Je to krok dopředu. Elitní čeští závodníci představili plavky pro Rio

Prezentace nové kolekce olympijských plavek pro české reprezentanty za účasti (zprava) Simony Baumrtové, Jana Micka a Barbory Závadové | foto: ČTK

7 2016
Do startu olympijských her zbývá ještě 120 dní, nejlepší čeští plavci od zimy zadělávají na formu a nyní už vědí, jaké použijí v Riu plavky. V Praze představili nový model Powerskin Carbon Ultra, nejnovější hit speciálně vyrobený právě pro Rio, který má podpořit kvalitu výkonů. "Ale když víte, že máte něco lepšího, pomůže to i psychicky," pokýval hlavou kraulař Jan Micka.

Elitní plavci, kteří zatím jako jediní dosáhli na olympijské limity, si zahráli na modely, před fotografy a kamery předstoupili v župáncích. Micka z nich galantně pomohl Simoně Baumrtové a Barboře Závadové, české plavecké královně za minulý rok, ony mu pak gesto oplatily. Plavky, poslední vývojový výkřik, spatřily světlo světa.

„Nejradši bych byl, kdyby nám tento model přinesl nové rekordy a olympijská finále,“ přiznal předseda plaveckého svazu Petr Ryška. „Věřím že v bazénu dosáhnou na limity ještě tři nebo čtyři plavci a jeden nebo dva v dálkovém plavání,“ narýsoval výpravu, ve které už mají místo i akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková.

Daniel Machek, Mickův předchůdce na rekordní listině a distributor firmy Arena, partnera českého svazu, vyložil výhody nového modelu. „Plavky s karbonovými vlákny byly poprvé uvedeny v roce 2012, tuhá a pevná vlákna byla zapracována do elastického materiálu. Na olympiádě v Londýně v nich pak jejich majitelé získali 35 medailí z celkového počtu 102,“ uvedl.

Bumrtová už nebude muset do obchodu

Model pro letošní rok však má být ještě dokonalejší. „Plavky mají třikrát víc karbonových vláken než ty předchozí, ale větší pružnost. Těsně a pevně obepínají svaly, minimalizují tak vibrace, ale neomezují pohyb. U svalů dochází při plavání k lepší kompresi, lepší je i stabilita těla, čímž je plavání rychlejší,“ vysvětlil Machek, dvojnásobný finalista olympijských her v Moskvě 1980.

Nové modely krapet připomínají nedávné celotělové plavky, které počátkem století přinesly vlnu světových rekordů, až je v roce 2010 mezinárodní federace FINA zakázala. „Tyto plavky ale dostaly k prvnímu lednu 2016 zelenou,“ ujistil Machek. Už se dají i zakoupit, nový mužsky model přijde na 7690 a ženský na 12290 korun.

Jaké množství jich reprezentanti budou potřebovat? „Plavek není nikdy dost, po pěti závodech na špičkové úrovni už nemusí být top, měli bychom jich mít dostatek,“ ujistil svazový šéf Ryška, že se nebude opakovat situace z her v Londýně, kde si Baumrtová musela plavky dokupovat.

Jaké jsou první zkušenosti?

Elitní závodníci už mají s novými plavkami jisté zkušenosti. „Vyzkoušela jsem je před dvěma týdny na závodech v Ostravě a seděly mi dobře. Na první dojem jsou tvrdé a nedají se roztáhnout, ale na těle sedí a pohyb neomezují. Myslím, že je to další krok dopředu,“ pravila Závadová, která model použije i příští týden na předolympijských závodech v Riu.

Baumrtová si pochvalovala, že na rozdíl od předchozích modelů se navlékla do plavek nečekaně rychle. „V tom jsem si vytvořila osobní rekord, trvalo to snad jen tři minuty. Musím je vyzkoušet co nejdřív, to znamená za deset dní na závodech v Pardubicích. Rozhodně ne až na květnovém mistrovství Evropy v Londýně, to by bylo pozdě. Pro mě jako pro sprinterku by mohly být super,“ konstatovala.

Zato Mickova zkušenost byla poněkud jiná. „Nemohl jsem se do nich dostat. Trvalo to neuvěřitelnou dobu, až druhý pokus byl lepší. Ale plavalo se mi v nich dobře, těším se na první závody,“ uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Tokio jako Rio. Také japonská voda je pro olympiádu nevhodná

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli na olympijských hrách v roce 2020 závodit dálkoví plavci a...

Lochteho opustili všichni sponzoři. Aféra ho už stála milion dolarů

Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou...

VIDEO Americký plavec Ryan Lochte ztratil po olympijské aféře s nahlášením falešného přepadení v Riu...

Janečkovo zklamání z Ria. Čekal jsem úplně jiný čas, říká plavec

MEZI PRVNÍMI. Při nedělním odletu do dějiště olympijských her v Riu zapózovali...

Náchodský plavec Pavel Janeček si z olympijských her v Riu přivezl plnou hlavu příjemných zážitků....

Najdete na iDNES.cz