Doporučujeme

Čínský voják

Čínský voják - NEFOTIT! Pokyn čínského vojáka na náměstí Tchien-an-men k fotografovi agentury Reuters během příprav pondělního ceremoniálu vítání olympijské pochodně byl jasný: Nefotit! | foto: Reuters

Ujguři prý plánovali útok proti olympiádě

  • 7
Peking - Kromě "odbojných mnichů" v Tibetu trápí pekingskou policii a politiky před olympiádou i západní muslimská provincie Sin-ťiang. Na naši otázku, jak se těšíte na hry, reagovali čínští studenti pekingské Univerzity cizích jazyků překvapivě shodně: "Bojíme se útoků. Vůbec nevíme, jaké to bude."

Po příletu olympijského ohně bezpečnostních opatření v zemi přibývá. Úřad čínského letectví proto informoval o zpřísnění pravidel při přepravě, které bude v platnosti i během olympiády. Stejně jako u mezinárodních letů už ani na domácích letech nelze přepravovat v příručních zavazadlech žádné tekutiny.

Zákaz uvedli v platnost ve spojitosti s nedávným pokusem o teroristický útok na letadlo z Urumči.

Čínské zdroje označily útok za "pokus ohrozit olympiádu". Zahraniční média však uvádějí, že jde jen o manipulaci Pekingu vůči muslimské minoritě žijící v Sin-ťiangu.

Na letišti v Lan-čou, kde letadlo nouzově přistálo, zatkli i 19letou dívku muslimského původu z autonomní oblasti Sin-ťiang, provincie muslimských obyvatel – Ujgurů. Dívka měla u sebe údajně čtyři plechovky s nebezpečným obsahem. Pasažéři tvrdí, že během letu začala rozstřikovat tekutinu, která byla později označena za toxický materiál.

Wang Le-čchüan, člen Politbyra a šéf Sin-ťiangské komunistické strany, pak pronesl, že má jasné důkazy o plánovaném útoku během olympiády. "Jejich záměry byly jasné," řekl. "Úřady proto přijmou přísná opatření vůči třem ďábelským silám – terorismu, separatismu a extremismu."

Olympijský zápisník

Předolympijské otázky...
Jak žije předolympijský Peking? Jaký dopad mají hry na politiku? Jaký dopad má politika na hry? Změní hry život obyčejným lidem? Co si o olympiádě myslí Číňané?

... a hledání odpovědí
MF DNES se pokouší hledat odpovědi v Olympijském zápisníku, který píší čeští občané žijící dlouhodobě v Pekingu.

Dilshat Rishit, mluvčí Světového shromáždění Ujgurů, nařčení odmítl. Dvacetimilionová ujgurská menšina má však separatistické tendence řadu let. Rishit se netají, že Ujgurové se chtějí postavit proti olympiádě, protože čínská vláda nedodržela sliby v oblasti lidských práv. Míní využít nadcházející hry, aby zlepšili svou situaci.

Dodal však, že sám svátek sportovců budou respektovat. Čínští Ujguři, když najdou odvahu na toto téma mluvit, tento názor potvrzují: "Nechceme být již vysídlováni, aby nám brali půdu, zboží a práva," rozhorlil se pan Ahmed.

Jejich snahy o vytvoření samostatného státu ztroskotaly v 50. letech. Po čínských slibech o autonomii se v roce 1949 ujgurští odpůrci čínského režimu vydali vyjednávat do Pekingu. Zahynuli však během tajemného leteckého neštěstí.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Témata: Peking, Peking 2008