Vyjde Phelpsovi útok na osm zlatých?

Americký plavec Michael Phelps při závodu na 100 metrů motýlek. | foto: Reuters

7 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Představte si netrpělivě očekávanou filmovou premiéru na věhlasném festivalu v Cannes. Rudé koberce, blesky fotoaparátů, desítky kamer, přeplněný a vydýchaný sál. Ale jen jednu celebritu! Takové to včera bylo. V Pekingu, na hrách XXIX. olympiády, tři dny před ostrým startem. Ve chvíli, kdy dorazil jejich očekávaný budoucí král.

Třiadvacetiletý plavec Michael Phelps je do této role předurčen. První tisková konference po jeho příjezdu beznadějně naplnila největší sál pro tiskové konference.

"Už brzy se může stát celebritou, která svůj sport a především sama sebe pozdvihne do výšin Tigera Woodse či Rogera Federera," napsal o něm deník China Daily.

Útok na osm zlatých medailí na hrách, odehrávajících se ve znamení osmiček. To bude Phelpsova mise.

V nejmodernější plavecké hale světa, pekingské Modré kostce, zaútočí Američan na 36 let starý rekord svého krajana Marka Spitze: sedm nejcennějších kovů z mnichovské olympiády.

"To říkáte vy," namítne Phelps, usměje se, prohrábne si knírek, zatímco fotografové cvakají spouštěmi v rytmu kvapíku.

Své soukromé cíle však odmítá sdělit. "Ty znám jenom já a můj kouč."

Nervozita? Tlak? Obavy? Nic z toho si nepřipouští.

Jako student na vysokoškolské koleji se baví v Olympijské vesnici. Sleduje filmy, hraje karty, potlouká se po budově. "Prostě si to tu užívám," říká.

Očekávali jste snad něco jiného? Možná ano. Třeba pětihvězdičkový hotel, který si zvolily k pobytu na hrách jiné sportovní hvězdy. Tam by přece plavec, už nyní vydělávající za reklamu miliony dolarů, nalezl tolik potřebný klid před útokem na historickou metu.

"Jenže já nestojím o klid," namítá Phelps.

Půl hodiny odpovídá na otázky, sám středem veškeré pozornosti. S jistotou rutinéra přitom hledí na reportéry.

Nikterak nepřipomíná dítě, které kdysi trpělo syndromem ADS a neudrželo chvíli pozornost. Dlouho bral v dětství léky. Rodiče i učitele stálo velké úsilí, aby vůbec dokončil základní školu.

"Neuměl chvíli posedět. Ale plavat bazén za bazénem, to ano. To byla Michaelova terapie," vypráví jeho matka Debbie.

Přivedla ho až k trůnu olympijského šampiona.

. Jaké mám plány? To ví jen trenér a já, říká Phelps


Modrá krychle, tento magnet zářící do dáli, včera poprvé přitáhla i Michaela Phelpse, zázračné plavecké dítě. Po příletu americké plavecké reprezentace ze soustředění v Singapuru už trénoval v olympijské hale, která mu má přinést sportovní nesmrtelnost.


Co říkáte Modré kostce?
Je fantastická. Už když uvnitř kráčíte k bazénu, je to vzrušující. Představuji si, jak bude celá ta věc napěchovaná křičícími diváky. Na to se strašně těším, vážně. Až tam v sobotu večer půjdu a ucítím tu úžasnou atmosféru.


Tehdy začne váš útok na Spitzův historický rekord.

Moment, o tom mluvíte vy.


Vy snad ne?
Já o lámání Spitzových rekordů neříkám nic. Nebo snad ano? Pořád mě strkáte do nějaké předem  připravené škatulky. Nedělejte to, prosím.


Vaše plány pro tuto olympiádu jsou snad jiné?
Mé cíle pro Peking nebyly a nebudou publikovány. Kouč Bob Bowman je jediný, kdo je zná – a ten vám je rozhodně neprozradí. Počkejte a uvidíte.


Na předchozích hrách v Aténách jste "zůstal" na šesti zlatých medailích. Co jste si z Řecka odnesl za ponaučení?
Že musím lépe konzervovat svoji energii, aby mi vydržela po celý dlouhý program her.


A máte ji? Letos jste měl zlomené zápěstí. Neohrozilo vaše úsilí?
Celý tenhle rok byl nahoru dolů, trochu bláznivý. Možná jsem neudělal pokaždé ta nejlepší rozhodnutí, ale z chyb jsem čerpal zkušenosti. Za daných okolností to nebyl nakonec špatný rok. A doufám, že bude ještě lepší.


Kvůli americkým televizním divákům budou plavecká finále v Pekingu netradičně v dopoledních hodinách. Co to pro vás znamená?
Nic výjimečného. Tohle je zkrátka olympiáda. Na té musíte být připraveni plavat bez ohledu na čas, ráno i v noci, v poledne nebo třeba o půlnoci. Budu skákat do bazénu a plavat, kdykoliv to budou po mně chtít.


Znovu se nahlas hovoří o dopingu mezi plavci. Řeknete nám k tomu něco?
Jen to, že jsem čistý. Za ostatní mluvit nebudu.

Pouze jediná otázka, od nizozemského reportéra, na tiskové konferenci Phelpse zaskočí: "Víte, že se váš soupeř Pieter van den Hoogenband odhlásil z kraulové dvoustovky?"

Zdvihne obočí, otočí se na trenéra: "Vážně? O tom nemám ponětí." Ale jména soupeřů ho údajně nezajímají. Jen časy, které chce pokořit.

Ty, které zná jen kouč.

Pokud má skutečně dosáhnout na osm vítězství, musí v Modré kostce skočit do bazénu nejméně sedmnáctkrát – to v případě, pokud jej Američané ve štafetách nominují vždy až do finálové sestavy. O zlato poplave v neděli, pondělí, úterý, dvakrát ve středu, v pátek, v sobotu a naposledy příští neděli. Mamutí, nelidská porce.

Okusil ji už na hrách v Aténách 2004, kde vytěžil šest zlatých medailí. Loni na mistrovství světa v Melbourne jich získal sedm – a o osmou nepřišel vlastní vinou. Jeho krajan Ian Crocker tehdy v polohové štafetě ulil start.

"Fyzicky je Michael mnohem silnější než v Aténách," ujišťuje kouč Bob Bowman. "Emocionálně je pořád tím samým klukem, který však už ví, co od porce osmi závodů v atmosféře olympijských her čekat."
Fenomén. Monstrum. Baltimorská barakuda. Plavec s nejdokonalejším tělem. Ryba ve vodě. Tak Phelpse nazývají. V rodném Baltimoru po něm pojmenovali ulici.

Sám tvrdí, že plaváním žije. "V 6.15 vstávám, hodinu a půl plavu, jím, vlezu zpátky do postele. Potom zase plavu, jím a do postele."

Jenže tomu nevěřte. Také se učí čínsky! Hraje videohry, poslouchá hip hop hudbu na ipodu, nejraději jí lasagne, preclíky, cheesburgery a francouzskou zmrzlinu. Zkonzumuje 4 000 kalorií denně, z toho 2 000 v energetických nápojích – přičemž běžná doporučená dávka pro obyčejného člověka je právě jen 2 000 kalorií.

"Už když Michaelovi bylo jedenáct, došlo mi, že roste pro něco velikého," vzpomíná trenér Bowman. Dokonce i Mark Spitz, snad smířený se ztrátou primátu, nyní věští: "Uvidíte ho vítězit velkým rozdílem a v časech, které nikdo nikdy předtím neviděl. Je neuvěřitelný."

Firma Speedo slíbila Phelpsovi prémii milion dolarů, pokud Spitzův zápis překoná. V novém obleku Speedo Fastskin LZR, na němž se podíleli experti z laboratoří NASA, má zároveň lámat světové rekordy.

"Hej, o čem to vy chlapci zase mluvíte?" zarazí reportéry. "Já nic takového neříkám. Jen skočím do vody a závodím."

Už brzy může změnit plaveckou a olympijskou historii. Přestože jeho kouč pochybuje: "Bude to složité s těmi osmi zlatými. Sázky jsou proti Michaelovi. Cokoliv se může stát."

Eddie Reese, šéftrenér amerického týmu, naopak říká: "Já bych si proti Michaelovi nikdy nevsadil."

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz