Zlatý rekordman Phelps: Říkali mi, že nikdy nebudu úspěšný

Michael Phelps s osmou zlatou medailí | foto: Reuters

17 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Schová si všechny plavky, čepice, brýle, které s sebou měl. I to bude vzpomínka na hry v Pekingu. Tou největší ale navždy zůstane exkluzivní sada osmi zlatých medailí, jakou z jedné olympiády nemá nikdo na světě! "Splnil se mi můj největší sen," říká americký plavec Michael Phelps.

Co se vám teď honí hlavou?
Všechno, co jsem prožil od začátku kariéry až doteď. Myslím na rodinu, na přátele, vážně na všechno. Dokonce i na takové maličkosti - s mámou občas vzpomínáme, jak mi na střední škole profesor angličtiny pořád opakoval: Z tebe nikdy nic nebude, nikdy nebudeš úspěšný. To si o mně myslel. I na tohle teď vzpomínám a je to docela vtipný.

A co si myslí teď Michael Phelps o Michaelu Phelpsovi?
Nevím, co říct. To je asi první otázka, na kterou neumím odpovědět. Je to obrovské štěstí, co všechno mám. Talent, energii, nadšení pro sport. Jsem za to vděčný a nic z toho bych nevyměnil.

Díky tomu jste získal osm zlatých medailí. Co pro vás znamenají?
Měl jsem hodně plánů a cílů, ale tenhle sen byl ze všech největší. A on se mi splnil. Dokázal jsem něco, co nikdo jiný přede mnou. Vidíte, i ten největší sen se může splnit, není to nemožné. Ale bez kluků ze štafety a jejich pomoci bych to nedokázal.

Co si z Pekingu odnesete jako vzpomínku - mimo medailí?
Medaile budu mít na celý život, to je jasné, ale schovám si všechny plavky, čepice, brýle... Mám fotky a v sobě krásné vzpomínky, třeba na ostatní členy amerického týmu, jak jsme trávili volný čas, jak jsme hráli karty.

Největší sen se vám splnil, co vás teď požene dál?
Chci zkusit jiné disciplíny, které jsem se doteď moc neplaval, kterým jsem se nevěnoval. I kouč říkal, že by chtěl něco nového, vyzkoušet nové tréninkové metody. Uvidíme, co se stane. Ale myslím, že to další čtyři roky bude zase zábava. Těším se.

Ale nejdřív si dopřeje volno, ne?
Je čas na pořádné prázdniny, už dlouho je vyhlížím. Když jsem se po závodě díval na tribuny, byli tam kamarádi, měli na krku falešné medaile. Strašně se těším, jak budu s nimi. A taky, jak budu jenom sedět a nebudu se muset vůbec hnout.

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz