Nešťastná „oběť“ Isinbajevová: Ať si vyhrají ty svoje pseudomedaile

22 2016
Vyhrála dvě olympijská zlata. Osmadvacetkrát zlomila světový rekord. Stala se královnou atletické tyčky, aniž by se někdy pochybovalo o její poctivosti. Příběh Jeleny Isinbajevové ovšem místo dojemného loučení v Riu zřejmě završí drama v soudní síni. „Díky všem, že jste pohřbili atletiku,“ řekla po vyloučení z her.

Ještě v úterý odcházela ze sálu v Lausanne, kde poslední mezinárodní instance rozhodovala o osudu ruských atletů, naplněná optimismem.

„Pronesla jsem svoji řeč. Měla jsem času, kolik jsem chtěla, a poslouchali mě velmi pozorně. Jsem optimista a vždycky věřím v to dobré,“ řekla.

Vysoká černovláska zastupovala všechny, jimž nikdy neprokázali dopingový prohřešek, přesto měli nuceně vynechat jeden z vrcholů kariéry.

Světu připomínala, že kauza nemá jen viníky, ale také oběti.

Přes rozkrytí obludného dopingového schématu v Isinbajevové nikdo neviděl podvodníka. Zůstala velkou šampionkou, sportovním vzorem a matkou, která se vrátila k závodění, aby v 34 letech zakončila úžasnou kariéru třetím zlatem.

„Chápu, že IAAF musí podniknout razantní čin, aby vymýtila doping. Ale myslím, že není fér zakazovat soutěžení mně a dalším ruským atletům, kteří opakovaně prokázali, že jsou čistí,“ kritizovala plošný trest pro celou federaci.

Fotogalerie

Měsíce se rvala, mluvila o diskriminaci a porušování lidských práv. „Atletika není týmový sport a já nemůžu nést vinu za přešlapy ostatních,“ zalykala se.

Připomněla, že za necelých 20 let soutěžení nebyla ani jednou pozitivně testována. Přes pět metrů přitom skočila v Londýně, Curychu i Pekingu.

V Rusku nikdy.

Ani soudce Mezinárodní soudní arbitráže (CAS) ovšem její výstup neobměkčil. Ve čtvrtek dopoledne padlo potvrzení: Do Ria nepoletí ani jeden Rus, jenž se podroboval antidopingovým testům v Ruské federaci. Tedy také Isinbajevová.

Sen se zhroutil.

Ruska s kavkazskou krví zapomněla na veškerou diplomacii a vypěnila. „Díky všem, že jste pohřbili atletiku. To není nic jiného než do očí bijící politika.“

Pak vložila na instagram zarmoucenou fotku a ještě temnějším tónem napsala: „Ať pseudočistí zahraniční atleti vydechnou úlevou a vyhrají ty svoje pseudozlaté medaile při naší neúčasti. Síly se vždycky báli.“

Tak zahořkle může skončit jeden z největších příběhů atletické historie.

Isinbajevová sice ještě může tajně doufat, že verdikt zvrátí nedělní jednání Mezinárodního olympijského výboru. „Mají na to právo. Vypadá to, že řeknou definitivní ne, ale stále se mohou shodnout na individuálních atletech,“ tvrdí.

Šance, že poslední záchrana skutečně přijde, je ovšem minimální.

Výjimku dostaly jenom Stěpanovová a Klišinová, které se připravují a odevzdávají testy v zahraničí, a mohou závodit v neutrálním týmu.

Ostatní mají smůlu.

Včetně tyčkařské královny bez poskvrny.

Zákaz startu ruských atletů v Riu naopak podpořil sprinter Bolt:

  • Nejčtenější

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Švýcar Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že chce příští rok v Tokiu startovat na svém pátém olympijském turnaji....

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské medaile z Ria de...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by rozcupoval každý normální...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila ho z ovlivnění volby...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních olympijských her v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz