Doporučujeme

OH 2008, Peking

OH 2008, Peking | foto: Reuters

V Číně budou během olympiády rozsáhlé dopingové kontroly

Olympijské hry v Pekingu se už před pátečním zahájením chlubí několika nej. Náklady na ně jsou největší v historii. Nejdražší bude úvodní a závěrečný ceremoniál. Nejrozsáhlejší byla výstavba olympijské infrastruktury, největší snaha o očistu životního prostředí, nejdůraznější zákazy pro obyvatele hlavního města a největší mobilizace v zájmu bezpečnostních opatření.

Nejdůkladnější a nejpřísnější chce být Peking i v oblasti, která současný sport pálí čím dál víc - tedy v dopingových kontrolách.

Posledních šest měsíců proto Mezinárodní olympijský výbor, Světová antidopingová agentura WADA a pekingský organizační výbor vypracovávaly plán, v jehož rámci bude 1 000 vyčleněných činitelů odebírat celkem 4 500 vzorků krve a moči. Ty pak budou pod dohledem ochranky přepravovány do laboratoří v obrněných transportérech, které jsou obvykle používány na převoz peněz do pekingských bank.

V Pekingu bude v porovnání s Aténami 2004 zvýšen o čtvrtinu počet odebíraných vzorků, které bude muset po každé disciplíně odevzdat nejlepší pětice sportovců plus dva náhodně vybraní z těch, kdo soutěž dokončili.

Zapojeny budou nové technologie, které mají být poprvé schopné odhalit ve vzorcích zakázaný lidský růstový hormon (HGH). A podle nového pravidla MOV, přijatého letos v červnu, kdokoli, kdo bude přistižen při vážném porušení dopingových pravidel, může zapomenout na účast na příštích letních olympijských hrách v Londýně 2012.

Manévry kolem dopingových kontrol tak začínají  dosahovat vojenských rozměrů a mnohamilionových nákladů a jejich cílem je přesvědčit diváky i reklamní partnery her, že OH jsou "čisté".

Předseda MOV Jacques Rogge předpovídá během olympiády až čtyři desítky pozitivních testů, přesto panuje v antidopingové komunitě hluboce zakořeněná obava, že navzdory veškerému testování budou některé medaile získány s pomocí dopingu.

Oficiální činitelé pořadatelské Číny opakovaně tvrdí, že by raději na OH nezískali jedinou zlatou medaili, než museli snášet hanbu z pozitivního testu. Čína zpřísnila pravidla i dopingové kontroly po sérii skandálů z 90. let, kdy pověst i důvěryhodnost čínských sportovců poškodila řada afér. Kvůli pozitivním testům vracela Čína devět z 23 zlatých medailí získaných na Asijských hrách v roce 1994.

Před časem Čína přijala mnohem tvrdší tresty pro dopingové hříšníky než WADA a za pozitivní testy uděluje sportovcům i jejich trenérům doživotní zákaz činnosti. Šest týdnů před začátkem olympijských her dopadlo toto pravidlo i na jednoho z čínských favoritů v plavání. Elitní znakař Ou-jang Kchun-pcheng byl  potrestán doživotním zákazem startů za pozitivní nález na anabolický steroid clenbuterol při květnovém mimosoutěžním odběru.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.