Dostal jsem loket. A pak už jsem věděl, že to je špatné, říkal Holuša

Jakub Holuša v cíli semifinálového olympijského závodu na 1500 metrů. (19. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Snil o olympijské medaili. Toužil si vynahradit zklamání z mistrovství Evropy v Amsterdamu, kde pro něj skvěle rozběhnutý závod skončil diskvalifikací. Ale na olympijských hrách skončila cesta mílaře Jakuba Holuši už v semifinále. „Čekal jsem víc,“ uznal po devátém místě ve svém běhu.

Holuša se na Olympijském stadionu v Riu de Janeiro dlouho držel v popředí, ještě v závěru bojoval o postup. Jenže těsně před cílem mu došly síly - a přehnala se před něj skupina soupeřů. „Událo se to dost rychle,“ řekl 28letý atlet.

Vyčítáte si něco?
Nevím, teď je asi brzo. Dvě stě metrů do cíle mi došlo. Byl tam kontakt, Makhloufi mě hodil do třetí dráhy. V tu chvíli, kdy jsem zabíral, jsem dostal loket.

Jak vás to rozhodilo?
Hodně. Finišoval jsem a šel až do třetí dráhy. V tu chvíli jsem ztratil energii a sto metrů do cíle jsem věděl, že to je špatné. Už mi to netáhlo. Ale jinak jsem si říkal: To je dobrý, to je závod na mě, nejde se extra rychle. Pak to Maročan natáhl, snažil jsem se být vepředu. Pět set metrů do cíle se to začalo zrychlovat, ještě to pořád bylo v pohodě. Dost jsme se tam kopali, zezadu jsem měl pár kontaktů. Tři sta metrů do cíle jsem si to pořád kontroloval. Říkal jsem si: Dobrý, na dvoustovce jdu naplno. A když jsem chtěl zrychlit, tak to najednou nešlo.

Fotogalerie

Byl to úmysl, že jste se držel od začátku v popředí?
Chtěl jsem být vepředu. Nechtěl jsem táhnout. Ale nikdo tam nešel, tak jsem běžel tak, abych běžel dobře. Bylo to takové pohodové tempo. Věděl jsem po třístovce, po čtyřstovce, že tohle je závod na mě. Snažil jsem se šetřit síly na poslední kolo. Ale bohužel, síly chyběly na závěrečné dvoustovce.

V rozběhu jste měl přitom vůbec nejrychlejší čas. Proč to nyní nevyšlo?
Těžko říct. Běh je tak specifický... Musím se podívat na video, rozebrat to s trenérem. Je to těžká otázka, proč to v rozběhu takhle bylo, byl jsem excelentní a teď takhle špatné. Cítil jsem se opravdu dobře. Minimálně stejně jako na rozběh. Spíš si možná myslím, že čím se jde pomaleji, tím jsou závody vyrovnanější. V posledním kole v pomalém závodu je rychlý každý. Tam rozhodují centimetry. Rozhoduje, o kolik běžíte dál od mantinelu; každá maličkost, co posnídáte. Je to o drobnostech a dnes mi bohužel nebylo přáno a drobnosti jsem ztratil. Nevím, kde to jinde hledat.

Co jste tedy snídal?
Já si toho dám ráno víc a pak nejím celý den. Dal jsem si vajíčka nebo něco takového, toust.

Dalo se ještě něco udělat jinak?
Možná by mi víc sedělo tempo od začátku, běžet rychleji a pak je ve finiši přejet. Takhle byli strašně rychlí všichni...

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Najdete na iDNES.cz