Dvakrát jste teď byl na soustředění v Pekingu. Laik se možná zeptá: Proč se do Číny trmácíte, když při olympiádě tam budou branky úplně jinak? Co byste odpověděl?
Že právě v tom je krása a obtížnost vodního slalomu. Ani ta voda není nikdy stejná, promění se vám během jediné jízdy. Musíte se naučit, jak se mění v Pekingu a co od jakého místa můžete při různém nájezdu očekávat. Vědět, že když do tohohle válce najedete bokem, zastaví vás. Nebo že vás při vyšší rychlosti odsadí půl metru doprava. Čím víc času na kanálu strávíte, o to větší šanci máte, že budete v brankách při závodě správně reagovat.
Je tam místo, na které jste se speciálně zaměřil?
Poslední skok. Sjel jsem ho snad čtyřistakrát.
Kolikrát ho mohou mít sjetý domácí Číňané?
Přidejte ještě jednu nulu. Nejmíň.
Jak velkou roli může při závodě hrát, že na kanálu trénují denně?
Nějakou ano. Ale ti nejlepší ze světa se učí rychle. Číňani třeba perfektně skočí skok, pokaždé naprosto stejně. A za ním se nesmyslně zvrhnou. Mají to nabiflované, jenže neumějí reagovat na nenadálé změny jako třeba Slovák Martikán.
. Co se mu vybavíKdyž se řekne Čína Ohromná země: Úplně na mě září tou svou rudou barvou z map i vlajek. |
To máte jako s písničkou. Někdo ji zahraje perfektně podle not. Ale opravdoví umělci ji hrají od ruky, jak to cítí. Tak se snažím jezdit. Moc nepřemýšlet a jet tak, jak mi zrovna připadá správné. Nejsem dokonalý jako Martikán. A navíc: i jemu se kolikrát něco nepovede. Když trénuje hodně riskantní prvek, klidně se pětkrát zvrhne, než se mu to napodesáté povede. Kdo to ale takhle nezkusí, jezdí při zdi – a nikdy nevyhraje.
V 31 letech se chystáte na svou první olympiádu. Jedete si ji i "užít"?
Tohle slovo nesnáším. Rozčiluje mě, když někdo vykládá, že si jízdu užíval. Co je to za kecy? Při jízdě musíte především makat.
Myslel jsem spíš užít si dění mimo závody.
To už je něco jiného. Dělám tenhle sport dlouho, chci zažít i tu největší možnou soutěž. Jsem jen obyčejný kluk, který v televizi sleduje nejlepší sprintery nebo cyklisty, ale nikdy je nezažil naživo. Těším se, až tam budu jíst a uvidím, že třeba nejznámější skokan do výšky neumí držet příbor. Baví mě pozorovat lidi.
Budete v Pekingu zároveň jedním z favoritů. Uvědomujete si to?
Snažím se nepřipouštět si to, na vodě se dá prohrát docela snadno. Vím, že jsem schopný jezdit stejně dobře jako ti úplně nejlepší. Ale jestli se mi to povede zrovna v Pekingu, to uvidíme až na místě.
. Čeští jmenovcianeb 2 Ježci + 4 Svobodové Vodní slalomář Stanislav Ježek i judista Jaromír Ježek patří k medailovým nadějím české olympijské výpravy v Pekingu, příbuzní však nejsou. Ani nejsou nejpočetnějším „klanem“ v českém týmu, na letošní hry cestují čtyři Svobodové: plavec Květoslav Svoboda, moderní pětibojař David Svoboda, atlet-překážkář Petr Svoboda a jeho trenér Luděk Svoboda. Ovšem i v jejich případě platí: žádné příbuzné, ani vzdálené, mezi nimi nehledejte. Sami o společných genech nic nevědí. |
Jo, líbí se mi. Děláme divokou vodu, ne? Tak ať je divoká pořádně. Na lehké mě to nebaví.
Závodíte letos v životní pohodě. I proto, že všechno ve vašem životě najednou funguje?
Určitě. Mám rodinu, která mi vychází vstříc. A mám práci, díky které ji dokážu zajistit a třeba i vzít do Pekingu.
Dá se vodním slalomem zabezpečit rodina?
Asi dá. Když jste v reprezentaci, patříte buď do armádního, nebo vysokoškolského střediska, kde vás vedou jako sportovního instruktora. Což jsou vlastně vládou posvěcená, placená místa pro sportovce, aby vůbec mohli takový sport dělat na pořádné úrovni. Beru tam zhruba dvacet tisíc čistého.
Takže kdybyste chtěl od rána do večera žít jen vodním slalomem...
... tak bych to utáhl. Ale celá rodina by musela sedět doma na zadku, bez auta a nikam nejezdit. Když chceme na hory a jinam, musím si přivydělávat jinde. Navíc kdo není úplný blázen, ten nebude celý den a celý život dělat jen vodní slalom s průměrným platem. Pak se něco stane, vyhodí vás – a co dál?
Pádlujete tedy i po třicítce, protože jste si včas našel solidní vedlejší příjem coby počítačový expert?
Dá se to tak říct. Ale letos se kvůli olympiádě věnuju sportu víc a pracuju míň, mám tedy míň peněz než jindy. Absolvoval jsem dvě soustředění v Číně, jedno v Aténách. To se na výdělcích projeví.
. Naděje pro Peking
9. dubna vyšlo: Barbora Špotáková (atletika) 21. července: Hana Machová a basketbalistky
|
Furt. Osm hodin i víc. Stávalo se mi, že jsem přišel z vody a seděl u toho do půl jedné v noci. Často mě tak potom bolí oči, že už s myší ani nemůžu dělat.
Ale je to asi lépe placená práce než instruktor sportu, že?
Letos o moc ne. Ale když sečtu obojí, máme se dobře. Snažím se být skromný. Nesmíte si vymýšlet hovadiny jako bazén. Třeba televizi máme starou už 20 let.
Vzpomínám, jak jste kdysi objížděl závody trabantem.
Jo, to bylo v éře chudých studentů. Taky ho pořád máme.
Jak tehdy reagoval třeba olympijský vítěz Estanguet, když jste u kanálu zaparkoval s trabantem?
Šel se na něj se všemi Francouzi podívat a smáli se. Jeden francouzský trenér ho chce dokonce koupit. Ale brali ten trabant jako kuriozitu, nikdo jím neopovrhoval. No tak co, jedete trabantem. Aspoň cestou vidíte spoustu věcí, kterých si teď v rychlém autě ani nevšimnu.