Vzestup dopingové velmoci: čtyři roky, o 18 olympijských medailí víc

Skupina sportovců nese ruskou vlajku během slavnostního závěrečného ceremoniálu zimních olympijských her v Soči na stadionu Fišt. (23. února 2014) | foto: Reuters

19 2016
Po krachu na olympiádě ve Vancouveru, z níž ruská výprava přivezla (na velmoc) ubohé tři zlaté, došla vládě trpělivost. A dost! zavelela a rozjela tajný program před hrami v Soči. Vrchní alchymista Rodčenkov míchal steroidové koktejly. Špioni se plížili do laboratoří v přestrojení za instalatéry. Teď všechno prasklo.

Šéf vyšetřovací komise WADA Richard McLaren o rozkrytí ruského dopingového systému řekl: „Je to jenom část toho, co všechno se skutečně děje, ne celý obrázek. Organizovaný doping v Rusku se týká většiny zimních a letních sportů.“

I tak komise odhalila dost škaredých tajemství operace, která pomohla ruským olympionikům k velkolepému vzestupu. Sbírku 15 medailí (třech zlatých) z Vancouveru 2010 rozšířili Rusové v Soči na 33 medailí s třinácti zlatými.

Jaká jsou dosud nejdůležitější zjištění o fungování dopingového podfuku?

1.Dopingový plán ministerstva sportu

Prezident Vladimir Putin po výbuchu ve Vancouveru jmenoval do funkce úředníka Jurije Nagornycha, který měl za úkol pod dohledem ministra sportu Vitalije Mutka zajistit, aby Soči přineslo „hodně ruských medailistů“.

Kdyby byl celý plán machinací s dopingovými vzorky odhalen, za obětní beránky měli být veřejnosti předhozeni pracovníci moskevské antidopingové laboratoře, kteří přitom jen přijímali pokyny z ministerstva.

Šéf laboratoře Grigorij Rodčenkov ovšem krátce po vypuknutí skandálu ruských atletů vytušil, že se celé schéma bortí a uprchl do Spojených států.

V květnu dal rozhovor listu New York Times, v němž podrobně popsal, co se v laboratořích odehrávalo. Dva jeho kolegové, bývalí ředitelé antidopingové agentury RUSADA, pár měsíců před tím záhadně zemřeli (více zde).

2.Zázrak přes noc: pozitivní vzorek se mění na negativní

Zajímavá byla ruská taktika. Funkcionáři se totiž nesnažili pouze zakrýt doping sportovců při samotném testování, aby z něj vyšli jako čistí, ale měnili výsledky testů z pozitivních na negativní až ex post v moskevské laboratoři.

McLarenova zpráva píše, že ministerstvo sportu nařídilo metodu využívat od roku 2011. Každý pozitivní vzorek musel být nahlášen náměstkovi Nagornychovi, který poté rozhodoval, co se s ním bude dít dál. Volil mezi dvěma možnostmi: „zachránit“ nebo „dát do karantény“.

V prvním případě byl vzorek do systému Světové antidopingové agentury WADA, která zastřešuje nezávislé národní agentury, vložen jako negativní. V druhém směli pracovníci standardně nahlásit dopingový nález a „udat“ sportovce. Obyčejně buď zahraničního, nebo ruského bez šancí na úspěch.

3.Podvádělo se v atletice, lyžování i fotbale

Ministerstvo sportu vydalo povel jak naložit s pozitivním vzorkem k celkem 577 případům, píše McLarenova komise.

Nejčastěji se řešili atleti (139 případů) a vzpěrači (117). Falšování dopingových testů se ale v desítkách nevyhnulo ani zápasníkům, kanoistům, cyklistům, plavcům i paralympionikům.

Počty zmanipulovaných dopingových testů v jednotlivých sportech:

Infographic: The Vast Extent Of Russia's State Sponsored Doping Scandal | Statista
Zdroj: Statista

Zpráva navíc uvádí, že také nejméně jeden zahraniční fotbalista, který hraje ruskou ligu, dostal „dopingovou propustku“.

Získaná emailová korespondence uvádí, že konečné rozhodnutí o jeho osudu vydal „VL“, což jsou iniciály, které se shodují se jménem ministra sportu Vitalije Mutka, jenž rovněž zastává pozici šéfa ruské fotbalové federace a hlavy organizačního výboru pro MS 2018.

4.Hlavní cíl: Soči 2014

Hlavním cílem špinavé operace byly domácí hry v Soči, které sloužily k politické propagandě režimu. Úspěch Ruska a jeho sportovců musel být zaručen za každou cenu.

Systém se rozjel v roce 2010, ovšem skončil až v roce 2015, jelikož náměstek Nagornych požadoval, aby fungoval také v létě při plaveckém mistrovství světa v Kazani 2015.

Podle zprávy WADA ovšem podvody pokračovaly i na konci roku 2015. Tehdy byla moskevské laboratoři odebrána akreditace kvůli velkému počtu „nesrovnalostí a problémů.“

5.„Kouzelníci“ z FSB na scéně

V září 2014 zachvátila moskevskou laboratoř panika. Její šéf Rodčenkov dostal varování, že se blíží přepadová kontrola WADA, která chce odvézt vzorky a překontrolovat je. Ze strachu z odhalení proto zničil 1417 vzorků.

Dalších 37 ovšem Rodčenkov nestihl ve spěchu odstranit, proto náměstek Nagornych povolal tzv. „kouzelníky“, jak se přezdívá agentům tajné služby FSB. Ti měli uprostřed noci vstoupit do laboratoře a otevřít zakonzervované zkumavky se vzorky, které chtěla WADA překontrolovat.

Všech 37 vzorků pak prošlo testem s negativním výsledkem, jenže se našly také škrábance na víčkách a další známky po manipulaci a falšování. V jednom případě obsahoval vzorek nejmenované sportovkyně, držitelky zlaté a stříbrné medaile ze Soči, stopy DNA dvou různých lidí.

6.Tajná myší díra ve zdi

Jelikož na olympiádě v Soči byla laboratoř pod mezinárodním dohledem, nemohla fungovat metoda z moskevské centrály, kde pracovníci nahlašovali do systému WADA výsledky testů podle pokynů z ministerstva sportu.

Rusové proto vypracovali jiný plán, jak tajně měnit výsledky dopingových kontrol. Plán jako vystřižený od záporáků ve filmech Jamese Bonda.

Před olympiádou funkcionáři označili 37 medailových nadějí, které budou „pod ochranou státu“. Tito sportovci potom před hrami poskytli vzorky moči z „čistého“ období, kdy nedopovali, a ty následně FSB uložila do mrazáků do budovy vedle sočinské laboratoře.

Uprostřed noci (kdy jindy) agenti pašovali „čisté“ vzorky do laboratoře a ukládali je do tajné „myší díry“ v jedné ze zdí. Pak je laboranti před testováním vyměnili za pravé vzorky moči ze soutěží na olympiádě.

7.Špion v přestrojení za instalatéra

Nejdůležitější roli ve výměně vzorků měl mít podle vyšetřovací zprávy agent FSB Jevgenij Blotkin, který měl přístup do laboratoře díky svému krytí jako instalatér.

Mohl tak odnášet pozitivní vzorky sportovců a vrátit se do dvou hodin s čistými vzorky moči, které vyzvedl v budově FSB ve stejné ulici.

8.Úředník WADA pod dohledem

U toho ale úloha FSB nekončila. Ruská kontrarozvědka se nejen podílela na manipulaci s dopingovými testy, ale její agenti také sledovali úředníka WADA, aby nepřišel na kontrolu laboratoře v době, kdy probíhala výměna vzorků.

9.Nezjistitelný koktejl jménem Vévodkyně

Rodčenkov podle všeho vymyslel v roce 2010 recept na vlastní „koktejl“ složený z tří různých steroidů, při jehož užívání mělo být riziko odhalení při testu minimální.

Po jednom z ruských drinků se nazýval „Vévodkyně“ a kvůli lepší rozpustnosti a dalším žádaným účinkům se pil společně s alkoholem. Pro muže byla připravená whiskey Chivas, ženy srkaly steroidový koktejl s vermutem.

Sportovci ho podle McLarenovy zprávy užívali už při hrách v Londýně. V té době se jako rizikové období, kdy mohl test odhalit zakázané látky v těle, uvádělo krátké rozmezí mezi třemi a pěti dny po užití.

10.Návrat do Pekingu a Londýna

Kdyby se přezkoumávaly vzorky ruských sportovců z her v Pekingu, Londýně a jiných velkých akcí, testy by odhalily mnohem víc dopingových případů, míní McLaren. Podle něj Rodčenkov podával svůj koktejl a mikrodávky krevního dopingu EPO mnoha ruským favoritům na medaile už dávno před Soči.

Rodčenkov údajně řekl Mutkovi, že ruský tým by se dostal do problémů, kdyby měly být vzorky někdy v budoucnu přezkoumány. A opravdu, v červnu 2016 opětovný test osmi vzorků ruských sportovců z Londýna odhalil steroid Oral Turinabol, hlavní ingredienci v zázračných koktejlech ruského alchymisty.

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Najdete na iDNES.cz