Vojáci v Pekingu se na rozkaz usmáli

Ostraha olympijského stadionu v době nácviku slavnostního zahájení působila velmi nepřístupně. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Slyšel jsem slavnostní zahájení her v Pekingu. Jen slyšel. Od dunících bubnů přes temnou monumentální hudbu k podmanivým romantickým melodiím. Stál jsem u Ptačího hnízda v Pekingu, v příjemném večerním vánku, zatímco uvnitř kolosu probíhala druhá generálka na zahajovací ceremoniál her.

Jenže z "největší show v historii lidstva", která stála 100 milionů dolarů, jsem prozatím spatřil pouze ohňostroj.

"Novinář? Promiňte, dál opravdu nesmíte," zastavila mě dívka u vchodu do útrob olympijského stadionu. Tentokrát ani žádný korejský reportér dovnitř nepronikl.

Přesto uvnitř bouřilo víc než 50 tisíc diváků. Rodiny účinkujících, členové olympijského štábu, vyvolení. Všichni podepsali prohlášení, že: "Neprozradí nic, co vědí". Přicházeli svátečně oblečeni, zatímco futuristická věž u stadionu měnila barvy a připomínala mimozemský kosmodrom.

A uvaděčky se oblékly ve stylu hi-tech, do sukýnek se světélkujícím nápisem Beijing 2008. Stovky těch, kteří dovnitř nemohli, zůstaly u stadionu, ze břehu umělého jezírka s rákosím pozorovali hru světel.

. oLYMPIJSKÝ DENÍK

Zvláštní zpravodaj MF DNES v Číně Tomáš Macek píše první postřehy z dějiště her.

"Dneska zkoušejí z ohňostrojů jen pětinu," řekla mi Wang Pchej, studentka žurnalistiky ze Šanghaje.
Na hrách pomáhá Wang v gymnastické hale.

"Je nás tam 1 500 dobrovolníků. Ale co je to proti Ptačímu hnízdu, tam jsou jich čtyři tisíce," vysvětlovala. I ti měli v sobotu generálku, v pravidelných rozestupech na parkovišti či u turniketů, kde diváky mimo jiné upozornili, že na tribuně nesmějí otevírat deštník nebo stát déle, než je vhodné.

Dva vojáci hlídající jezírko se začali na rozkaz svých nadřízených usmívat a pózovat fotografům. Podél nich proudily do Hnízda další davy účinkujících. "Je to vážně moc krásné zahájení. Já byla na první generálce," pochlubila se Wang Pchej. Ne, samozřejmě nic neprozradí.

"Nesmím," pousmála se. Pak jí to přece jen nedalo: "Třeba kostýmy těch, co támhle nastupují, se na stadionu celé rozsvítí."

Had vlajkonošů se zástavami 205 zúčastněných zemí už také vyčkával na seřadišti. Role, která v pátek připadne Štěpánce Hilgertové, se zatím zhostil mladý Číňan. Hrdě kráčel hned za čínským vlajkonošem pacifického státečku Kiribati.

Za pět dní je nahradí sportovci. Experti počítají, že v tu chvíli budou u obrazovek čtyři miliardy diváků na celé planetě.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz