Střelkyně Kateřina Emmons má druhou medaili - stříbro!

Stříbrná Kateřina Emmons (vlevo) na stupních vítězů. Uprostřed vítězná Tu Li, vpravo bronzová Cruzová | foto: Reuters

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Kateřina Emmons získala na olympiádě v Pekingu svou druhou medaili! Po zlatu ze střelby ze vzduchové pušky dnes přidala stříbro ve sportovní malorážce. Vyhrála domácí favoritka Tu Li, Emmons na ni ztratila 2,6 bodu. Bronz brala Kubánka Cruzová, která zůstala za českou střelkyní o jednu desetinu bodu. Česko tak v Pekingu získalo už třetí medaili, všechny ze střelby.

Emmons nastoupila do finále ze šesté pozice. "Pro mě byl už postup do finále fantastický," řekla šťastná dvojnásobná olympijská medailistka novinářům.

Uvolněná z postupu zahájila finálových deset ran parádně. V prvních čtyřech ranách pokaždé nastřelila víc než deset bodů, a protože soupeřky ztrácely, dostala se rodačka z Plzně až na druhé místo.

"Katka podala perfektní výkon," chválil po závodě její výkon otec a trenér Petr Kůrka. "Jejím tajným snem bylo finále, protože výkon 585 bodů nutný na postup je hodně dobrý. Medailí ten náš sen mnohonásobně překročila."

Pod desítku trefila poprvé v páté sérii. Přesto jí to stačilo na dělené druhé místo s Kubánkou Cruzovou. "Slyšela jsem, že ostatní holky se drží slušně, a říkala jsem si, že to bude hodně těžké," řekla Emmons.

V té době už válela domácí favoritka Tu Li. Hnána fanatickým publikem postupně navyšovala svůj náskok, který udržela až do finálové rány.

. Kateřina Emmons

Narozena 17. listopadu 1983, rodné příjmení Kůrková.
Největší úspěchy: olympijská vítězka 2008 ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů na 40 ran. Ve stejné disciplině se v roce 2002 stala mistryní světa a v roce 2004 vybojovala olympijský bronz. Stříbrná z OH 2008 ve střelbě ze sportovní malorážky.
Do roku 1996 závodně plavala, pak ze zdravotních důvodů skončila a začala se věnovat střelbě.
Rodina: otec Petr Kůrka - svazový trenér, bývalý reprezentant ve sportovní střelbě (světový rekordman a dvojnásobný mistr světa v libovolné malorážce na 3x40 ran  1986 a 1994). Mladší sestra Alena rovněž závodí ve sportovní střelbě. Manžel Matthew Emmons je olympijský vítěz z Atén 2004 a soutěžit bude i v Pekingu.


Kateřina v osmé a deváté ráně trefila dvakrát devítku. V té chvíli byla česká střelkyně mimo medailové pozice, až za Američankou Beyerlovou a Cruzovou.

Poslední rána ale Emmons vyšla parádně. 10,2 proti 8,7 Američanky a 9,5 Cruzové znamenalo konečný posun na fantastickou stříbrnou pozici. Číňanka Tu Li vyhrála v novém olympijském rekordu 690,3 bodu.

"Vůbec jsem netušila, že mám medaili," byla Katka v první chvíli překvapená. "Myslela jsem si, že se držím okolo pátého místa."

Emmons celkově nastřílela 687,7 bodů, bronzová Cruzová 687,6. Vyrovnanost finále dokládá i výkon čtvrté Rusky Galkinové, jíž k bronzu chyběly dvě desetiny.

"Já si původně také myslel, že byla čtvrtá," přiznal Kůrka. "Až pak jsem viděl, že jsem se přepočítal. Nejprve jsem tomu nevěřil, myslel jsem, že tam mají chybu," vylíčil okamžiky po skončení závodu Kůrka.

. rozhovor s dvojnásobnou medailistkou čtěte zde

S bronzovým kovem z Atén tak čtyřiadvacetiletá Emmons dnes zkompletovala svou olympijskou medailovou sbírku. "S touhle medailí jsem nepočítala a upřímně: vůbec nevím, co si o tom mám myslet," byla ještě dvě hodiny po závodě překvapená.

Velké podpory se dostalo Kateřině od manžela, který se chystá na svůj závod zítra. "Musím mu vrátit, co pro mě udělal," je rozhodnutá. "Především díky tréninku a radám od něho a od otce se mi podařilo dnes uspět."

Do finále ze šestého místa

Vítězkou kvalifikace se stala Číňanka Tu Li nástřelem 589 bodů. Druhá Cruzová z Kuby a třetí Dovgunová z Kazachstánu mají na kontě o jeden bod méně.

Kateřina Emmons skončila šestá se stejným nástřelem 586 jako soupeřky na čtvrtém a pátém místě. Poslední dvě finalistky byly o bod zpět.

Česká reprezentantka působila od začátku soutěže nervózním dojmem, se začátkem střelby vleže i vestoje dlouho otálela, stále si nemohla srovnat svůj postoj. Na poslední položku - vkleče - jí zbylo šibeničních šestnáct minut.

"Ona tuhle chybu dělá často, už jsem za ní běžel, ale naštěstí začala střílet, tak jsem si za ní jenom sednul a koukal," líčil hektické okamžiky Petr Kůrka.

Ale i to zvládla a zajistila si finálovou účast. Navíc ve vyrovnaném osobním rekordu. Nejlépe se Emmons dařilo ve střelbě vleže, ve které získala 197 bodů. Vestoje nastřílela 194 a vkleče 195 bodů.

Adéla Sýkorová výkonem 578 bodů obsadila konečné devatenácté místo.

. Sportovní malorážka 3x20 ran:

 1. Tu Li (Čína) 690,3 (589+101,3), 2. Emmons (ČR) 687,7 (586+101,7), 3. Cruzová (Kuba) 687,6 (588+99,6), 4. Galkinová (Rus.) 687,4, 5. Beyerleová (USA) 686,9, 6. Dovgunová (Kaz.) 686,3, 7. Mihajlovičová (Srb.) 686,0, 8. Wu Liou-si (Čína) 685,9, ...19. Sýkorová (ČR) 578.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz