Trénuju jen v obýváku, ale mladým jsem stačil, říká Varga

Miroslav Varga - Český střelec Miroslav Varga při soutěži v libovolné malorážce na 60 ran vleže. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je to dvacet let, co získal v Soulu olympijské zlato. A šestnáct, co na hrách startoval naposledy. "Emoce a napětí jsou stejné. Zato vidím hůř, takže už nemůžu číst," říká Miroslav Varga, jenž teď v Pekingu znovu střílel z libovolné malorážky na 50 metrů vleže.

Do finále nepostoupil, skončil v kvalifikaci devětadvacátý. "To je polovina startovního pole, trošku za mým očekáváním. Přece jenom mi kontakt se špičkou chyběl. Tři čtyři světové poháry je málo. Skočil jsem z obýváku rovnou do světového kolbiště."

Odkud? Slyšeli jste správně! Právě v obývacím pokoji veterán Varga trénuje. "Na zeď si nakreslím propiskou malý puntík a mířím do něj až do zblbnutí. Trénuju tak motoriku. Z obýváku jsem se dostal až sem. To je moje vítězství. Ale když už jsem tady, chtěl jsem zase víc."

Varga není profesionální sportovec. Podniká, ale i při tom se drží střelby. Prodává zbraně, vybavení a náboje pro olympijské disciplíny. Čeští reprezentanti i někteří jejich zahraniční soupeři mají oblečení od něj.

"Na střelbu bych ale potřeboval mít víc času. Ale teď jsem si to při zaměstnání zkusil, baví mě to, budu to zkoušet dál," plánuje sedmačtyřicetiletý Varga.

Možná i za čtyři roky v Londýně. A mohl by odčinit závod v Pekingu.

"Naštval mě. Z deseti trefených devítek bylo pětkrát devět celých devět. Člověk je blizoučko desítky, která se počítá, ale není v ní a má jen devět bodů. To je naprostá hrůza. Těch celkových 590 je pro mě málo, jsem zvyklý střílet víc, letos mám průměr 596, i když v optimálních podmínkách."

A na olympijské střelnici se zrovna zvedl vítr.

"Nechal jsem tam všechno, abych se držel. Jsem rád, že aspoň z hlediska věku to není tak špatný. Porazil jsem spoustu mladých. Stačím jim."

Nejčtenější

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz