„Za sestavu jsem zodpovědný já. A všichni jsme zodpovědní za výsledek,“ upřesňoval generální manažer Nedvěd. „Vím, že je to něco nového, ale nevidím v tom problém.“
Po úterním vyřazení od Švýcarů mohli čeští diváci ve středu už jen sledovat slovenskou euforii a další čtvrtfinálové mače.
Pokud se z nevídaného pekingského neúspěchu nemá stát trvalejší jev, musí vládci tuzemského hokeje pečlivě zvážit, co reprezentaci a potažmo celému hnutí prospívá a co naopak ne.
Nejde jen o rozsáhlou změnu smýšlení či personální přeobsazení důležitých postů u národního týmu, ale i o podstatné maličkosti, jako je jejich zřetelné rozdělení úloh. Víc než směle lze aktuálně pochybovat o prospěchu zámořského modelu, při němž nově místo trenéra vytváří reprezentační nominaci generální manažer.
„Nemyslím, že to pasuje na náš hokej,“ namítne Tomáš Plekanec, dlouholetý reprezentant a olympijský expert iDNES Premium. „Přikláněl bych se k tomu, aby si hráče vybíral trenér sám. Nemáme systém jako Kanada, která má sto kandidátů, z nichž všichni budou bez přípravy vědět, jak mají hrát.“
Plekanec: Teď medaili získáme jen těžko. Pryč ze začarovaného kruhu! |
Ano, tenhle přístup se hodí spíš do zemí s nepřeberným hráčským i trenérským materiálem. Oč jde v rychlosti? Svaz jmenuje manažera. A až ten následně vybere trenéra i hráče, s nimiž bude pracovat.
Poslední dobou tápali i Rusové, jak a komu mají svěřit pravomoce u národního týmu. Domácí svaz je přeházel loni v červnu po zpackaném šampionátu v Lotyšsku. „Sejmu z Filipa stres. Byl na něho velký tlak,“ vysvětloval generální manažer Nedvěd po povýšení.
POHLED: Sehnat experta ze zahraničí. Kdy jindy, když ne teď? |
Bobtnající výsledková bída, z níž se český hokej zoufale snaží vymanit, mediální tlak a nejspíš i Pešánův souběh funkcí úpravě nahrál. Kromě koučování Pešán na svazu pracuje jako šéftrenér a už jen tím vznikl docela slušný paskvil.
Kdo koho může odvolat?
Nedvěd jako GM by teď mohl odvolat z reprezentační střídačky Pešána. Ten by se ale jako šéftrenér teoreticky mohl nainstalovat zpět a coby svazový garant by ještě klidně mohl horovat za padák pro Nedvěda, který v Pekingu připustil: „Absolutně s tím nemám problém. Určitě se bude řešit moje pokračování.“
Češi na tom nebyli nikdy hůř. Hokejisty kritizuje i slovenský a ruský tisk |
Chybí zřetelná struktura bez spletitých vazeb. Jisté aspoň je, že neúspěšné duo může šmahem odklidit prezident Českého hokeje Tomáš Král se svazovým výkonným výborem, který se v Praze sejde přesně za týden.
Spíš než předjímání rozhodnutí se hodí naznačit, zda se přenesení zámořského přístupu do českých reálií (ne)osvědčilo.
„Trenér s generálním manažerem spolu určitě komunikují a spolupracují, ale upřímně říkám, že takový model neuznávám,“ pověděl bývalý reprezentační kouč Vladimír Vůjtek. „Filipa Pešána to zbavuje odpovědnosti za výkony. Měl by si vybírat hráče a případný neúspěch by měl jít za ním.“
Několikrát v aktuální sezoně nastala i chvíle, kdy Pešán přepinkával novinářský dotaz o (ne)nominovaném hráči na Nedvěda, jenž podobně jako v Číně neurčitě reagoval: „Mám zodpovědnost, ale není to tak, že napíšu 25 jmen na papír, který dám trenérům na stůl.“
Manažer jen jako spojka s NHL?
Na druhou stranu trenér dvojnásobných mistrů světa Vladimír Růžička vzpomínal: „U nás jsme si s manažerem sedli, ale hlavní slovo měli trenéři.“
Jeho naganský spoluhráč Martin Ručinský ale opáčí: „Generální manažer by ale měl mít možnost vybrat si realizační tým a mužstvo. Předchozí systém byl zastaralý a ztrouchnivělý.“
Ručinský je Nedvědův kumpán, s nímž si koncem minulého roku otevřel v centru Prahy hospodu. Po kariéře fungoval i jako GM u reprezentace při Světovém poháru 2016 a na šampionátu o rok později. Nezamlouvalo se mu, že se z něj stal spíš telefonista, který jen lanařil plejery po splnění povinností v NHL.
V tom tkví Nedvědův benefit, kamarádské vazby udržuje s Voráčkem či Pastrňákem, v zámoří je má i na bývalé spoluhráče, z nichž se stali funkcionáři. Málokdo může jako on nakráčet do Madison Square Garden, kde se i bez ohlášení dočká vřelého přijetí. Zároveň je otázka, jaké jsou Nedvědovy znalosti v Evropě, kde byli rozstrkaní olympijští kandidáti.
Při tvorbě týmu bez NHL se lze přít o pár jednotlivcích, ale reálně se o pětadvacítku letenek do Číny ucházelo 30 až 35 adeptů. Je nutné kvůli tomu tříštit kompetence i dál?
Král a spol. tak musí posoudit, nejen kdo by měl u reprezentace pracovat, ale i jak.