Výškaři riskovali, ale olympijskému kasinu bank nerozbili

Jaroslav Bába ve výškařském finále. | foto: Reuters

19 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Hazardní partii jak v kasinech v Monte Carlu rozjeli na olympijském stadionu v Pekingu čeští atleti. Hráli vabank a prohráli. Bronzový medailista z minulých her Jaroslav Bába skončil šestý, Tomáš Janků ještě jedno místo za ním. "Riskovali jsme, chtěli jsme medaili, ale nevyšlo to," shodli se.

"Sázeli jsme všechno na jednu kartu. Buď jsi hráč, nebo jsi sráč," vyjádřil se poněkud expresivně Tomáš Janků. "Byl to nádherný souboj, ze kterého odcházíme sice nespokojení, ale se ctí."

. Oba výškařI odpovídali on-line čtenářům

K sázce na jednu kartu se nezávisle na sobě odhodlali po neúspěšných prvních pokusech na výšce 232 centimetrů. Druhý pokus si oba odložili, Bába navíc totéž znovu zopakoval, když neuspěl v příštím kole ani na 234 cm.

"Neradili jsme se. Dokud jsem skákal, tak jsem neviděl ani jeden skok a soustředil jsem se jen sám na sebe. Rozhodují opravdu zlomečky a jinak to ani nejde," vysvětluje Janků.

Na výšce 234 centimetrů už neuspěl, a tak přímo ze sektoru povzbuzoval Bábu, aby na medaili zaútočil aspoň on.

"Chtěl jsem bojovat o medaili, na dalších místech mi už tolik nezáleželo," komentoval svoji ďábelskou loterii Jaroslav Bába. "Tři kluci měli 232 na první pokus, kdybych opravoval, na medaili bych nedosáhl," kalkuloval.

Bába zopakoval tah, který mu před čtyřmi lety pomohl v Aténách k bronzu. Tam dvakrát shodil na 232, poslední pokus si nechal na 234 a životním skokem si zajistil medaili. "Vzpomněl jsem si na to, ale historie se neopakuje. Dnes se to bohužel potvrdilo."

Posledním pokusem Bába nebyl daleko k úspěchu, ale zády lehce zavadil a laťka se na stojanu neudržela. "Byl to můj nejlepší pokus, co jsem po zranění předvedl," myslí si Bába.  "Bohužel to bylo už hodně vysoko, na úrovni českého rekordu, a nevyšlo mi to."

Snad to vyjde příště, věří Bába. A Janků se loučí

"Druhá olympiáda, podruhé ve finále, vždy do šestého místa, to není zase tak špatné. Zlobit se na sebe nemůžu," podíval se Bába na své výsledky trochu s nadhledem. "Ještě mám něco před sebou, snad to vyjde o čtyři nebo osm let později," plánuje.

Naopak Tomáš Janků jasně oznámil: "Tato olympiáda je moje poslední. Končím."

Loučit se chce po příští halové sezoně. "Zima pro výškaře je hezčí než léto, v hale jsou diváci blíž, a to mám rád. Čeká mě pár krásných mítinků a těmi se rozloučím."

Odchod kamaráda, ale také velkého rivala z domácí scény Jaroslava Bábu mrzí. "Ještě mu to budu rozmlouvat. Čím větší konkurence bude, tím lépe, mladých výškařů tady moc není," tvrdí.

Třiatřicetiletý Janků se však už prý přemluvit nenechá. "Kdysi jsem řekl, že odejdu v době, kdy budu nejvýš. A já si myslím, že za poslední roky jsem se dostal hodně vysoko a že je čas jít. Cítím, že už mi skákání ubližuje a já ubližuju skákání. Letos jsem ještě makal naplno, ale v příštích letech bych už tomu nebyl schopen dávat maximu. Cítím, že už chci dělat spoustu jiných věcí."

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz