Tento výkon zopakovat ve finále by bylo bezva, přeje si Špotáková

Barbora Špotáková v kvalifikaci olympijského závodu v hodu oštěpem výkonem 67,69 hladce postoupila do finále. | foto: Reuters

19 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Minutu na dráze a hodinu v novinářské mix zóně. Více než oštěpařská kvalifikace vysílily Barboru Špotákovou především zahraniční televizní štáby. "To je síla, kolik jich tady bylo," divila se. Zájem o aktuálního světového lídra byl po kvalifikaci enormní.

A začal už dlouho před závodem. O Barboře Špotákové obšírně hovořil moderátor na stadionu, byla rovněž častým objektem zájmu místních kamer. Česká atletka po chvíli potvrdila, že právem. Postup z kvalifikace si zajistila bez problémů svým třetím absolutním výkonem 67,69 m.

"Myslela jsem si, že je to tak pětka, ale sedm šedesát devět, to je síla," podivovala se Špotáková. "Bylo to úplně skvělé, jsem maximálně spokojená."

Zatímco rozdávala rozhovory v mix zóně, méně úspěšné soupeřky ještě bojovaly na ploše. Na televizi tak mohla Barbora vidět, jak třetím pokusem urvala limit i rivalka Neriusová z Německa.

"To je dobře, že to Steffi dala," sympaticky se radovala z úspěchu velké soupeřky. "Já bych si nedovedla představit finále bez Neriusové. Viděla jsem, že i moje kamarádka Španělka Mercedes Chillaová to hodila, takže se na finále moc těším. Mohla by tam být i Jarča Klimešová, na tréninku vypadala hodně dobře."

Kvalifikační den začal pro českou oštěpařku brzy. "Vstávala jsem v šest hodin," prozradila. "Takhle ráno to nebylo vůbec ideální. Byla jsem až moc v klidu. Až atmosféra na stadionu mě probrala."

Z více než poloviny zaplněný pekingský Národní stadion probral atletku dokonale. Špotáková nechtěla spekulovat, zda její hod šel naplno či má ještě rezervy. "Byl to takový ten můj první zajišťovací hod," řekla.

"Kdybych ho dokázala zopakovat i ve finále, to by bylo bezva. Potom bych mohla začít riskovat, protože na olympiádě do toho musíte jít na maximum. Výkonem 67,69 zahájit finále by bylo ideální," přeje se.

Mistryně světa z Ósaky měla před závodem obavy z tvrdého povrchu dráhy. Zatím zbytečně. "Docela to bylo kupodivu v pohodě," uznala. "Ale nějak mi přeskočilo něco v nártu pravné nohy a strašně mě teď ten nárt bolí. Uklidňuji se tím, že když to přeskočilo tam, tak to přeskočí zpátky. Hned teď ale poběžím si to nechat dát do pořádku, je to nějaké divné."

Že by svým hodem, který by ve finále určitě aspiroval na medaili, poslala varování soupeřkám, o tom Špotáková nepřemýšlí. "Možná ano, nevím. Ale viděli jste Abakumovou? Ta je připravená, to jsem ještě neviděla. Takhle osvalené děvče... Její lýtka, to je fakt neskutečný. Ona je dneska schválně nechala v teplákách, protože asi ještě přirostla, bych si tak tipla."

Do finále už nechystá Špotáková žádné speciality. "Už žádné tréninky," potvrzuje. "Zítra proběhne jenom lehké rozcvičení a pak budu čekat na finále."

To je na programu 21. srpna ve 13.20 hod. středoevropského času.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz