Žádná pistole u hlavy. Američtí plavci si přepadení v Riu vymysleli

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu | foto: Reuters

19 2016
Jeden z největších skandálů dosavadního průběhu olympiády nabral nečekaný zvrat. Američtí plavci v čele se slavným Ryanem Lochtem se v ulicích Ria nestali obětí ozbrojeného přepadení, jak původně tvrdili, ale historku si vymysleli. Naopak sami se dostali do průšvihu na benzinové stanici, kde zničili záchod.

Plavci vypověděli, že v noci na neděli byli cestou z večírku ve Francouzském domě přepadeni v taxíku několika lupiči v uniformách, kteří se vydávali za policisty.

„Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: ‚Na zem‘,“ vyprávěl Lochte dramaticky.

Ozbrojené přepadení amerických plavců způsobilo na hrách pozdvižení a řadu negativních reakcí na bezpečnostní situaci v Riu.

Nyní se ale příběh, v němž účinkují šestinásobný olympijský vítěz Lochte a jeho kolegové Jack Conger, Gunnar Bentz a James Feigen, začíná drolit.

Američané si pravděpodobně vymysleli historku o přepadení, aby zakryli vlastní průšvih na benzinové pumpě. Brazilské bezpečnostní složky uvedly, že mají video, na němž Lochte a spol. dostali do sporu s místní ochrankou.

Vyšetřovatelé tvrdí, že plavci vyrazili zamčené dveře na toaletu, k tomu měli rozbít ještě sklo a držák mýdla, a pohádali se strážcem objektu.

Pak přijel vedoucí čerpací stanice a s pomocí překladatele z řad zákazníků se s plavci domluvil na zaplacení rozbitých dveří. Ti mu po dohadování předali peníze a odjeli.

Možná proto olympionici vyprávěli druhý den novinářům o přepadení, při němž přišli o své dolary.

Lupiči vzali peníze, ale mobily nechtěli

Už od začátku Brazilci upozorňovali na různé nesrovnalosti v případu.

Plavci se ve svých výpovědích lišili v počtech lupičů a dalších detailech. Záhadou bylo, proč jim gangsteři měli odcizit z peněženek 400 dolarů, ale mobilní telefony jim přitom nechali.

Údiv také způsobily záběry z bezpečností kamery u vstupu do olympijské vesnice v době, kdy se američtí plavci vraceli zpět po údajném přepadení. Všichni se zdáli ve výborné náladě a vtipkovali mezi sebou bez známky šoku.

Brazilské úřady se tak rozhodly účastníkům incidentu zabránit v odletu z Ria, aby mohli jako svědci dále pomáhat ve vyšetřování.

Lochte ovšem mezitím opustil zemi, policisté z letadla do Spojených států vyvedli pouze jeho „kumpány“ Congera a Bentze. Dosud se neví, kde je čtvrtý plavec James Feigen, ale podle všeho by měl pobývat ještě v Brazílii.

Navzdory zkažené reputaci zareagovali pořadatelé her na nové důkazy smířlivě. „Dejte těm klukům na chvíli pokoj. Závodili pod gigantickým tlakem. Bavili se a udělali chybu. To se někdy stává,“ uvedl tiskový mluvčí Ria 2016 Mario Andrada.

Šéf policie v Riu Fernando Veloso ovšem volil na tiskové konferenci mnohem přísnější tón a prohlásil, že by plavci mohli být teoreticky obviněni z křivého svědectví a vandalismu.

Brazilská policie poté skutečně doporučila státnímu zástupci obžalovat americké plavce Lochteho a Feigena z křivého svědectví, za které ovšem v zemi nehrozí trest odnětí svobody.

Nejčtenější

Další z rubriky

Americké vodní pólistky slaví po výhře nad Itálií olympijské zlato

Momentka z finálového utkání mezi vodními pólistkami USA a Itálie.

Americké vodní pólistky zdolaly ve finále olympijského turnaje v Riu de Janeiro tým Itálie 12:5 a...

Lochteho opustili všichni sponzoři. Aféra ho už stála milion dolarů

Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou...

VIDEO Americký plavec Ryan Lochte ztratil po olympijské aféře s nahlášením falešného přepadení v Riu...

Tokio jako Rio. Také japonská voda je pro olympiádu nevhodná

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Voda v Odaiba Marine Parku, kde by měli na olympijských hrách v roce 2020 závodit dálkoví plavci a...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz