VIDEO: Skifař Synek se po zisku stříbra z olympijských her vrací ke svým začátkům

Ondřej Synek se stříbrnou medailí - Skifař Ondřej Synek po příletu do Prahy. | foto: Ivana Roháčková

22 2008
Začínal v malé loděnici bez elektrické přípojky. Veslování mu zpočátku nešlo, byl malý a tlustý. Přesto to nakonec dotáhl až k olympijskému stříbru. Řeč je o skifaři Ondřeji Synkovi.

"Pět šest let mě v loděnici držela hlavně dobrá parta. Až po přechodu do pražské Dukly jsem uvažoval, že se budu veslováním živit," popisuje veslařské  začátky dvoumetrový držitel třech medailí ze světových šampionátů a zmiňované olympijské.

Podobně jako jeho předchůdci Václavu Chalupovi i jemu ale chybí ta nejcennější. V Pekingu mu k ní scházelo pouhých osm desetin vteřiny. "Závod jsem zvládl velmi dobře, ale Nor chtěl víc a nakonec vyhrál," dodává k finálovému závodu rodák z Brandýsa. 

Ondřej Synek na českém skifařském trůnu vystřídal dlouholetý fenomén - Václava Chalupu, kterého považuje za svůj vzor. Dokonce spolu málem usedli do dvojskifu. "Uvažoval jsem o tom, když jsem jezdil dvojskif a Vašek byl na skifu. Na svazu ale tomu nebyli nakloněni," popisuje Synek tehdejší situaci.

Vynahradili si to alespoň loni na evropském šampionátu v Poznani. Zde startovali na osmiveslici a dojeli první. "Pokud Vašek ještě vydrží, možná i k tomu dvojskifu dojde," nevylučuje Synek v tuto chvíli nepravděpodobný scénář.

Po veslařských soutěžích zůstal český skifař v Číně ještě týden. Stihl se podívat na Velkou čínskou zeď, projel se rikšou a zašel na místní pivo. Peking ho naprosto pohltil. Líbil se mu i průběh celé olympiády. "Po organizační stránce to bylo dokonale zvládnuté, až na ten doping," naráží na čyřhodinové čekání při dopingové kontrole.

Po finálovém závodu odstartovaly dlouhé oslavy. Nechyběla akce v oblíbené restauraci U Buldoka, kde se veslaři a kanoisti schází každoročně po vrcholné soutěži. Pokračovat se bude v rodném Brandýse. Po dlouhé sezoně si chce ale hlavně odpočinout. Už zítra cestuje s přítelkyní na dovolenou.

"Pojedeme asi do Třeboně a potom i k moři," popisuje olympijský medailista program nejbližších dnů. Pak začne zimní příprava, ale vesel se prý chopí až v březnu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz