Hry uprostřed chaosu. Brazilci bojují, aby olympiáda neskončila pohromou

Na atletickém stadionu v Riu bude ještě před startem olympijských her dost práce. | foto: Český olympijský výbor

27 2016
Pár hodin poté, co olympijská pochodeň vyrazila z Olympie na 20 tisíc kilometrů dlouhou pouť na stadion Maracaná, se úplně nová pobřežní cyklostezka v Riu propadla do moře a zabila dva lidi. Zřícení chlouby olympijského města v přepočtu za 280 milionů korun symbolizuje tristní stav příprav. Dotaženo není skoro nic.

„Organizační nástup byl pozvolný, ale to nás nepřekvapilo. Podobně rychle museli Brazilci finišovat při mistrovství světa ve fotbale a na turnaj to nemělo vliv,“ uklidňuje generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík.

Pořadatelé slibují, že nic podstatného chybět nebude. Vše se stihne, hezky po brazilsku, „last minute“. Jenže hrozeb, jež mohou pokazit první olympiádu na jihoamerickém kontinentu, zůstává v Riu dost. Tady je pět nejvážnějších.

1.Samba bez peněz

Když Rio v roce 2008 získalo ve volbách olympiádu, Brazílie plavala v penězích na vrcholu hospodářského zázraku. O sedm let později se ekonomika řítí ke kolapsu a lidé vycházejí do ulic. Rozhodně ne tančit sambu. Příjmy z nerostného bohatství se po světové krizi prudce smrskly. Vláda začala šetřit. Státní úředníci přišli o práci a ti, kteří si ji udrželi, dostávají výplaty se zpožděním.

Asi tolik nevadí, že sportovci nebudou mít kvůli škrtům v rozpočtu na pokojích vlastní televizory. Jenže pořadatelé musí seškrtat výdaje i na všechno ostatní: od tribun pro veslařské závody po inkoust v tiskárnách. „Až pořadatelé zaplatí účet za vodu, mohou konečně napustit kanál pro vodní slalomáře,“ připomíná šéf české výpravy Martin Doktor jeden ze zádrhelů. Bez legrace. Olympiáda podobně dluží také za elektřinu.

2.Stavitelské závody

Zatímco v Soči stála všechna sportoviště už rok před hrami, Rio hekticky dokončuje práce na poslední chvíli. Naposledy muselo zrušit testovací závody dráhových cyklistů, které se měly uskutečnit o víkendu, protože na velodromu se ještě nepovedlo položit dráhu. Hotovo není ani v tenisovém areálu.

Oproti hlavní stavitelské výzvě jsou to však maličkosti. Rio stále čeká na otevření slibované linky metra, která by spojila olympijský park se zbytkem města. Bez ní hrozí, že se sedmimilionové Rio promění v jednu velkou dopravní zácpu. „Na testovacích závodech trvalo třeba dvě hodiny, než se podařilo někam dojet,“ vypráví Doktor, který podnikl na místě několik inspekcí. „Nedodělaného transportního systému se bojím nejvíc.“

3.Nakažení komáři

Alespoň jedna dobrá zpráva. Vypadá to, že nebezpečný virus zika, jehož epicentrem je Brazílie, se dal na ústup. Zlepšení přineslo chemické hubení přemnožených komárů šířících vir a také přicházející „brazilská zima“, kdy se aktivita hmyzu snižuje. Český tým považuje hrozbu spíše za nafouknutou bublinu. „Je důležité oddělit fakta od fám,“ tvrdí sekretář Graclík.

I když virus ohrožující především těhotné ženy nakazil po světě už přes milion a půl lidí, riziko infekce není podle lékařů tak vysoké. V ohrožení jsou spíše chudinské čtvrti a oblasti se stojatými vodami. Olympionici přesto budou pod dohledem specialistů a musí důsledně dbát na prevenci. Kromě ziky se mohou nakazit také jinými tropickými nemocemi, třeba horečkou dengue.

4.Špinavá voda

Jachtařům, veslařům a kanoistům dělá největší starost kvalita vody. Závodit se sice bude v úchvatném prostředí pod slavnou sochou Krista Spasitele, ale voda byla až donedávna plná splašků, odpadků a trávy. Pořadatelé se zavázali vodácký areál vyčistit, jenže celou zátoku Gunaraba rozhodně přefiltrovat nestihnou.

Šéflékař českého týmu Jiří Neumann proto radí: „Pít pouze balenou vodu a snažit se té špinavé nenalokat. V případě oděrek včas dezinfikovat.“

Sportovci si ale neumějí představit, že po zisku medaile budou muset jako první ze všeho letět do sprchy.

5.Svržená prezidentka

Bouřlivou politickou situaci v Brazílii vystihuje zážitek Graclíka s Doktorem. „Najednou všichni začali třískat do hrnců. Nebyl to ale pořad o vaření, jenom v televizi měla zrovna proslov prezidentka,“ popisovali dění v ulicích Ria.

Dilma Rousseffová se za dva roky, kdy byla zvolena do druhého funkčního období, stala extrémně neoblíbenou političkou. Nepokoje začaly už před šampionátem ve fotbale, ale její kariéru potopil až aktuální skandál se lhaním o schodku rozpočtu a korupční kauzy ve státním ropném gigantu Petrobras.

Zahajovat hry tak nejspíš nebude ona, ale viceprezident Temer. Jenže ten je namočený v aféře stejně tak. Osud země je velmi nejasný. Brazilské bezvládí tak může olympiádu poškodit víc než komáři.

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz