Výškař Janků zachraňoval rodinnou čest. Skákal jsem pro Katku, řekl

Tomáš Janků bezpečně prošel olympijskou kvalifikací. | foto: Roman VondroušČTK

17 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Naprosto s přehledem, bez jediného zaváhání prošel kvalifikací výškařů Tomáš Janků. Po skončení soutěže přiznal, že závodil pro přítelkyni Kateřiny Baďurovou, které kvalifikace tyčkařek naopak vůbec nevyšla.

Dvojice českých výškařů dala dnes konkurenci jasné varování. "S námi musíte počítat!" Bez jediného zaváhání prošla těžkou částí soutěže a může se připravovat na boj o medaile.

"Někdy to jde, někdy ne. A dneska to prostě šlo," říkal bez emocí po povedené soutěži Tomáš Janků. "Člověk se vždycky snaží, aby to šlo tím nejjednodušším způsobem a zrovna dneska to šlo úplně hladce."

Předčasné euforii ale Tomáš rozhodně nepodléhá. "Je to jenom maličký krůček. I když ten nejdůležitější a většinou stojí nejvíce sil."

Tomáš Janků začínal skákat na 210 cm a sám přiznává, že to byla skoro nutnost. "Oni jsou tady nějací divní a mají to pomotané. Nám dali na rozeskakování laťku dost vysoko, to jsem ještě nezažil. Takže jsem si řekl, že půjdu skákat dřív, abych se pořádně rozehřál."

O tom kolik sil stál výškaře i takto hladký průběh závodu nechtěl Janků spekulovat. "To se teprve uvidí. Závodili jsme tři hodiny. To, že jsem šel jen pět skoků neznamená, že je to o tom pětkrát skočit. Člověk se musí pořád pohybovat, udržovat se v teplotě, jinak odpadne a už se nechytí. Je to opravdu nesmírně náročné a doplatili na to i velcí favorité."

Že má své vystoupení úspěšně za sebou je Tomáš rád i kvůli přítelkyni Katce Baďurové. Té se nevydařila kvalifikace tyčkařek. "Kvalifikace je peklo a já jsem strašně moc chtěl postoupit. Už jenom proto, aby někdo z nás dvou byl ve finále," vyznal se.

"Katka mi věnovala hodně moc času, abych mohl sportovat. A to i na úkor sebe. Takže já bych jí chtěl to finále věnovat a budu skákat jenom pro ní. To, co ona udělala ona pro mě je sto krát víc, než jsem udělal já pro ní. Snad jí to alespoň trošku vynahradí její obrovské zklamání."

Otázku na ambice pro finále Tomáš Janků nechal bez odpovědi. "Čekal jsem tu otázku. Ten těžký krok jsme udělali a teď půjdeme soutěžit. Všichni se budeme snažit být co nejlepší a jak to dopadne? Bez komentáře."

Finále výškařů je na programu v úterý 19. srpna ve 13.10 hod. středoevropského času.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz