Všechny funkce ztrojené? Kdyby jen to

OH 2008, Peking | foto: Reuters

5 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Prozřel jsem. Už to vím. Nic mě nesmí v Pekingu překvapit. Jakákoliv olympijská funkce. Ani ta sebenesmyslnější. Třeba: Lovič listí z potůčku v novinářské vesnici. Nebo mladík, který je pověřen otírat cedulky na toaletách v tiskovém středisku. Či snad jeho kolega, jenž má za náplň práce odnášet slunečník chránící vojáka vartujícího u vjezdu na olympijskou střelnici. Abyste rozuměli: ten slunečník překáží autobusům, pokud chtějí projet úzkou branou kolem vojáka.

Už po přistání na ultramoderním letišti mě zaskočili dva výběrčí kuponů od našich zavazadel. Jeden nevěděl o druhém. Zato každý chtěl kupony. Proč, proboha? "Tady budou všechny funkce ztrojené," věštil jsem tehdy. "Kdyby jen ztrojené," odpověděl mi veslař Karel Neffe.

Měl pravdu. Pochopil jsem po vjezdu do novinářské vesnice. Policistka mi zkontrolovala akreditaci.
První hosteska mě dovedla ke dveřím u recepce. Druhá od dveří k pultu. Třetí mi dala klíč. Čtvrtá si to zapsala. Pátá mě vedla od pultu ke dveřím. Další čtyři čekaly u vchodu do domu C4, kde jsme ubytováni. Všechny se mile usmívaly, chtěly pomoci a říkaly: "Welcome." Ale...

. Olympijský deník

Zvláštní zpravodaj MF DNES v Číně Tomáš Macek píše své postřehy z dějiště her

Nebylo jich trochu moc? Neodvažuji se ani tipovat, kolik lidí je v Pekingu zaměstnáno pro větší slávu těchto her. Milion? Pět milionů? Nakonec, co je to pět milionů v Číně. Zrnko v poušti Gobi.

K večeři žádám u linky v jídelně o hovězí s rýží. Servírku, která mi ho dává na talíř, přitom podporuje pět dalších a šest kuchařů navrch, pohledy upřené na mě. Nedivím se. Už ne.

Ani "bláznům se sekačkami", jak nazývá český šéftrenér Pultera armádu zahradníků, kteří na trávníku u vodáckého kanálu vysekávají sekačkami písmena tvořící z dálky nápis: "One World, one dream." Jeden svět, jeden sen.

A co potom funkce cvičných fanoušků? Trenéři čínských vodáků si je objednali na trénink. Dvacet dobrovolníků tedy běhalo při jízdách domácích reprezentantů podél trati a hulákalo na ně, aby navodili závodní atmosféru.

Koho asi uvidím zítra? Hlídače výsledkových listin? Ochranku gymnastické kladiny? Ne, nepřekvapí mě. Slibuju.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Najdete na iDNES.cz