Tahákem plaveckých soutěží je Phelpsův útok na osm zlatých

Michael Phelps - PŘEPSAL DĚJINY. Americký plavec Michael Phelps vybojoval v polohovém závodě na 400 metrů na MS už sedmou zlatou medaili a vytvořil pátý světový rekord. To se dosud nikomu nepodařilo. | foto: David Gray Reuters

7 2008
Ve znamení oznámeného útoku Michaela Phelpse na zisk osmi zlatých olympijských medailí se odehraje první týden olympijského programu, jemuž tradičně budou dominovat plavecké bazénové závody.

Pokud se americkému plavci podaří proměnit v prvenství všechny starty, ke kterým je přihlášen, překoná rekord krajana Marka Spitze, sedminásobného olympijského šampiona z her 1972 v Mnichově.

Phelps má už šest zlatých a dvě bronzové medaile z Atén, loni získal na mistrovství světa sedm nejcennějších kovů, přičemž čtyřikrát vytvořil světový rekord. Nyní se třiadvacetiletý Američan může definitivně zapsat do dějin.

Po příletu do Pekingu Phelps o svých cílech mluvil opatrně a jen naznačil, že s trenérem Bobem Bowmanem mají naplánované časy, kterých by měl dosáhnout. "Moje cíle nebyly zveřejněny, známe je jen my dva," poznamenal plavec, kterého může včetně rozplaveb čekat sedmnáct závodů.

První finále má na programu v neděli, kdy se poplave polohovka na 400 metrů, což sám považuje za nejtěžší zkoušku. Přihlášen je i na kraulařskou dvoustovku, závod na 100 a 200 metrů motýlek, krátkou polohovku, kraulařské štafety na 4x100 a 4x200 metrů a polohovou štafetu na 4x100 metrů.

Americký majitel televizních práv si vzhledem k očekávané sledovanosti nejen Phelpsových výkonů v aréně nazvané Kostka vody vynutil začátek finálového programu v dopoledních hodinách pekingského času, aby ho mohl vysílat v zámořském prime-timu.

Plný odhodlání vypálit Američanům rybník však na olympiádu přijel světový rekordman na kraulařské stovce Alain Bernard. V jeho hlavní disciplíně se bude Nizozemec Pieter van den Hoogenband snažit získat olympijské zlato na třetích hrách za sebou, ale francouzský plavec se považuje za jednoznačného favorita.

Držitel historického maxima časem 47,50 sekundy neztrácí sebevědomí, i když hned čtyři konkurenti se od jeho březnového světového rekordu dostali pod 48 sekund. "Já jsem favoritem stovky. Kdybych tomu nevěřil, tak bych tady vůbec nemusel být. Vždycky se říká, že na stupních vítězů může být 10 až 15 plavců, ale fyzicky jsem na vrcholu," prohlásil Bernard.

Se svými francouzskými kolegy v červnu v kraulařské štafetě na 4x100 metrů zaostal jen o osm setin za světovým rekordem, takže si hodně věří i pro tento závod. "Američané? Ty naprosto zničíme, proto jsme sem přijeli," dodal.

Vedle Van den Hoogenbanda může jednu disciplínu vyhrát na třetí olympiádě za sebou i Australan Grant Hackett, který se o to bude snažit na patnáctistovce. V mužském plavání se takový hattrick ještě nikomu nepodařil.

Velkou pozornost přitahuje také start jednačtyřicetileté Američanky Dary Torresové, která se představí na kraulařské padesátce a stane se nejstarší účastnicí plaveckých olympijských soutěží v historii. Už má ve sbírce devět olympijských medailí, přičemž tu první získala v roce 1984 v Los Angeles.

Do historie se může zapsat i další Američanka Katie Hoffová. Vítězka obou polohových závodů na loňském mistrovství světa je v Pekingu přihlášena do pěti individuálních soutěží a dá se očekávat i její start ve štafetách. Může tak překonat rekordních šest zlatých medailí Kristin Ottové z olympiády 1988 v Soulu.

Do poslední chvíle před startem olympiády některé země řeší, v jakých plavkách se jejich reprezentanti představí. Revoluční model firmy Speedo LZR Racer má totiž natolik výjimečné vlastnosti, že některé federace zrušily sponzorské smlouvy s jinými výrobci oblečení.

Program olympijských soutěží v bazénu začne v sobotu rozplavbami, v nichž se představí i dva z osmi českých reprezentantů, kraulař Květoslav Svoboda a prsař Jiří Jedlička. První finálový program začne v neděli 10. srpna ve 4:00 SELČ, stejně to bude i v dalších dnech až do příští neděle.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Najdete na iDNES.cz