Švýcar Cancellara se stal olympijským vítězem v časovce

Švýcarský cyklista Fabian Cancellara | foto: Reuters

13 2008
Švýcarský cyklista Fabian Cancellara se stal olympijským vítězem v časovce a po bronzu ze silničního závodu tak vybojoval v Pekingu již svůj druhý cenný kov. Pro stříbro si dojel překvapivě Švéd Gustav Larsson, bronz patří Levimu Leipheimerovi z USA.

Dvojnásobný mistr světa Cancellara prokázal své časovkářské kvality již v sobotním závodu s hromadným startem, když dokázal sám dostihnout vedoucí skupinku jezdců a dojet na medailové pozici.

Dnes se od počátečních mezičasů pohyboval mezi nejlepšími a v závěru ještě zrychlil, když druhému Larssonovi na posledním úseku ujel o 40 sekund. V cíli pak měl po 47 kilometrech více než půlminutovou rezervu, třetí Leipheimer již ztrácel přes minutu.

Těsně za medailemi skončili další dva velcí favorité. Loňský vítěz Tour de
France Španěl Alberto Contador se z vedoucí pozice postupně propadal a bronz mu utekl na posledních kilometrech. Australan Cadel Evans svůj start kvůli zranění zvažoval až do poslední chvíle, nakonec zajel pátý čas.

Mimo první desítku dokončil náročnou časovku Němec Stefan Schumacher, jenž byl považován díky dvěma prvenstvím při letošní Tour za černého koně. Cancellara po náročné hodinové jízdě slezl v cíli z kola a vyčerpaný usedl na zem.

"Byl to strašně těžký závod. Teď jsem na sebe pyšný, co jsem tu
dokázal. Vezu domu dvě medaile a určitě mi to bude trvat mnohem déle než 50 kilometrů, až si to všechno uvědomím," řekl šťastný vítěz.

Velkou motivaci měl třetí v cíli Leipheimer, jenž jezdí za kazašskou stáj
Astana, kterou provází stín dopingových afér. "Nepustili nás na Tour, a tak jsem byl skutečně hodně motivovaný. Tvrdě jsem dřel a vyplatilo se.
Představoval jsem si, jak stojím na nejvyšším stupni, ale i tohle je
skvělé," dodal Američan. Žádný český cyklista v časovce nestartoval.

. Výsledky:

Muži - časovka na 43 km:
1. Cancellara (Švýc.) 1:02:11, 2. Larsson (Švéd.) -33, 3. Leipheimer (USA) -1:10, 4. Contador (Šp.) -1:18, 5. Evans (Austr.) -1:24, 6. Sánchez (Šp.) -2:26, 7. Tuft (Kan.) -2:28, 8. Rogers (Austr.) -2:35.


Ženskou časovku vyhrála  Armstrongová

Vítězkou ženské časovky se na olympijských hrách v Pekingu stala americká cyklista Kristin Armstrongová. Mistryně světa z roku 2006 porazila druhou Britku Emmu Pooleyovou o 25 sekund, bronz obhájila Švýcarka Karin Thürigová.

Vítězce se osvědčila pečlivá příprava na olympijský závod, jehož trať si nahrála do GPS navigace, aby si mohla totožný profil naplánovat doma v Idahu. "Je to nejúžasnější den mého života. Na tomhle jsem pracovala posledních osm let a především poslední čtyři roky.

Načasovat všechno na jeden den je už samo o sobě úspěchem," řekla šťastná Američanka.

Na trati dlouhé 23,5 kilometru zaostávala sice Armstrongová na prvním mezičase o čtyři sekundy za Pooleyovou, ve druhé části ale byla jasně nejrychlejší.

Společně s Connie Carpenterovou-Phinneyovou, která uspěla v závodě s hromadným startem v Los Angeles, je druhou americkou olympijskou vítězkou v silniční cyklistice.

Armstrongová překonala úspěchy svých krajanek z posledních dvou olympiád, kde skončily v časovkách druhé Mari Holdenová a Dede Barryová.

Tentokrát stříbrnou příčku obsadila Pooleyová, která se v nedělním závodě s hromadným startem obětovala pro olympijský triumf krajanky Nicole Cookeové. "V silničním závodě jsem odvedla svou práci. Dneska jsem se soustředila na to, abych jela co nejrychleji," uvedla.

Pouze dvě sekundy chyběly k medaili legendární Francouzce Jeannie Longové-Ciprelliové. "Po silničním závodě jsem byla naprosto vyčerpaná, nebylo to jako obvykle. A měla jsem problémy s levou nohou," řekla devětačtyřicetiletá závodnice, která se představila již na své sedmé olympiádě. Medaili získala naposledy v Sydney před osmi lety.

. Výsledky:

Ženy - časovka na 23,5 km:
1. Armstrongová (USA) 34:51, 2. Pooleyová (Brit.) -25, 3. Thürigová (Švýc.) -59, 4. Longová (Fr.) -1:01, 5. Thorburnová (USA) -1:03, 6. Arndtová (Něm.) -1:08, 7. Soederová (Rak.) -1:29, 8. Doppmannová (Švýc.) -1:36.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz