Drahotová si v Riu došla pro elitní desítku, Slovák Tóth slaví zlato

Anežka Drahotová došla v olympijském závodu žen v chůzi na 20 km na desátém místě. (19. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2016
Jak vidno, na Slovensku se rodí kvalitní chodci. Na olympijské vítězství Jozefa Pribilince ze Soulu 1988 navázal v Riu de Janeiro triumfem v chodeckém závodě na 50 kilometrů Matej Tóth. Český reprezentant Lukáš Gdula byl diskvalifikován. Mezi ženami se na dvacetikilometrové trati neztratila Anežka Drahotová, která skončila desátá.

Drahotová mohla mít vzhledem k minulým výsledkům někde vzadu myšlenky na medaili, ale reálnější cíl bylo právě umístění v elitní desítce. Mladá Češka mohla být konec spokojená, protože svůj úkol splnila.

Jednadvacetiletá chodkyně se od začátku pohybovala v popředí. Na šestém kilometru byla v průběžném pořadí dokonce na stříbrné pozici, v kontaktu s favorizovanými Číňankami.

Anežka Drahotová (uprostřed) v olympijském závodu žen v chůzi na 20 km. (19....
Anežka Drahotová (uprostřed) v olympijském závodu žen v chůzi na 20 km. (19....

Jenže pak začala tuhnout, propadala se, ztrácela. Mezi desátým a dvanáctým kilometrem byla vedoucí skupinka o 12 sekund. Na dalších dvou kilometrech nabrala ztrátu dalších zhruba 15 sekund. Pak už to byla minuta.

Drahotová už se soustředila na boj o desáté místo. Čas 1:30:43 stačil. Šampionkou se stala mistryně světa Liou Chung z Číny, na kterou Češka ztratila přes dvě minuty.

„Popravdě jsem myslela na trochu lepší umístění, ale v druhé polovině závodu už jsem neměla síly a nemohla jsem přidat. Takže se nemám za co stydět,“ řekla Drahotová reportérům. (Celý rozhovor si přečtěte ZDE.)

Je třeba připomenout, že česká chodkyně se od loňského mistrovství světa potýkala s dlouhodobým zraněním a nezávodila skoro tři čtvrtě roku.

Tóth získal první atletické zlato pro Slovensko

Slovenská média oslavují Tótha jako hrdinu, jeho páteční vítězství označují za „historickou chvíli“.

SLOVENSKÉ ZLATO. Matej Tóth ze Slovenska převzal na úvod atletického večerního...

Vždyť v éře samostatnosti je to první atletická medaile. Vytrvalostní chodec přidal na brazilské olympiádě pro svou zemi druhé zlato, první získali bratranci Ladislav a Peter Škantárové, ve vodním slalomu byl stříbrný také Matej Beňuš. Slovensko tak přeskočilo díky větší hodnotě cenných kovů v medailovém pořadí sousední Českou republiku.

Třicetiletý mistr světa z roku 2015 patřil k favoritům olympijské padesátky, která oproti zvyklostem nekončila na stadionu, ale v prostoru pláže Pontal.

Závod nejlépe zahájil Yohann Diniz, který však zřejmě takzvaně přepálil tempo. Jeho velký náskok se zmenšoval, vyčerpaný Francouz se tak tak držel pronásledovatelů, v jednu chvíli mu museli pomáhat na nohy ošetřovatelé. Nakonec Diniz došel do cíle jako osmý.

Boj o medaili se tak zhruba deset kilometrů před cílem zdramatizoval. Slovenský chodec se takticky pohyboval v čelní skupině, na každém mezičase byl mezi nejlepšími třemi.

Tóth zhruba tři kilometry před cílem vyšlápl za zlatem. Dostal se před australského obhájce Jareda Tallenta a pak už si užíval i přes velké vedro umocněné vysokou vlhkostí vzduchu vítěznou euforii.

Vzal si slovenskou vlajku, zabalil se do ní a plácal si s fanoušky. „Byla to jedna z nejtěžších padesátek v kariéře, ale žádná krize mě nepostihla. Stále jsem si držel svoje pocity a při každém nástupu si říkal: ‚Jen si jdi to svoje a tímhle tempem dojdeš do cíle‘. Zrychlit jsem si nemohl dovolit,“ řekl slovenským médiím Tóth.

Fotogalerie

Bronz dvakrát měnil majitele. V cíli byl třetí Japonec Hirooki Arai, ale kanadská výprava si stěžovala, že v posledním okruhu udeřil unikajícího soupeře do zad a zcela ho rozhodil z rytmu. Arai byl diskvalifikován, bronz dostal Evan Dunfee, ale Japonec nakonec uspěl s odvolání a medaile připadla ejmu.

Čech Gdula se pohyboval v sedmé desítce průběžného pořadí. Ale jako poslední byl evidován jeho mezičas po třiceti kilometrech. Za tři napomínání byl diskvalifikován.

Gdula si chybné techniky nebyl vědom. „Musím to zkonzultovat s trenérem, co na to řekne. Přišlo mi, že jsem šel víceméně normálně, jak chodím, a problémy nemívám. Na závodech u nás ani ve světě,“ citovala českého závodníka agentura ČTK. Na náročné trati za vysokých teplot si držel vlastní tempo, ale po chvíli měl žaludeční potíže. „Musel jsem si odskočit, ale to na to velký vliv nemělo, pak jsem se vrátil zpátky do tempa,“ uvedl Gdula.

Atletika v Riu

MUŽI:

50 km chůze: 1. Tóth (SR) 3:40:58, 2. Tallent (Austr.) 3:41:16, 3. Arai (Jap.) 3:41:24, 4. Dunfee (Kan.) 3:41:38, 5. Jü Wej (Čína) 3:43:00, 6. Heffernan (Irsko) 3:43:55, 7. Haukenes (Nor.) 3:46:33, 8. Diniz (Fr.) 3:46:43, 9. Bonfim (Braz.) 3:47:02, ...L. Gdula (ČR) - diskvalifikován.

ŽENY:

20 km chůze: 1. Liou Chung (Čína) 1:28:35, 2. Gonzálezová (Mex.) 1:28:37, 3. Lu Siou-č' (Čína) 1:28:42, 4. Palmisanová (It.) 1:29:03, 5. Čchie-jang Šen-ťie (Čína) 1:29:04, 6. Cabecinhaová (Portug.) 1:29:23, 7. De Senaová (Braz.) 1:29:29, 8. Pascualová (Šp.) 1:30:24, ...10. A. Drahotová (ČR) 1:30:43

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz