Obavy ohledně věkového složení kádru pro Peking vyjádřil už ve čtvrtečním rozhovoru pro iDNES Premium Miloš Říha mladší: „Kluci jsou zkušení, ale trochu starší. Jde o rychlost a tempo hokeje, budou to mít těžké.“
Pospíšil nabízí jiný úhel pohledu. Věří, že pokud Roman Červenka, Michael Frolík, Tomáš Zohorna a další veteráni rychlostně stačí v evropských soutěžích, obstojí i na olympijském turnaji.
„Problém může spíše nastat kvůli nabitému programu. Zápasů nebude tolik, ale půjdou hned za sebou. Dvacetiletí kluci se vyspí čtyři hodiny a jsou připraveni, ti starší regenerují pomaleji.“
Právě délka turnaje hrála v rozhodnutí povolat početnou skupinu třicátníků podstatnou roli. Kouč národního týmu zařadil do výběru více lídrů, které podle vlastních slov postrádal na posledním světovém šampionátu.
Věkový průměr českého týmu na OH1994: 26,43 1998: 26,3 2002: 27,48 2006: 29,68 2010: 28,52 2014: 29,92 2018: 28,92 |
„Trenéři doufají, že se hráči na Peking stoprocentně připraví a přijedou ve špičkové formě. Působí to na mě tak, že nechtějí jít do rizika a sází spíše na jistotu,“ myslí si bývalý útočník Plzně nebo Pardubic.
Vyšší věkový průměr nominace na akci pod pěti kruhy není žádnou novinkou. Nejstarší kádr v historii samostatné České republiky vybral v roce 2014 pro turnaj v Soči Alois Hadamczik.
Hráči v pokročilejším hokejovém věku hájili národní barvy i na dalších olympijských turnajích. A nebyli jediní, ke stejnému kroku pravidelně sahají také ostatní reprezentace.
Před čtyřmi lety odletěli čeští hokejisté do Pchjongčchangu s mužstvem, které mělo věkový průměr 28,92 let. Žádný velký rozdíl oproti Švédům (28,96), Němcům (28,92), Finům (28,76) nebo Švýcarům (28,2).
„Má to své opodstatnění. Zkušení hráči za sebou zkrátka mají více těžkých zápasů. Jen tak z něčeho se nesesypou,“ říká jeden z expertů České televize.
Chceme být černým koněm, říká Pešán. Někteří hráči o nominaci nevěděli![]() |
„Ale stejně si stojím za tím, že na mezinárodních turnajích mají reprezentovat hlavně kluci mezi dvaadvaceti a sedmadvaceti lety. K nim se může přidat pár starších výjimek, v tomto případě třeba Roman Červenka,“ dodává vzápětí.
Nominace podle Pospíšila pouze odráží aktuální stav tuzemské hokejové scény. Kluby nevychovávají dostatek mladíků, nejvyšší soutěži chybí větší konkurenční prostředí a trenéři národního týmu jsou tak nuceni povolávat po Evropě rozprostřené veterány.
„Musí z toho být zoufalí. Pořád bychom je vyhazovali, ale oni na ledě nejsou. Kdyby měli na každý post zástup pěti jmen, bylo by to výrazně jednodušší. Je smutné, že nemáme kde brát.“
Situace není dobrá, ale pár nadějí se stále najde. Čtyřiadvacetiletý Filip Chlapík září v dresu pražské Sparty. Patří k největším hvězdám extraligy, je druhý v tabulce produktivity.
O tři roky mladší Matěj Blümel podává už druhou sezonu po sobě zajímavé výkony v Pardubicích. V národním týmu má za sebou jedenadvacet utkání se solidní bilancí šesti gólů a čtyř asistencí.
Oba ale figurují pouze mezi náhradníky. „Nejde mi do hlavy, proč v nominaci chybí. Každé mužstvo potřebuje trochu mladické energie, ctižádosti a hokejové nenažranosti,“ zaráží jedenapadesátiletého experta.
Zmatená volba jistot. Olympijská nominace, která ukázala více záhad než odpovědí![]() |
Pešán s Nedvědem ale na čtvrteční tiskové konferenci připustili, že soupiska pro Peking se může v nadcházejících dnech ještě změnit. Nejen ze zdravotních, ale i z výkonnostních důvodů.
„Abych řekl pravdu, moc tomu nerozumím. Připravena je řada dalších hráčů. Uvidíme, třeba se tam Chlapík s Blümelem ještě dostanou,“ přemýšlí Pospíšil.