Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Olympijské hry v Pekingu skončily, zimní štafetu převzaly Milán a Cortina

  12:45aktualizováno  14:51
Po šestnácti dnech, během nichž přes 2 800 sportovců bojovalo o 109 sad medailí, skončily zimní olympijské hry v Pekingu. Závěrečný ceremoniál, při němž českou vlajku nesla rychlobruslařka Martina Sáblíková, proběhl opět na stadionu Ptačí hnízdo, kde v pátek 4. února olympijský oheň vzplál. Plamen se znovu rozhoří v roce 2024 při letním svátku v Paříži, o dva roky později uspořádají zimní hry Milán a Cortina d’Ampezzo.
Olympijské hry v Pekingu končí. Zimní sportovní svátek uzavírá slavnostní...

Olympijské hry v Pekingu končí. Zimní sportovní svátek uzavírá slavnostní ceremoniál. (20. února 2022) | foto: AP

Při závěrečném ceremoniálu na plochu Národního stadionu nejprve přišli vlajkonoši. Českou vlajku nesla stejně jako ve Vancouveru 2010 Sáblíková, norskou třímala biatlonistka Marte Röiselandová, se třemi zlaty a dvěma bronzy nejúspěšnější žena her.

Poté pospolu dorazilo všech 91 výprav, jejichž řady byly ovšem notně prořídlé. Jednak kvůli proticovidovým opatřením a také kvůli tomu, že mnozí sportovci se vrátili domů hned po soutěžích.

ONLINE

ze závěrečného dne ZOH v Pekingu

Z pestrobarevné skrumáže jasně vyčnívaly české bundy v národních barvách, hrdě se nesli hlavně Norové, kteří v Číně získali nejvíce medailí. Ze 37 jich bylo rekordních 16 zlatých.

Jednu z nich, za závod běžkyň na lyžích na třicet kilometrů, převzala přímo na ploše stadionu Therese Johaugová. O chvíli později dostal svou odměnu za triumf v mužském klání, které bylo kvůli počasí zkráceno z padesáti na třicet kilometrů, Rus Alexandr Bolšunov. 

Česká výprava slavila zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu zásluhou Ester Ledecké a bronz na pěti kilometrech díky Sáblíkové. 

V Pekingu soutěžilo rekordních 115 tuzemských sportovců, celkem měly hry přes 2 800 účastníků. Sportovní program uzavřelo nedělní finále hokejového turnaje mužů, v němž Finové porazili Rusy 2:1

Olympijské hry v Pekingu končí. Zimní sportovní svátek uzavírá slavnostní...

Při zakončení promluvil předseda MOV Thomas Bach, který nejprve oslovil sportovce: „V uplynulých šestnácti dnech jsme sledovali vaše úžasné výkony. Byli jsme dojatí, jak jste se podporovali, i když vaše země rozdělují konflikty. Překonali jste tyto rozdíly a ukázali, že v olympijském společenství jsme si všichni rovni.“

Pochválil také organizaci her. „Děkuji vám, naši čínští přátelé,“ řekl v čínštině a vysloužil si potlesk i od prezidenta země Si Ťin-pchinga. Domácí výprava obsadila v pořadí národů třetí místo, získala devět zlatých medailí. 

Následně Bach prohlásil hry v Pekingu za ukončené. Když zhasl olympijský plamen umístěný v pochodni ve vločce, nad Ptačím hnízdem explodoval velkolepý ohňostroj. Čínská metropole jím oslavovala, že se stala prvním městem v historii, kde se konaly letní i zimní hry. Poté, co zvládla teplo a slunce v roce 2008, obstála i nyní při organizaci her na sněhu a ledu.

Olympijské hry v Pekingu končí. Zimní sportovní svátek uzavírá slavnostní ceremoniál. Na snímku tým Česka. (20. února 2022)

Zimní štafetu přebrala společná italská kandidatura Milána a Cortiny d’Ampezzo. Olympiáda v roce 2026 se tak postará o jiné prvenství - premiérově budou hry hostit dvě různá města. 

V důsledku toho ovšem budou jednotlivé disciplíny rozprostřeny ve více střediscích vzdálených od sebe stovky kilometrů a někteří účastníci se už nyní obávají ztráty olympijské atmosféry. 

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na rozhodnutí se...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Hloupá huso, četla si o sobě Shiffrinová. Jak sportovci reagují na kritiku?

O trojnásobné olympijské medailistce a šestinásobné mistryni světa Mikaele Shiffrinové se během pekingské olympiády...

Skikrosařka Smithová se po 14 měsících dočkala vyprotestované olympijské medaile

Švýcarka Fanny Smithová se po čtrnácti měsících dočkala bronzové olympijské medaile za závod ve skikrosu na loňských...

Na fandění nemám čas. Fotografka o pár hodinách spánku i komplikovaném Jágrovi

Premium Víte, jaké předpoklady musí mít dobrá fotografka na zimní olympiádě? Sílu, houževnatost a mrazuvzdornost. Tedy...

Karlík po příletu z Pekingu: Zimy jsme už měli dost. Ale hry jsem si užil

Když v pondělí ve večerních hodinách přistál na ruzyňském letišti, stejně jako ostatní si pochvaloval vítanou teplotní...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...