Po pondělním vynesení rozsudku CAS ruská krasobruslařka krátce hovořila pouze pro ruský První kanál. „Jsem šťastná, že mohu závodit, ale jsem emocionálně unavená,“ sdělila Kamila Valijevová.
V úterním večeru se tento její stav ještě prohloubil.
Tolik očí na ni bylo toho dne v Capitol Indoor Stadium upřeno.
List USA Today psal, že jde o nejsledovanější krasobruslařskou soutěž her od Lillehammeru 1994, kde k ní přitáhl pozornost celého světa pokus o atentát na Nancy Kerriganovou, který si objednala její americká soupeřka Tonya Hardingová.
Tehdy Hardingová v krátkém programu psychicky zkolabovala.
A letos?
1. Valijevová, 2. Ščerbakovová, 3. Sakamotová a 12. Březinová, takové je prozatím pořadí kategorie žen
Nebo snad 1. Ščerbakovová, 2. Sakamotová, 3. Trusovová a 11. Březinová? Poněvadž Kamila Valijevová startuje pouze podmínečně, vyšetřování její dopingové kauzy pokračuje.
V závodě zatím ustála tuhý test vlastní psychické odolnosti. Pokus o trojitý axel (při němž dvakrát spadla na posledním tréninku) sice dokončila klopýtnutím a přepadem na druhou nohu, přesto se ziskem 82,16 bodu ujala vedení.
Trenérka Eteri Tutberidzeová, mnohými kritizovaná pro drsné tréninkové metody, nasadila tentokrát pohled ustarané matky, když na Valijevovou po jízdě čekala u ledu, jako by chtěla celému světu dát najevo, jak jí na duševním zdraví svěřenkyně záleží. Velké divadlo pokračovalo.
S odstupem 1,96 bodu je druhá loňská mistryně světa Anna Ščerbakovová, tréninková partnerka Valijevové, a o dalších 36 setin zpět drží třetí příčku japonská šampionka Kaori Sakamotová.
Tu by však ve volné jízdě měla podle papírových předpokladů přeskákat královna čtverných skoků Alexandra Trusovová, která si na ně zatím musela nechat zajít chuť, jelikož v krátkém programu je pravidla nepovolují.
Kdo by uvěřil příběhu dědečkova léku?
Když Valijevová na skladbu In Memoriam dobruslila, překryla si rukama plačící oči.
Ne, takhle si svůj olympijský debut určitě nepředstavovala.
Jak poté napsala britská stanice BBC: „Vidět patnáctileté dítě plakat před obrovským světovým publikem je srdcervoucí. Stejně jako vědomí, že neprošlo testem na doping.“
Oznámení předsedy disciplinární komise MOV Denise Oswalda, že zakázaná látka trimetazidin se podle výpovědi samotné krasobruslařky dostala do jejího těla z dědečkova léku na srdce, jí v očích zainteresovaných spíše přitížila, než pomohla.
Ve vzpomínkách rázem oživly šílené historky profesionálních cyklistů, když si ve „zlaté“ dopingové éře svého sportu dokázali vymyslet cokoliv, jen aby unikli trestu. Včetně báchorek o kontaminované zubní pastě.
Nebo si snad umíte představit patnáctiletou školačku, jak navštíví svého dědečka a jen tak omylem a náhodou při této návštěvě spolkne jednu z jeho pilulek?
Světová antidopingová agentura WADA už zahájila vyšetřování lidí z okolí Valijevové, včetně trenérky Tutberidzeové, jejích pomocníků a lékařů.
A Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že počká na ukončení vyšetřování, než předá medaile za olympijskou soutěž žen.
Kuriózní vysvětlení dopingu. Valijevová omylem užila dědovy léky na srdce |
Proto je pravděpodobné, že se ve čtvrtek po volných jízdách žádný ceremoniál neuskuteční, pokud mezi nejlepšími třemi zůstane Valijevová. Celá kauza tak krutě dopadne i na krasobruslařky, které nedopovaly a měly by na ceremoniál právo.
Lipinská: Tu jsme vidět neměli
Adam Rippon, kouč americké mistryně Mariah Bellové, v novinářské zóně po krátkém programu prohlásil: „Je pro mě šokující, že Valijevové dovolili nastoupit. Nemyslím si, že by v historii olympijských her bylo někomu s pozitivním testem dovoleno soutěžit. Ničí to integritu olympiád. Navíc nám všem láme srdce, že někteří lidé dostali svými činy do této situace patnáctiletou dívku.“
Proti startu Valijevové se vyslovila rovněž Kim Ju-na, korejská olympijská vítězka z Vancouveru 2010. Na instagramu svůj postoj vysvětlovala: „Sportovec porušující dopingové předpisy nemůže soutěžit. Tato zásada musí být dodržována bez výjimky.“
Zvláštní postoj k Valijevové zaujali komentátoři americké NBC, dva bývalí velmi úspěšní krasobruslaři.
„Cítím se tak nepříjemně, že jako bruslař i jako fanoušek krasobruslení musím její výkon komentovat, protože by neměla mít možnost v tomto závodě soutěžit,“ řekl Johnny Weir.
Proto se k jejímu výkonu rozhodl vůbec nevyjadřovat, pouze po skončení jízdy řekl: „Viděli jste krátký program Kamily Valijevové na olympiádě.“
Frustraci, že mladé Rusce dovolili nastoupit, dala najevo rovněž olympijská vítězka z roku 1998 Tara Lipinská.
„Tuhle krasobruslařku jste vidět neměli,“ prohlásila do mikrofonu.
Později dodala: „Už ani nevím, kolikrát jsem za poslední rok řekla, že Valijevová je nejlepší krasobruslařkou, jakou jsem kdy sledovala. Rozhodnutí CAS připustit ji do závodu i s pozitivním dopingovým testem mě však nyní rozčiluje a dezorientuje. Donutí vás to všechno zpochybnit.“
Anna Ščerbakovová se na tiskové konferenci pochopitelně zastala své sparingpartnerky, ale i trenérky Tutberidzeové: „Jsem šťastná, že mohu být v jejím týmu.“
Průběžně třetí Kaori Sakamotová dostala otázku, zda je jí Valijevové líto.
„Líto? To bych neřekla,“ odpověděla. „Ale - jak to mám povědět? - je opravdu těžké se k této kauze nyní vyjádřit. Soustředím se na soutěž a na takové věci nemyslím.“
Ve čtvrtek se pokusí znovu vklínit mezi ruský trojblok.
A pak nezbude než doufat, že jí medaili brzy doručí domů.