej Synek a jeho zlatá euforie po loňském titulu mistra světa a Miroslava Knapková coby olympijská vítězka v Londýně 2012.

Vzpírání

Češi mají na základě žebříčku zemí z letošního mistrovství Evropy právo na jedno olympijské místo, které nejspíš obsadí Orság, bronzový evropský medailista z nadhozu.

Zápas

Na mistrovství světa a evropské kvalifikaci žádný český zápasník postup nevybojoval. Zbylé letenky se rozdělí na světových kvalifikacích v Ulánbátaru (22.-24. dubna) a Istanbulu (6.-8. května). Největšími nadějemi zde budouHanzlíčková a Omarov, kterého na evropské kvalifikaci dělil jediný zápas od postupu. V jednotlivých váhových kategoriích si dosud nekvalifikovaní muži rozdělí v Ulánbátaru tři a v Istanbulu dvě místa. Pro ženy jsou k dispozici vždy dvě místa.

Autor:
  • Nejčtenější

Dcera Verešové září na snowboardu. Z mládežnické olympiády už má zlato

Žádné soutěže krásy, žádné přehlídky, žádné focení... Dcera slavné modelky Andrey Verešové válí na snowboardu. A jak!...

Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česká televize získala práva na olympijské hry z Pekingu i Paříže

Česká televize získala práva na další olympijský cyklus. Bude vysílat vedle Eurosportu nejen letošní hry v Tokiu, ale...

Premium

Volá Tokio, kdo chce letět? Plíšková váhá, Kvitová prahne po zlatu

Šest míst pro české tenistky v olympijských soutěžích v japonském hlavním městě. Které by účast v Tokiu braly okamžitě?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžař Švancer vybojoval na olympiádě mládeže v Lausanne zlato v Big Airu

Česká výprava se v závěru zimních olympijských her mládeže dočkala zlaté medaile. Postaral se o to patnáctiletý lyžař...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské medaile z Ria de...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by rozcupoval každý normální...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se ruským dopingem, v...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal zápasník Marek Švec...

Najdete na iDNES.cz