Kousek od nich mají na vedlejším stavu i otužilé Seveřanky, švédské sestry Hanna a Elvira Öbergovy, obličeje polepené tejpy proti mrazu.
„Ale zítra se má trochu oteplit,“ vlévá Holubec do žil okolostojících teplý gejzír naděje.
Zítra, rozumějte v pondělí, se tu pojede vytrvalostní závod žen.
Česká disciplína, mohli byste říci.
Ve vytrvalostním závodě byla Kateřina Holubcová světovou šampionkou v roce 2003. V něm se stala Gabriela Soukalová majitelkou malého glóbu v sezoně 2013-2014 a vicemistryní světa 2015. A v něm je Markéta Davidová aktuální světovou mistryní a také vítězkou glóbu.
Což z ní činí jednu z největších favoritek pondělního olympijského klání.
„Ten titul a glóbus však jsou historie,“ připomíná její kouč Egil Gjelland. „Teď je důležité předvést v pondělí technicky kvalitní střelbu a dobrý běh. To je jediné, na čem momentálně záleží.“
Češky a favoritkyS jakými čísly startují 1 Röiselandová (Nor.) Startuje 89 biatlonistek. |
Davidová se v závěru nedělního tréninku netváří právě optimisticky. „Tak mám ještě jednou střílet, nebo ne?“ ptá se anglicky Gjellanda. Trenér ukáže: Už stačilo.
„Markéta měla trochu problém s dioptrem. Ale ten bude zase v pořádku,“ naznačuje Holubec.
„Nebyl to z mého pohledu ideální trénink,“ soudí ona.
Zato Gjelland se usměje: „Však ji znáte. Markéta není nikdy spokojená, pokud to není úplně perfektní. Ale je připravená. Střílela dnes dobře.“
Na mistrovství světa v Pokljuce loni zasáhla ve vytrvalostním závodě všech 20 terčů a triumfovala jasně před Švédkou Hannou Öbergovou.
Stejnou bilanci předvedla i při zahajovacím - a opět vítězném - klání této pohárové sezony v Östersundu, kde o půldruhé minuty deklasovala druhou Rakušanku Lisu Theresu Hauserovou.
Také při lednovém poháru v Anterselvě, kde se radovala z první příčky Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová, začala Davidová dvěma čistými položkami. Teprve pak přišly tři chyby, které v cíli znamenaly sestup na šesté místo, ale neohrozily její útok na malý glóbus.
Oficiálně si ho přebere až při březnovém pohárovém finále v Oslu na Holmenkollenu. Zato olympijskou medaili může mít už nyní.
Kvalitní střelba bude základním předpokladem. Přičemž střelnice pekingských her je všechno, jen ne dobře čitelná. Větrné poryvy tu byly každodenní samozřejmostí. Navíc zkřehlé prsty se stávaly přítěží navíc.
Teprve v neděli došlo ke změně.
Brzdící lyže Davidové? Servis neodhadl čas, stihl je přemazat jen napůl |
„Podívejte se, není skoro žádný vítr,“ ukazuje Gjelland na praporky. „To je tady neobvyklé, většinou zde bývá vítr velmi silný a musíte cvakat třeba šestkrát, sedmkrát.“
Ba co víc, podobné přijatelné podmínky slibuje předpověď také na pondělní večer.
„Rozhodně by měl být vítr slabší než při smíšené štafetě,“ říká kouč. „Což je pro každého dobrá zpráva. Těším se. Mohl by to být krásný závod.“
Davidovou v sobotu psychicky nalomilo trápení se špatně připravenými lyžemi, které dostala na smíšenou štafetu. I pro Gjellanda byl pohled na zoufající si svěřenkyni na trati bolestivý.
„Člověk nemusí být ani velký expert, aby pochopil, co se tehdy dělo,“ poznamená. „Každý hned viděl, že Markétiny lyže nejsou v pořádku. Je to samozřejmě hrozná situace, pokud k ní dojde na akci, jakou je olympiáda. Pevně věřím, že tohle bylo naposledy, kdy jsme sledovali něco takového.“
V sobotu večer si po smíšené štafetě si s Davidovou sedl, hovořili spolu, uklidňoval ji.
„Řekl jsem jí, že sobota je minulostí a nás zajímá přítomnost a budoucnost. A že je připravená a v dobré formě.“
V pondělí to může předvést.
Na 15kilometrovou trať se čtyřmi položkami, která každou střeleckou chybu potrestá minutovou přirážkou k výslednému času, vyrazí společně s Davidovou další tři Češky.
Vytrvalostní závod žen v Pekingu ONLINE |
Rovněž pro Jessiku Jislovou, pokud napodobí svoji famózní střeleckou formu z lednových pohárových závodů, půjde o atraktivní disciplínu, při níž může přesnou střelbou vymazat běžecké ztráty.
„Pro Jess je pondělek rozhodně dobrou příležitostí,“ ujistí kouč.
K duu reprezentantek, o jejichž nasazení nikdo nepochyboval, vybral do sestavy dále juniorku Terezu Voborníkovou a Lucii Charvátovou. Mimo startovní listinu tak zůstala Eva Puskarčíková.
„Terka Voborníková je na olympiádě, aby se tu učila,“ vysvětluje Gjelland a připomíná, jak povedený a bodovým ziskem oceněný vytrvalostní závod zajela při sedmém pohárovém kole v Anterselvě. Po třech položkách v něm Voborníková dokonce atakovala elitní šestku, jenže tu si následně odstřelila dvěma chybami na závěrečné stojce.
„Její devízou je, že je stabilní, dobrou střelkyní, která dokáže dobře zastřílet i tady ve větru,“ vyzdvihuje Gjelland.
Lucie Charvátová naopak rozhodně stabilní střelkyní není a trenér to pochopitelně ví. „Celá kariéra Lucky je nahoru dolů. Ale musí zas a znovu zkoušet uspět i v obtížnějších podmínkách.“
Po chvíli nicméně dodá: „Také kvůli ní doufám, že ty pondělní budou co nejspravedlivější.“