Helcelet je v polovině desetiboje čtrnáctý, vede obhájce zlata Eaton

Český desetibojař Adam Helcelet v koulařské disciplíně. (17. srpna 2016) | foto: AP

18 2016
Jediné zlato z dopoledního atletického programu vybojoval Keňan Conseslus Kipruto v běhu na 3 000 metrů překážek. Ze třetího místa byl za vyšlápnutí z dráhy diskvalifikován Ezekiel Kemboi, dvojnásobný olympijský vítěz, který se závodem loučil s kariérou. V desetiboji je český atlet Adam Sebastian Helcelet po prvním dnu čtrnáctý.

V brazilském Riu de Janeiro odstartovala královská atletická disciplína desetiboj i s dvojicí českých reprezentantů. Adam Sebastian Helcelet začal stovkou za 11,06 a v dálce skočil 735 centimetrů, čímž se posunul o šest příček dopředu na sedmnácté místo.

V koulařském sektoru pak vrhl 15,11, lepší byli jen tři soupeři a Helcelet se posunul na jedenáctou příčku. Tu udržel i po výšce, když skočil 204 centimetrů. Po čtyřstovce, kterou zaběhl za 49,51 sekundy se ale propadl na čtrnáctou příčku, která mu tak patří po prvním dni.

„Je to opravdu super, jsem ze všeho nadšený. Tolik bodů jsem přesně chtěl, jedu to, co jsme si nastavili s trenérem. A chci v tom pokračovat. Když dám zítra to co v Amsterdamu, bude to bomba,“ připomněl evropský šampionát, kde se mu druhý den extrémně vydařil.

Na desátého Zimieka ze Spojených států ztrácí dvaapadesát bodů.

NA STOVCE. Adam Sebastian Helcelet (uprostřed) v úvodní disciplíně desetiboje...
NEJLEPŠÍ NA STOVCE. Damian Warner (vpředu) a Ashton Eaton úvodní disciplíně...
Český desetibojař Adam Helcelet pří dálce. (17. srpna 2016)
Český desetibojař Jiří Sýkora v dálce na prvních dvou pokusech přešlápl. (17....

Jiří Sýkora je v půlce desetiboje třiadvacátý.

„Krušnej zážitek. Na jednu stranu olympiáda, na druhou nejhorší víceboj, který jsem kdy šel,“ prohlásil. „Mám ale dobře naběháno,“ uvedl.

Krušné chvíle si prožil v dálce, kde měl dva přešlapy. „To jsem myslel, že už se z toho zblázním. Sice to už asi nic nezachránilo, ale aspoň sedm metrů,“ řekl s úlevou. „Bojuju všude, ale nějak to nejde. Olympiáda mě nahecuje, ale i když budu kouzlit, jak chci, nebude to, jak bych si představoval,“ prohlásil juniorský mistr světa z roku 2014.

Úvodní disciplínu zvládl v Riu nejlépe Kanaďan Damian Warner, který na 100 metrů časem 10,30 o pět setin vylepšil desetibojařské olympijské maximum.

Po dálce se však do vedení dostal světový rekordman a obhájce zlata Ashton Eaton z USA, který skočil 794 cm. A v čele zůstal i po výšce, ve které skočil 201 cm. Vítězem čtvrté disciplíny se stal jeho krajan Jeremy Taiwo výborným výkonem 219 cm a posunul se na třetí pozici.

Podiové umístění trochu přeházela čtyřstovka. Vítězný Eaton ještě zvýšil náskok v čele, po prvním dnu ale vede o 121 bodů před Němcem Kazmirekem. Třetí je o dalších jedenáct bodů zpět Damian Warner.

Ve finále kladivářů nebude Melich ani mistr světa Fajdek

Kladivář Lukáš Melich v kvalifikaci hodil 73,14 metru a obsadil 15. místo. K postupu mu chybělo 33 centimetrů. Ve finále bude překvapivě chybět i jasná jednička letošních světových tabulek Pawel Fajdek z Polska.

Melich na hrách obhajoval šesté místo z Londýna, o rok později si z MS v Moskvě přivezl bronz. Letos se mu však příliš nedařilo, nominační limit 77 metrů nesplnil a do Ria se dostal až na základě pozvánky Mezinárodní atletické federace.

V druhé kvalifikační sérii hodil český reprezentant za 73 metrů, ale ke svému letošnímu maximu 75,97 se nedokázal přiblížit. K postupu do finále z dvanáctého místa nakonec stačil výkon 73,47.

Fotogalerie

„Nebudu zastírat, že jsem naštvaný. Není to zrovna úplně moc, co mi chybělo,“ litoval český kladivář. Přitom mohl být relativně spokojen, protože ve startovní listině figuroval s nejhorším výkonem. „Ale to je velmi slabá náplast,“ utrousil.

Šokem skončila kvalifikace pro Poláka Fajdka. Dvojnásobný mistr světa má na kontě deset nejlepších výkonů letošní sezony, za hranici 80 metrů posílá kladivo prakticky na požádání, jenže v Riu hodil jen 72,00. To pro něj znamenalo 17. místo a vyřazení.

Polský kladivář Pawel Fajdek v kvalifikaci hodil jen 72,00 metrů a do dalších...

Polský kladivář Pawel Fajdek v kvalifikaci hodil jen 72,00 metrů a do dalších bojů nepostoupil. (17. srpna 2016)

Fajdek v kvalifikaci vypadl i před čtyřmi lety v Londýně, tehdy neměl ani jeden platný pokus. Nyní na něj polští fanoušci spoléhali, že ke zlatu Anity Wlodarczykové přidá v kladivářské kleci další, ale v soutěži jim nakonec zbyl jen Wojciech Nowicki.

„Je to těžké, on tu byl za jednoznačného favorita, takže ten tlak je obrovský, kdo si to nezkusí, tak neví. Málo lidí tohle zvládá a on to evidentně dneska nezvládl,“ podotkl Melich. „Na tréninku házel 82 metrů s prstem v nose. Ale všichni ho brali dopředu jako absolutního vítěze, a jak je vidět, tak ten tlak je obrovský.“

I Nowicki ale bude patřit k favoritům, neboť výkonem 77,64 metru kvalifikaci vyhrál. Finálový limit 76,50 vedle něho splnil už jen Bělorus Ivan Tichon, ten ho přehodil o jediný centimetr.

Obhájce zlata Kemboi byl diskvalifikován a přišel o bronz

Běh na 3 000 metrů překážek vyhrál Conseslus Kipruto, který se postaral o devátý keňský triumf v této disciplíně za sebou a celkově jedenáctý.

Obhájce londýnského zlata Ezekiel Kemboi doběhl třetí, ale za vyšlápnutí z dráhy byl diskvalifikován a o bronz přišel. Druhý skončil Američan Evan Jager, na třetí místo se posunul Francouz Mekhissi.

Olympijské finále závodu mužů na 3000 metrů překážek ovládl Keňan Conseslus...
Keňan Conseslus Kipruto získal zlatou olympijskou medaili v závodě na 3000...

Kiprutovi je teprve 21 let, ale už má na kontě dva tituly vicemistra světa a nyní i olympijské zlato. Na světových šampionátech v Moskvě i v Pekingu s Kemboiem prohrál, ale tentokrát čtyřiatřicetiletému krajanovi v posledním kole utekl a už na začátku cílové rovinky radostně mával divákům. I tak časem 8:03,28 překonal olympijský rekord a druhého Jagera porazil o rovnou sekundu.

„Viděl jsem na obrazovce, že mám velký náskok, že už mě nikdo nedostihne. Tak jsem začal slavit,“ sypal ze sebe Kipruto. „Kemboi už mi řekl, že jsem převzal vládu nad steeplem, tím mě nesmírně potěšil.“

Farah v poklidu

V běhu na pět kilometrů bez potíží postoupil do finále britský vytrvalec Mohamed Farah a po vítězství na dvojnásobné trati může zopakovat zlatý double z Londýna. To se zatím na OH povedlo jen Finovi Lassemu Virénovi v 70. letech.

Keňa nepřetržitě vládne steeplu už od her 1984 v Los Angeles, dvakrát dokonce její běžci obsadili kompletní stupně vítězů. Kemboi je v této disciplíně bezmála legendou: vyhrál v Aténách a v Londýně, z MS má čtyři zlaté a tři stříbrné medaile.

Hned v cíli prohlásil, že běžel poslední závod. „Tohle byla moje čtvrtá olympiáda a chci vám říct, že jsem právě skončil s atletikou. Někdy se prostě skončit musí a já se rozhodl, že to bude dneska,“ řekl Kemboi. Po diskvalifikaci mu loučení zhořklo.

Jager na oválu s vodním příkopem vybojoval první americkou medaili od roku 1984. „Se stříbrem jsem naprosto spokojený. Porazit Kemboie, kterého považuji za nejlepšího steeplaře všech dob, na to jsem nesmírně pyšný,“ prohlásil.

Atletika

FINÁLE
Muži
3 000 m př.:
1. C. Kipruto (Keňa) 8:03,28, 2. Jager (USA) 8:04,28, 3. Kemboi (Keňa) 8:08,47, 4. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:11,52, 5. Elbakkálí (Mar.) 8:14,35, 6. Kowal (Fr.) 8:16,75, 7. B. Kipruto (Keňa) 8:18,79, 8. Bor (USA) 8:22,74.

Desetiboj - po prvním dnu: 1. Eaton (USA) 4621 b. (100 m: 10,46 - dálka: 794 - koule: 14,73 - výška: 201 - 400 m: 46,07), 2. Kazmirek (Něm.) 4500 (10,78 - 769 - 14,20 - 210 - 46,75), 3. Warner (Kan.) 4489 (10,30 - 767 - 13,66 - 204 - 47,35), ...14. Helcelet 4218 (11,06 - 735 - 15,11 - 204 - 49,51), 23. Sýkora (oba ČR) 3941 (11,15 - 700 - 13,45 - 198 - 49,88).

ROZBĚHY A KVALIFIKACE
Muži
5 000 m:
1. Chelimo (USA) 13:19,54.

Kladivo: 1. Nowicki (Pol.) 77,64, ...15. Melich (ČR) 73,14 - nepostoupil do finále.

Ženy
800 m:
1. Bishopová (Kan.) 1:58,38.

100 m př.: 1. Rollinsová (USA) 12,47.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

Švýcar Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že chce příští rok v Tokiu startovat na svém pátém olympijském turnaji....

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu i Londýna. Na...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům. Jména nebyla...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních olympijských her v...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by rozcupoval každý normální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz