1 Soutěžní formát
Jedním z charakteristických rysů skeletonu je, že závodníci sviští ledovou dráhou hlavou napřed. Ve hře jsou dvě sady olympijských medailí, což je ze všech individuálních sportů na zimních hrách vůbec nejméně (dvě sady medailí se udílejí ještě v ledním hokeji).
ZOH Peking 2022Speciální olympijská rubrika na iDNES.cz |
Muži i ženy shodně soutěží v závodech jednotlivců, formát je v obou případech stejný. Závod trvá dva dny a zahrnuje celkem čtyři jízdy (každý den dvě).
Jednotlivé časy jezdce se sčítají. Úvodní tři jízdy absolvují všichni soutěžící, do té čtvrté ale postupuje už jen prvních dvacet závodníků průběžného pořadí. Vítězem se stává soutěžící s nejlepším celkovým časem.
Skeleton - disciplíny a soutěžícíZimní olympijské hry 2022
|
2 Olympijská historie
Kořeny skeletonu jsou spojeny se švýcarskými Alpami a především se Svatým Mořicem, který hostil zimní hry v letech 1928 a 1948. V obou případech byl skeleton součástí olympijského programu (závodili pouze muži), zároveň to ale byly ve 20. století jediné hry, na nichž se tento sport objevil.
Změna nastala až v Salt Lake City 2002, kdy se skeleton dočkal obnovené premiéry pod pěti kruhy a stal se trvalou součástí olympijského programu. Ten rok také poprvé soutěžily o cenné kovy ženy, žádná další disciplína od té doby nepřibyla. Tradičně silní jsou v tomto sportu Američané, Kanaďané a Britové.
3 Česká sportovní stopa
Na hrách dosud startoval jen jeden český reprezentant – Josef Chuchla. Stalo se tak v Salt Lake City roku 2002, kdy se skeleton vrátil do olympijského programu, a Chlubna tehdy obsadil 24. pozici. Od té doby se žádný našinec pod pěti kruhy nepředstavil.
Nyní v Pekingu by tomu mělo být jinak, jednou z českých sportovních nadějí bude Anna Fernstädtová. Mladá závodnice startovala už v Pchjongčchangu před čtyřmi lety (skončila šestá), tehdy však ještě reprezentovala Německo. V Číně by si měla Fernstädtová odbýt olympijskou premiéru v barvách České republiky.
Sporty v PekinguPředstavení zimních olympijských sportů |