• Pondělí 22. dubna 2019 Velikonoční pondělí

Zápasník Švec zdolal i mistra světa, ale boj o olympijský bronz prohrál

Zápasník Marek Švec právě prohrává s Kazachem Mambetovem boj o olympijský bronz | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Bez medaile! Zápasník Marek Švec v olympijském turnaji na bronz nedosáhl. Duel o třetí místo v hmotnostní kategorii do 96 kilogramů v řecko-římském stylu skončil předčasně, když kazašský reprezentant Asset Mambetov českého olympionika přehodil.

Pětatřicetiletý Švec tak dál zůstává bez vytoužené olympijské medaile. Má je z mistrovství Evropy i světa, ale z her stále žádnou. "Byl to můj sen a asi padla poslední šance ji získat."

Švece přemohl o devět let mladší Mambetov, který vypadl už v prvním kvalifikačním kole s pozdějším olympijským vítězem Chušťovem z Ruska, ale do boje o bronz se vrátil opravnou částí.

. marek švec odpovídal čtenářům

"Byl dravější, útočnější. Po první periodě jsem se mu chtěl vyrovnat, ale asi jsem se snažil až moc, zbytečně dlouho jsem ho držel, i když už jsem z toho nemohl mít výhodu." Vzápětí ho Mambetov přehodil.

Český reprezentant vyhrál první dvě kola turnaje, v nichž senzačně porazil i favorita a úřadujícího mistra světa Nozadzeho z Gruzie. Potom ale v semifinále podlehl Chušťovovi.

Zápasník Marek Švec

Dva hektické závěry

Vůbec první dvě vítězství na olympijském turnaji vybojoval Švec až v posledních vteřinách třetí - tedy rozhodující - části. Nejprve v osmifinále proti bulharskému soupeři Dinčevovi získal bod, když jeho protivník nedokázal provést technickou akci. "Bez toho bodu by prohrál," potvrdil kouč Varga. Švec první část jasně ovládl, v druhé se po vlastní chybě nechal přetočit.

Finiš druhého duelu byl ještě dramatičtější. Švec znovu potřeboval k vítězství bod. A gruzínský reprezentant Nozadze, úřadující světový šampion, se dvě vteřiny před koncem provinil, když překročil kruh pro zápasení. Sudí však neukázal bod pro Švece, ale pro Nozadzeho!

Nozadze už myslel na postup, Švec se divil. Vtom vyskočil rozčilený trenér Varga, křičel a začal protestovat, ač riskoval pokutu. Rozhodčí po krátké chvíli verdikt opravil. - Dále čtěte - Umírám, hlesl mistr světa po protestu a porážce od českého zápasníka.

Zápasník Marek Švec (v červeném) v souboji Chuštovem

Rychlý konec v semifinále

Zato semifinále mělo rychlý průběh a skončilo předčasně po necelé minutě a půl. "Bylo po něm dřív, než pořádně začalo," povzdechl si Švec. Chuštov svým královských chvatem přetočil Švece na záda. "Podle mě to nebylo úplně, ale musím se s tím smířit," dodal Švec.

Kouč Švece před nebezpečným chvatem varoval ještě před duelem, ale stejně se mu český zápasník neubránil. "Měl jsem být víc v pohybu. Teď si musím odpočinout, trochu se najíst a připravit se na zápas o bronz."

Poslední zápas mu však vůbec nevyšel.

. řecko-římský styl, do 96 kg


Do 84 kg:
Finále:
Minguzzi (It.) - Fodor (Maď.) 3:1 
O 3. místo:
Nazmi (Tur.) - Ma San-i (Čína) 3:1
Abrahamian (Švéd.) - Noumonvi (Fr.) 3:1.

Konečné pořadí: 1. Minguzzi, 2. Fodor, 3. Nazmi a Abrahamian, 5. Ma San-i a Noumonvi, 7. Forov (Armén.), 8. Gadabadze (Ázerb.).


Do 96 kg
Finále:
Chuštov (Rus.) - Englich (Něm.) 9:0 
O 3. místo:
Wheeler (USA) - Han Te-jong (Korea) 7:2
Mambetov (Kaz.) - ŠVEC (ČR) 7:1
Semifinále:
ŠVEC
- Chuštov 0:5
Čtvrtfinále:
ŠVEC
- Nozadze (Gruz.) 3:1
Osmifinále:
ŠVEC
- Dinčev (Bul.) 3:1.

Konečné pořadí: 1. Chuštov, 2. Englich, 3. Wheeler a Mambetov, 5. Han Te-jong a Švec, 7. Ezerskis (Lit.), 8. Guri (Alb.).

Do 120 kg:
Finále:
Lopez (Kuba) - Barojev (Rus.) 3:1 
O 3. místo:
Patrikejev (Arm.) - Sjöberg (Švéd.) 3:1
Mizgaitis (Lit.)- Szczepaniak (Fr.) 3:1.

Konečné pořadí: 1. Lopez, 2. Barojev, 3. Mizgaitis a Patrikejev, 5. Szczepaniak a Sjöberg, 7. Beyers (USA), 8. Deak-Bardos (Maď.).

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz