Tenista Berdych fandil Kosteleckému a vzpomínal, jak sám zkoušel střílet

Tenista Tomáš Berdych se usmívá, vyhrál první kolo olympijského turnaje. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - První duel v Pekingu už měl za sebou. Byl vysprchovaný, převlečený a po snadném vítězství rozesmátý. Než však tenista Tomáš Berdych došel na tiskovou konferenci, zasekl se u televize. Co ho tak upoutalo? Napjatě sledoval, jak se český střelec David Kostelecký stává olympijským vítězem v trapu.

"Viděl jsem jen poslední rány, takže jsem nevěděl, jak na tom vlastně je. Nebyl jsem si jistý. A pořád se nikdo neměl k tomu, aby se radoval," líčil Berdych.

I on si zkusil, jak se střílí na letící asfaltové talíře, takzvané holuby.

Když hrál před třemi lety na turnaji ve švýcarském Gstaadu, zlákali ho na střelnici. "Nejdřív nám pouštěli holuby pomalu jako pro začátečníky. To mě strašně navnadili, z deseti jsem jich trefil osm. Pak nám dali rychlost jako pro nejlepší. A jestli jsem se trefil jednou, dvakrát, tak je to hodně. A na zajíce, co se různě kutálejí po zemi, to už nešlo vůbec!"

A ty modřiny na rameni - od pažby, jež při výstřelu cukne zpět. "Měl jsem jich hodně. Až jsem se při posledních střelách bál zmáčknout spoušť, abych nedostal další ránu." A přesto - pro Berdycha super zážitek. "Ještě bych chtěl zkusit seskok s padákem, ta rychlost a volný pád. Jenže se bojím výšek a to moc dohromady nejde."

Ale zpět k tenisu, Berdychově profesi. Na turnaji v Pekingu má na co navazovat. Před čtyřmi lety v Aténách se stal senzací české výpravy.

Tehdy se probojoval až do čtvrtfinále, porazil světovou jedničku Rogera Federera! "Kéž by to bylo zase stejné." První drobná podobnost tu je - mezi diváky fandí stejně jako v Aténách herec Miroslav Donutil.

Zatím má ale Berdych za sebou jen první kolo a to se na něj ještě načekal. Deštivý den tenisu nepřál a začátek programu museli pořadatelé odložit. "To bylo trochu nepříjemné. Člověk je tady hned brzo ráno, vstávání vzhledem k časovému posunu není nic moc."

Zato na soupeře měl štěstí. Chorvatský protivník Ivo Karlovič, nasazená čtrnáctka, se odhlásil kvůli nemoci. "Asi 95% tenistů by bylo nadšených, kdyby jim v takové situaci změnili soupeře. I když ho porazíte, zápasy proti Karlovičovi jsou hrozně náročné," přiznal Berdych.

Místo něj hrál coby náhradník Jü Sin-jüan, čínský deblista. Berdych zvítězil po 55 minutách 6:1, 6:2. "Hodně příjemný rozjezd."

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz