Doporučujeme

Constantina Tomescuová - Vítězkou olympijského maratonu v Pekingu se stala osmatřicetiletá rumunská běžkyně Constantina Tomescuová. | foto: Reuters

Ženský maraton vyhrála v Pekingu Rumunka Tomescuová

Vítězkou olympijského maratonu v Pekingu se stala osmatřicetiletá rumunská běžkyně Constantina Tomescuová v čase 2:26:44 hodiny. Stříbrnou medaili získala stejně jako před čtyřmi lety v Aténách Keňanka Catherine Nderebaová, která ve finiši porazila Číňanku Čou Čchun-siou.

Tomescuová se vzdálila soupeřkám krátce poté, co se závod na 42,195 km překlopil do druhé poloviny. Nikým neohrožována vybojovala třetí rumunské zlato v Pekingu a dosáhla životního úspěchu.

"Pomohly mi zkušenosti, které už v mém věku mám. Už jsem něco odběhala a vím toho o závodech dost," řekla běžkyně, která v minulosti závodila pod dívčím jménem Ditaová. Dosud se mohla pyšnit především bronzem z mistrovství světa v Helsinkách 2005 a titulem světové šampionky v půlmaratonu ze stejné sezony. O rok dříve vyhrála maraton v Chicagu v osobním rekordu 2:21:30. Na minulé olympiádě skončila dvacátá.

V pekingských ulicích si vypracovala náskok až jeden a půl minuty. "Pořád jsem se otáčela a říkal si: Co se děje? Proč mě nikdo nedobíhá? Možná si soupeřky myslely, že na medaili nemám," uvedla Rumunka, která se připravuje ve vysokohorském prostředí v americkém Coloradu.

Ve skupině pronásledovatelek Tomescuové běžela až do 30. kilometru i světová rekordmanka Paula Radcliffeová, jejíž start byl po únavové zlomenině nohy dlouho v ohrožení. V závěru musela slavná britská vytrvalkyně tempu na chvíli zastavit, protáhnout se a na trať se vrátila až po chvíli. Do cíle doběhla na 23. místě o téměř šest minut za vítězkou.

"Nevím, co se stalo. Jestli to byla křeč, nebo se tělo bránilo dalšímu zranění. Měla jsem pocit, že mi někdo šlápl na nohu, ale nic takového se nestalo," uvedla čtyřiatřicetiletá hvězda, která se opět nedočkala olympijské medaile. V Aténách maraton ani závod na 10.000 metrů kvůli zdravotním problémům nedokončila, v Sydney doběhla na desítce čtvrtá.

Radcliffeová nevyloučila, že se pokusí znovu uspět za čtyři roky doma v Londýně. "Ještě není konec. Možná to tady nevyšlo mně, ale podívejte se na Constantinu!" řekla s odkazem na věk soupeřky.

Jen o dva roky mladší než vítězka je Nderebaová, kterou další marný boj o zlato příliš nezarmoutil. "Mám stříbro a v takovém případě neznám slovo zklamání," prohlásila Keňanka.

Ve startovním poli chyběla obhájkyně zlata Japonka Mizuki Nogučiová, která se krátce před závodem odhlásila kvůli svalovému zranění. Obávaný smog, který strašil především účastníky maratonských závodů, dnes v Pekingu ustoupil.

Ženy:
Maraton:
1. Tomescuová (Rum.) 2:26:44, 2. Nderebaová (Keňa) 2:27:06, 3. Čou Čchun-siou 2:27:07, 4. Ču Siao-lin (obě Čína) 2:27:16, 5. Komuová (Keňa) 2:27:23, 6. Yamauchiová (Brit.) 2:27:29, 7. Timofejevová (Rus.) 2:27:31, 8. Simonová (Rum.) 2:27:51.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.