Tenk se do finále pistolářů neprostřílel, kralovali Asiaté

Martin Tenk - Český střelec Martin Tenk na tréninku. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Až na 37. místě z pětačtyřiceti soutěžících skončil český střelec Martin Tenk v olympijské kvalifikaci závodu pistolářů na 50 metrů. V šesti položkách zaznamenal 544 bodů. Disciplínu ovládli Asiaté, na nejvyšší stupínek vystoupil Čin Čong-oz Korejské republiky.

Stříbro poputuje do KLDR zásluhou Kim Čong-soa a bronz zůstane v Číně zásluhou  Tchan Cung-lianga.

Pro Tenka je dnešní umístění nejhorším při třetí olympijské účasti. Na posledních hrách v Aténách skončil devátý, postup do finále mu tehdy unikl o jediné místo.

"Nevím, proč to dnes nevyšlo. Ale mně se nedařilo už poslední tři roky," říkal smířeně po závodě český střelec.

Tenk uznal, že se v závodě doslova trápil. "Moc jsem si to neužil. Začátek mi nevyšel, pak to chvilku šlo, ale na konci to už bylo opět špatné. Dělal jsem chyby a bylo jich strašně moc, proto ten výsledek vypadá tak, jak vypadá," nehledal pro svůj výkon výmluvy.

Nástřel vypadal v Tenkově podání nadějně. Z prvních pěti střel čtyři v desítce. Potom to však bylo výrazně horší. I zkušeného reprezentanta přemohla nervozita. "Jo, nástřel vypadal pěkně," usmál se Tenk. "Ale jinak jsem byl nervózní jako pes, to mi věřte. Špatně jsem spal, protože jsem strašně moc chtěl uspět a vylepšit tu špatnou sezonu. Bohužel se to nepovedlo."

. Konec? teď nevím, tvrdí Tenk

Smířený s neúspěchem. Tak vypadal při rozhovoru s novináři Martin Tenk. "Neuvažuje o konci kariéry?" padlo v té chvíli.

"Musím se přiznat, že už jsem o konci kariéry uvažoval," přitakal Tenk. "Zatím nevím, jak to bude dál. Teď opravdu nemohu odpovědně říci, jestli chci skončit nebo ne. Po dnešním výsledku bych s tím ale nejradši hodně rychle praštil," přiznal.

"Cítím se unavený, ale střelba je dlouhověká a uvidíme, co bude v budoucnu," nechal tuto otázku otevřenou.

"Jednu věc ale řeknu. Já jsem si svoje už možná užil, počínaje olympiádou a dalšími čtyřmi roky, které se mi vydařily. Proto jsem se sebou naprosto spokojen a jsem hrozně rád, že jsem tu střelbu dělal," vyznal se smutný střelec.


. Výsledky:

Muži - pistole 50 m: 1. Čin Čong-o (Korea) 660,4 (563+97,4), 2. Kim Čong-so (KLDR) 660,2 (563+97,2), 3. Tchan Cun-liang (Čína) 659,5 (565+94,5), 4. Isakov (Rus.) 658,9 (563+95,9/v rozstřelu 9,1), 5. Omelčuk (Ukr.) 658,9 (563+95,9/6,5), 6. Kopp (SR) 657,6 (563+94,6), 7. Kirjakov (Bul.) 656,8 (562+94,8), 8. Mikec (Srb.) 655,8 (559+96,8), ...37. Tenk (ČR) 544.


Američan Eller získal zlato ve dvojitém trapu
 
Americký střelec Glenn Eller slaví zisk zlaté medaile ve dvojitém trapu v novém olympijském rekordu. Šestadvacetiletý brokař udržel svůj náskok z kvalifikace a zvítězil se 190 přesnými zásahy s náskokem tří ran před Italem Franceskem d'Aniellem. Bronz má domácí Číňan Chu Pin-jüan, který měl o šest přesných zásahů méně než vítězný Eller.

Eller skončil před osmi lety v Sydney patnáctý a o čtyři roky později v
Aténách sedmnáctý, dnešní soutěž mu však vyšla skvěle. Do finále vstupoval s náskokem čtyř zásahů před d'Aniellem, a přestože hned na úvod dva terče minul, zlato si pojistil 45 zásahy z 50 možných. O jednu trefu více zaznamenali ve finále jen další dva medailisté.

Pozici na stupních vítězů neudržel další Američan Jeffrey Holguin, který ve finále střílel nejhůře a spadl ze třetí na čtvrtou pozici. S pátým místem
se musel spokojit vítěz z Atlanty 1996 Russell Mark z Austrálie a šestý
skončil držitel zlata ze Sydney Richard Faulds z Velké Británie.

Obhájce vítězství z Atén Ahmad Maktúm ze Spojených arabských emirátů neprošel v rozstřelu do finálové šestice a byl sedmý.

. VÝSLEDKY

1. Eller (USA) 190 (145+45), 2. d'Aniello (It.) 187 (141+46), 3. Chu Pin-jüan (Čína) 184 (138+46), 4. Holguin (USA) 182 (140+42), 5. Mark (Austr.) 181 (136+45), 6. Faulds (Brit.) 180 (137+43).Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz