„Není ve stavu v těchto podmínkách absolvovat takto těžký závod. Je to kumulovaná únava po absolvování celého programu olympiády. V tomto prostředí a za těchto podmínek se nám nepodařilo dostatečně zregenerovat. Jako trenér jsem udělal rozhodnutí, které by mělo především ochránit zdraví sportovce,“ vysvětloval trenér mužů Vasil Husák, proč do závodu nenasadil Michala Nováka, pro kterého by to byla v Pekingu už šestá disciplína.
Češi se tak museli obejít bez osmnáctého muže skiatlonu.
Petr Knop s Adamem Fellnerem byli v hlavní skupině do devátého kilometru, drželi se společně na jejím chvostu.
Pak se jim ale pole nejlepších závodníků začalo vzdalovat.
Český tandem pokračoval dál, až do 23. kilometru oba reprezentanti jeli společně v polovině čtvrté desítky.
Fellnerovi ale v závěrečných kilometrech došly síly a parťák se mu začal vzdalovat. Knop nakonec dojel sedmatřicátý s mankem přes pět minut na vítěze, Fellner skončil dvaačtyřicátý se ztrátou skoro sedmi minut.
Už jsem nevnímal svět. O extrémech běžců i Klaebovi, jehož žaludek řekl dost![]() |
„Chtěli jsme bojovat o třicítku, ale ta byla bohužel daleko. Je to horší průměr. Musím přiznat, že jsem na to neměl,“ řekl Fellner. „Vítr byl hodně nepříjemný, místy byly z čerstvého sněhu nafoukané normálně závěje. Celý poslední kolo jsme měl hroznou krizi. Snažil jsem se bojovat, ale už nebylo z čeho,“ pokračoval.
Olympijský běžecký král
Na start se nepostavil zlatý z nejdelší distance z Pchjongčchangu Iivo Niskanen, který preferuje klasickou techniku, na které se radoval jak v Koreji, tak v Pekingu na patnácti kilometrech.
Hlavním favoritem byl Bolšunov.
A ten svoji roli potvrdil beze zbytku. Pětadvacetiletý Rus útočnou jízdou v druhé polovině závodu nedal soupeřům vydechnout, až zbyli pouze dva - krajan Ivan Jakimuškin a Nor Simen Hegstad Krüger.
I s těmi si Bolšunov v posledních stovkách metrů poradil a dojel si pro zlato. Jakimuškin byl s odstupem šesti sekund druhý, Krüger na stříbro ztratil vteřinu.
Bolšunov završil veleúspěšnou pekingskou misi. Olympiádu začal dominantním triumfem ve skiatlonu, pak následovalo stříbro na klasické patnáctce. Na vítěznou vlnu se vrátil v týmové štafetě na 40 kilometrů, pak přidal bronz v týmovém sprintu. Vše uzavřel, tak jak začal - individuálním zlatem.
„Pět? Opravdu,“ žertoval s novináři po závodě Bolšunov a radši si své medaile spočítal na prstech. „Před sezonou jsem si dal za cíl dvě zlaté a teď mám tři a k tomu medaili v každém závodě, kterého jsem se zúčastnil,“ radoval se Rus.
Další zklamání po čtyřicátém místě ve skiatlonu zažil lídr Světového poháru a vítěz pekingského individuálního i týmového sprintu Johannes Klaebo.
Ten ještě před polovinou závodu visel na konci hlavního pole. Když pak přišly útoky Francouze Mauriceho Manificata a následně i Bolšunova, Nor povolil. Na rozdíl od skiatlonu tentokrát závod ani nedokončil.
Premiéra třicetikilometrového závodu mužů byla zároveň olympijskou derniérou čtyřnásobného šampiona pod pěti kruhy. Švýcar Dario Cologna skončil s mankem dvou minut čtrnáctý.
XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:Běh na lyžích: Muži - 30 km volně s hromadným startem: 1. Bolšunov 1:11:32,7 hod., 2. Jakimuškin (oba Rus.) -5,5, 3. Krüger (Nor.) -7,0, 4. Malcev (Rus.) -10,7, 5. Röthe (Nor.) -15,8, 6. Spicov (Rus.) -26,2, 7. Parisse (Fr.) -28,8, 8. Patterson (USA) -33,9, 9. Poromaa (Švéd.) -56,4, 10. Manificat (Fr.) -57,6, ...37. Knop -5:02,3, 42. Fellner (oba ČR) -6:41,6. |