OH

Doporučujeme

Basketbalista DeAndre Jordan z USA smečuje v semifinálovém utkání se Španělskem. (19. srpna 2016) | foto: Reuters

Američanům chybí jediný krok: Jsme jako bratři. Zajímá nás jen zlato

  • 5
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Jejich cesta možná obsahuje více překážek, než by čekali. Basketbalisté USA po ní ovšem v olympijském turnaji jdou dál – občas zavadí, ale ještě neklopýtli. „Chceme už to dotáhnout do konce,“ říkal Paul George po semifinálové výhře 82:76 nad Španěly. „Koho si přeju do finále? Je mi to jedno. Zajímá mě pouze zlatá medaile.“

Když si stoupali k šestkám, slyšeli pískot. Publikum v Aréně Carioca 1 bylo jednoznačně na straně Španělů, i novináři z této země na tribuně vyhrazené žurnalistům tleskali, hvízdali a vztekle poskakovali, když se jim zrovna nelíbily verdikty sudích. „Air ball!“ hučeli všichni dohromady posměšně na Kevina Duranta, když americká megastar dalekou trojkou netrefila ani obroučku.

Málo platné. Mistři Evropy ze Španělska prohráli, světoví a olympijští šampioni z USA zvítězili. Do finále prošel největší favorit ze všech. Rozdílem šesti bodů, ale bez existenčních obav.

„Se Španěly už jsme sehráli neuvěřitelně vyrovnané duely. Čekali jsme takový znovu – a znovu jsme jej dostali. Byl to jeden z nejtěžších zápasů, jaký jsem kdy trénoval,“ řekl kouč Mike Krzyzewski. „Jsem na své hochy hrdý.“

Z nejsledovanějšího mužstva her stále nečiší žádná přehnaná euforie. Plní úkol.

Fotogalerie

Na palubovce po závěrečném klaksonu nejuchali, obsypáni zástupci médií z celého světa mluvili v klidu a střízlivě.

„Těšíme se na velké finále. Tohle bude náš Game 7,“ říkal Paul George. V zámoří vrcholí série play-off právě tímto číslem, na olympiádě je bojem o zlato až 8. utkání v pořadí. „Tak důležitých zápasů máme za sebou dost. Každý z nás,“ je George v klidu.

Soupeřem, který USA bude chtít zabránit v oslavách zlatého hatricku, bude každopádně jeden z celků, s nimiž už se v Riu potkali: buď Austrálie, nebo Srbsko.

Američané soupeře přeskákali, na doskoky vyhráli poměrem 53:41, DeAndre Jordan jich nasbíral 16 a navrch čtyři bloky. „Pod košem jsme měli velké problémy. A nejen s Jordanem. Pořád je to obrovsky silný a talentovaný tým,“ řekl kapitán poražených Juan Carlos Navarro. „Každý přispěl, jak mohl. Zábavný duel. Musíme v tom pokračovat. Pak budeme v neděli v pohodě,“ řekl DeAndre Jordan.

Američané mocně touží dotáhnou svoji misi do konce. „Je obrovská čest reprezentovat svoji zemi právě na olympiádě,“ netají se Jordan a kouč Krzyzewski si pochvaloval, jak jeho tým působí čím dál semknutěji: „Víte, oni jsou všichni dobří kluci. Žádní sobci. Skvěle spolu vycházejí, v průběhu přípravy se z nich postupně stali bratři. A chtějí to dokázat.“

Ani nemusel dodávat, co „to“ znamená. K splnění cíle už chybí jediný krok, jediná výhra.