Výprava do Ria je nejmenší. Může vyrovnat londýnských deset medailí?

13 2016
Bude jich 105. Jen 105, chce se dodat. Výprava na hry v Riu 2016, jejíž nominaci v úterý slavnostně vyhlásili, bude nejméně početná v historii České republiky.

O deset sportovců více měl dosud nejmenší tým pro Atlantu 1996. Naposledy v Londýně jich bylo 134. A v Aténách 2004 dokonce 142.

Tvrdit, že český sport je proto na sestupu, by bylo příliš krátkozraké a prvoplánové. Stejně tak je ovšem laciná hojně používaná argumentace, že „konkurence ve světě roste a postupová kritéria jsou stále tvrdší“.

I šéf české mise Martin Doktor očekával aspoň 120 sportovců. Jenže poprvé od Atlanty 1996 se nekvalifikoval žádný kolektivní sport, což má na velikost výpravy značný vliv. Fotbalisté a basketbalisté zůstali před branami, skončila též úspěšná olympijská série basketbalistek.

Chybějí i zástupci jiných, dříve tradičních českých sportů, zápasu či gymnastiky žen. Naopak po 20 letech je ve výpravě šermíř a debut si odbude i česká golfistka.

Čeští sportovci už fasují jednotné oblečení:

V týmu měly být též dvě obojživelnice. Eva Vrabcová, na zimních hrách v Soči pátá v běhu na lyžích, poběží maraton. Zato start rychlobruslařky Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce je nadále nejistý. Jedno místo pro časovku se uvolnilo, ale cyklistická unie UCI nejeví ochotu přidělit ho Češce.

„Přesto ho chceme nárokovat,“ říká právník Jan Šťovíček. „Vzhledem k nedostatku času na klasické řízení u sportovní arbitráže CAS jsme UCI navrhli samostatné rozhodčí řízení mimo CAS, vedené mezinárodně uznávaným expertem přes sportovní právo.“

Navzdory menší početnosti může být i tato výprava úspěšná.

„Náš tým má potenciál, aby stejně jako v Londýně získal deset medailí,“ soudí Martin Doktor.

Fotogalerie

Stará dobrá olympijská poučka nicméně radí: vezměte objektivní počet medailových nadějí, vydělte jej třemi a vyjde vám počet medailí, které by mohla výprava získat.

Napočítali jsme 21 nadějí.

21 : 3 = 7.

Jakýkoliv vyšší zisk než sedm medailí tudíž bude milým překvapením. Dosud nejméně – šest – jich Češi získali v Pekingu 2008. Rekord drží Atlanta 1996 s jedenácti.

Všech čtrnáct mužů či žen, kteří se na minulých hrách v Londýně postarali o deset českých cenných kovů, se objeví také v Riu, ale jen třináct v roli závodníků. Kajakář Vavřinec Hradilek v domácí kvalifikaci neuspěl a bude v Brazílii coby televizní spolukomentátor.

Právě „parta“ londýnských medailistů tvoří i páteř týmu pro Rio. Během čtyř let do kategorie velkých medailových nadějí dozráli už jen mistři světa na divoké vodě Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová a kanoistický šampion na „rovné vodě“ Martin Fuksa. Bronz vezl loni z mistrovství světa biker Ondřej Cink.

Olympijské sny opět živí judista Lukáš Krpálek, oštěpař Vítězslav Veselý či tenisté Tomáš Berdych nebo Petra Kvitová, ale ti už nejsou „mladou krví“, nýbrž osobnostmi českého sportu, jež dosud na olympijské stupně vítězů nevystoupaly.

I vracející se medailisté z Londýna jsou nyní o čtyři roky starší a v případě veslařky Topinkové (Knapkové) a střelkyně Bruns (Sýkorové) nosí jiná příjmení. Cesta, která je vedla k dalším hrám, byla pro mnohé komplikovaná. Atletky Špotáková a Hejnová měnily kouče a musely se vypořádat se zlomenými nohami, Špotáková se navíc stala matkou. Biker Kulhavý si zlomil ruku, tenistky Hlaváčková a Hradecká se rozcházely a scházely, zraněný moderní pětibojař Svoboda víc pauzíroval, než závodil.

Jediný Ondřej Synek z nich vykazoval celé čtyři roky vyrovnanou medailovou výkonnost a třikrát po sobě slavil titul mistra světa.

Sportovců, které s jistou nadsázkou označíme za medailové „tutovky“, je v týmu méně než dřív.

Historickému žebříčku medailistů z České republiky vládnou kanoisté (v peřejích i rychlostní), atleti a střelci. Připočtěte veslování, tenis, cyklistiku, judo a snad i moderní pětiboj (Svoboda líčí, že chce opět soupeře zaskočit) a dostanete seznam sportů, v nichž budeme vyhlížet české medaile.

Zda oprávněně, se dozvíme mezi 5. a 21. srpnem.

Česká nominace pro Rio

105 sportovců a sportovkyň, kteří budou reprezentovat na XXXI. letních olympijských hrách v Brazílii

Atletika
Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Eva Vrabcová-Nývltová (maraton), Petr Svoboda (110 m př.), Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová (obě 400 m př.), Jaroslav Bába, Michaela Hrubá (oba výška), Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová (všichni tyč), Radek Juška (dálka), Anežka Drahotová, Lukáš Gdula (oba chůze), Tomáš Staněk (koule), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych (všichni oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo), Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora (oba desetiboj), Eliška Klučinová, Kateřina Cachová (obě sedmiboj)

Badminton
Petr Koukal (podmíněný start), Kristína Gavnholt

Cyklistika – dráhová
Pavel Kelemen (sprint, keirin), Adam Ptáčník (náhradník)

Cyklistika – horská kola
Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash

Cyklistika – silniční
Leopold König, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta

Golf
Klára Spilková

Jachting
Veronika Kozelská-Fenclová (laser radial), Viktor Teplý (laser)

Judo
Lukáš Krpálek, Pavel Petřikov, Jaromír Ježek

Kanoistika – rychlostní
Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200 a 1000 m), Filip Šváb (C1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m)

Kanoistika – vodní slalom
Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová (oba K1), Vítězslav Gebas (C1), Jonáš Kašpar, Marek Šindler (C2)

Moderní pětiboj
David Svoboda, Jan Kuf, Barbora Kodedová

Plavání – bazénové
Simona Baumrtová (200 m znak, 200 m pol. záv., 4x100 m pol. záv.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Pavel Janeček (400 m. pol. záv.) Lucie Svěcená (100 m mot., 4x100 m pol. záv.), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv.), Martina Moravčíková (200 m prsa, 4x100 m pol. záv.), Barbora Seemanová (4x100 m pol. záv.)

Plavání – dálkové
Jana Pechanová

Plážový volejbal
Markéta Sluková, Barbora Hermannová

Synchronizované plavání
Soňa Bernardová, Alžběta Dufková

Sportovní gymnastika
David Jessen

Sportovní střelba
David Kostelecký (trap), Filip Nepejchal (malorážka vleže), Adéla Bruns, Nikola Mazurová (obě sportovní malorážka 3x20), Libuše Jahodová (skeet)

Stolní tenis
Iveta Vacenovská, Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov, Hana Matelová

Šerm
Jiří Beran ml. (kord), Alexander Choupenitch (fleret)

Tenis
Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Radek Štěpánek, Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková, Lukáš Rosol

Triatlon
Vendula Frintová

Veslování
Ondřej Synek, Miroslava Topinková-Knapková (oba skif), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif), Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lehké váhy)

Vzpírání
Jiří Orság (nad 105 kg)

Autor:
  • Nejčtenější

Problémový maraton na OH v Tokiu. Přesune se do dějiště zimních her?

Už dva roky před hrami v Tokiu sílila varování: olympijský maraton může být kvůli vedru životu nebezpečný. Lékaři...

Švýcar Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že chce příští rok v Tokiu startovat na svém pátém olympijském turnaji....

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by rozcupoval každý normální...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika jamajských sprinterů na...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům. Jména nebyla...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se ruským dopingem, v...

Najdete na iDNES.cz