Do startu olympiády zbývají dva roky. Rio obstojí, přesvědčují Češi

Olympijské kruhy | foto: AP

4 2014
Jsou to tři týdny, co v Brazílii skončilo mistrovství světa ve fotbale, a v úterý začne odpočítávání dvou let do okamžiku, než nad Riem de Janeiro zaplane olympijský oheň. Přes kritiku, která zpochybnila tempo příprav her, jsou Češi pozitivní. "Pochyby vnímám jako povinný kolorit, Rio obstojí," přesvědčuje Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

Hry budou zahájeny 5. srpna 2016 na stadionu Maracaná, ovšem už teď se k nim sportovní svět upíná.

V polovině olympijského cyklu už v některých sportech probíhají kvalifikace, body sbírají plážoví volejbalisté, judisté i některá odvětví cyklistiky. "A třeba střelci budou letos vystřelovat největší počet míst," připomněl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV, zářijové mistrovství světa v Granadě.

I před Hrami XXXI. olympiády chystá olympijský výbor pro své sportovce co možná nejlepší zajištění, a to i po finanční stránce. "Finalizujeme program stipendií a plánujeme i nadstandardní podporu pro ty, co mají šanci přivézt medaili," doplnil Doktor.

V Riu bude český tým navazovat na veleúspěšné vystoupení na londýnských hrách v roce 2012, odkud čeští sportovci dovezli deset medailí.

Už už to vypadalo, že Brazílie poblázněná fotbalem odsunula olympiádu na druhou kolej a nestihne veškerou infrastrukturu vybudovat. A dokonce se spekulovalo, že za náhradní dějiště her by mohla být zvolena britská metropole.

"Ale na kongresu MOV v Nikósii nás všichni ubezpečili, že organizace her bude v běžném standardu," říkal Graclík. "I předseda MOV Thomas Bach nás uklidňoval, výbor prý vyčlení všechny své kapacity, aby se příprava povedla. A my se už teď těšíme."

František Dvořák, někdejší šéf olympijských misí, však po inspekční cestě vyjádřil pochyby o připravenosti jihoamerického státu. "Jeli jsme tam s velkým napětím," říkal. Hry se totiž do Jižní Ameriky stěhují poprvé v historii. "Evropu, Ameriku, Austrálii známe, ale Brazílie, to byl krok do neznáma. Brazilci mají slogan Hry vášně a transformace. A podle toho to i vypadalo, přišlo nám to jako hodně spontánní akce."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ BUNĚK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz