Henri Jünghanel ve střelbě z malorážky v leže vybojoval zlato.

Henri Jünghanel ve střelbě z malorážky v leže vybojoval zlato. | foto: Reuters

Střelci měli k finále daleko, v kvalifikaci skončili Nepejchal i Jahodová

• 0
Sedmnáctiletý sportovní střelec Filip Nepejchal zůstal na olympijských hrách v Riu daleko za postupem do finále libovolné malorážky vleže, v kvalifikaci obsadil 33. místo. Připsal si tak o dvě příčky lepší výsledek než v pondělní kvalifikaci vzduchovky.

Nepejchal v kvalifikaci dosáhl nástřelu 620,5 bodu, za finálovou osmičkou zaostal o 4,3 bodu. Kvalifikace nejlépe vyšla Rusům. Z první příčky postoupil Sergej Kamenskij s 629 body, ze druhé Kirill Grigorjan (628,9).

Ve finále Rusové navázali na kvalifikační výkon postupem mezi nejlepší čtyři, ale medaili získal jen třetí Grigorjan. Zlato si vystřílel po suverénním výkonu vítěz loňských Evropských her Henri Junghänel z Německa. Držitel světového rekordu ve finálové části výkonem výkonem 209,5 porazil o 1,3 bodu Korejce Kim Čong-hjona, jenž získal druhé stříbro v kariéře po druhém místě v libovolné malorážce na 3x40 ran z Londýna.

Skeetařka Jahodová byla v kvalifikaci předposlední

Libuše Jahodová při svém olympijském debutu do finále skeetu nepostoupila. Čtyřiadvacetiletá střelkyně skončila v kvalifikaci v Riu de Janeiro na předposledním 20. místě.

Jahodová si vystřílela účast na OH osmou příčkou na loňském mistrovství světa, kde v kvalifikaci zlepšila svůj vlastní český rekord na 71 terčů. Na střelnici v Riu se jí ale zdaleka tolik nedařilo a s výkonem 58 byla bez šance na postup do finále.

Soutěž vyvrcholila italským finále, v němž třiatřicetiletá olympijská debutantka Diana Bacosiová porazila 15:14 šampionku z Pekingu 2008 Chiaru Cainerovou.

Bronz vybojovala po výhře v rozstřelu nad vítězkou kvalifikace Wej Meng z Číny obhájkyně triumfu z Londýna Kimberly Rhodeová a jako první žena a první účastnice letních her získala medaili na šesti olympiádách za sebou. Sedmatřicetiletá Američanka zahájila svou sérii před dvaceti lety v Atlantě vítězstvím v nyní neolympijském double trapu a celkově nasbírala tři zlaté, stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Před Rhodeovou se podařilo získat cenné kovy na šesti hrách pouze italskému sáňkaři Arminu Zöggelerovi.

Kvalifikaci vyhrála díky 73 sestřeleným terčům Číňanka Wej Meng. O medaile se bude bojovat od 20:00 SELČ.

Sportovní střelba

Muži:
Libovolná malorážka vleže: Finále: 1. Junghänel (Něm.) 209,5 bodu, 2. Kim Čong-hjon (Korea) 208,2, 3. Grigorjan, 4. Kamenskij (oba Rus.), 5. Bubnovič (Běl.), 6. De Nicolo, 7. Campriani (oba It.), 8. Attapon (Thaj.), ...v kvalifikaci 33. Nepejchal (ČR).

Ženy:
Skeet: Finále: Bacosiová - Cainerová (obě It.) 15:14, o 3. místo: Rhodeová (USA) - Wej Meng (Čína) 15:15, v rozstřelu 7:6, další pořadí: 5. Craftová (USA), 6. Hillová (USA), ...v kvalifikaci 20. Jahodová (ČR).

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.