Popáté na hry. Čárky si za olympiády nedělám, říká plavkyně Bernardová

Soňa Bernardová (vepředu) se chystá na svoji pátou olympiádu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Její trenérce při procházce na slavnou pláž Copacabana strhli lapkové z krku řetízek. Jiný den ji zase překvapil hustý liják, kvůli kterému se musel zrušit trénink. Z taxíku důvěrně poznala Rio de Janeiro, když dvě hodiny trčela v zácpách.

Z Brazílie se ale synchronizované plavkyně Soňa Bernardová s kolegyní Alžbětou Dufkovou vrátily naprosto spokojené. V olympijské kvalifikaci minulý týden obsadily deváté místo a v létě se podívají do Brazílie znovu.

„Je to obrovská úleva,“ přiznává Bernardová, která se může začít připravovat na svůj pátý start pod olympijskými kruhy. „Nikdy nebylo mým cílem dělat si čárky za olympiády. Vždycky je to o tom, že se připravujeme na každý konkrétní závod,“ vypráví 40letá matadorka.

Svou pátou účastí se přiblíží českým rekordmanům. Šestkrát se na hrách představila vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která také usiluje o Rio, veslaři Václav Chalupa s Jiřím Ptákem a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

Mezi akvabelami je česká závodnice, která s parťačkou Dufkovou roky patří k širší světové špičce, svou dlouhověkostí unikátem.

Nad tím ale teď Bernardová nepřemýšlí. „Spíš se teď cítím unaveně,“ prohodí. „Procestovaly jsme asi třicet hodin, do Brna jsme přijely po půl druhé v noci,“ líčila na úterním setkání s novináři, na které dorazila se zpožděním.

Že by problémy s aklimatizací?

„Spíš mě zklamala technika, ráno jsem nemohla nastartovat auto,“ pousměje se Bernardová. „To byl první šok a druhý byl, když jsem se po těch třicetistupňových vedrech a téměř stoprocentní vlhkosti ráno probudila a viděla sněhovou nadílku,“ doplňuje závodnice brněnské Tesly.

S Dufkovou, která je o 15 let mladší, chce nyní postup do Ria oslavit, potom akvabelám zase začnou denně třífázové tréninky, k tomu dubnový domácí šampionát, v polovině května zase mistrovství Evropy. „Snažím se hlavně vrátit do reálného života, Brazílie nás z něho trošku vytrhla,“ podotýká čtyřicátnice, kterou při kvalifikaci přijela do Jižní Ameriky podpořit její maminka s kamarádkou.

„K bazénu se chtěly dostat metrem, ale tam zjistily, že se teprve staví. Přitom tam viděly jen dva borce s krumpáčem,“ popisuje rozesmátá Dufková. „Nakonec se tam naše jediné fanynky z Česka dostaly asi za čtyři hodiny,“ pokračuje zkušenější kolegyně.

„Musím ale říct, že doprava tam kolabovala už teď. Jsem zvědavá, jak to bude v létě,“ doplní Bernardová, která se pokusí v Riu poprvé proniknout do olympijského finále pro nejlepší dvanáctku.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Tokio jako Rio. Také japonská voda je pro olympiádu nevhodná

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli na olympijských hrách v roce 2020 závodit dálkoví plavci a...

Vodní pólisté Srbska překazili chorvatským rivalům obhajobu zlata

Srbští vodní pólisté se radují z olympijského triumfu.

Mistři světa Srbové porazili ve finále olympijského turnaje ve vodním pólu v Riu de Janeiro rivaly...

Ruské akvabely popáté za sebou vyhrály týmovou soutěž na OH

Ruské akvabely se radují z olympijského triumfu v Riu.

Ruské akvabely popáté ovládly týmovou olympijskou soutěž. Stejně jako v Londýně skončily na...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz