Stolní tenisté Korbel a Hadačová v Pekingu končí

Dana Hadačová. - Česká stolní tenistka Dana Hadačová se rozloučila s olympijským turnajem po porážce od Maďarky Gorginy Potaové. | foto:  Dan Materna, MAFRA

20 2008
Peking - Stolní tenistka Dana Hadačová se s olympijským turnajem rozloučila ve druhém kole. Maďarce Gorgině Potaové česká hráčka podlehla 3:4 na sety, přestože vedla 3:2 a v sedmé sadě měla dva mečboly. Následoval ji i Petr Korbel, který nestačil na Poláka Blaszczyka, kterému podlehl 2:4 na sety.

Dana Hadačová - Gorgina Potaová
Drama trvající 51 minut bylo dlouho jako na houpačce, hráčky se střídaly v získávání sad.

Hadačové se podařilo udržet nervy na uzdě v koncovce čtvrtého setu, kdy čelila za stavu 8:10 dvěma setbolům a hrozilo, že se Maďarka dostane do vedení 3:1. Česká reprezentantka sadu nakonec získala po vítězství 14:12 a psychickou výhodu potvrdila i v následujícím setu, v němž soupeřku deklasovala 11:4, a ujala se vedení 3:2.

Třiadvacetiletá Potaová, jež na loňském mistrovství Evropy slavila triumf v týmové soutěži a získala stříbro a bronz ve čtyřhrách, se však nevzdala.

Další sadu získala 12:10 a v rozhodující fázi Hadačové oplatila situaci ze čtvrtého setu. Češka vedla 10:8, ale při druhém mečbolu výrazně pomohlo soupeřce "prasátko", které znamenalo vyrovnání. Ztráta i dalších dvou míčků znamenala, že se Hadačová se svou první olympijskou soutěží rozloučila.

Česká hráčka byla po vyřazení hodně smutná a naštvaná sama na sebe. "Nevím. Asi se z toho budu dostávat dlouho," řekla Hadačová novinářům. Litovala, že duel prohrála, přestože se jí ho podařilo zdramatizovat. "Myslím, že se mi podařilo otočit zápas, který jsem mohla prohrát 1:4," podotkla česká reprezentantka. Základem částečného úspěchu bylo dodržovat stanovenou taktiku. "Základem bylo nespěchat a hrát trpělivě," řekla.

Trochu ji mrzelo, že duel rozhodlo "prasátko". "První mečbol jsem dobře přijmula a ona to dobře zahrála. Druhý raději nebudu komentovat. To je ping-pong, chvilku jste nahoře a chvilku dole," pokrčila rameny Hadačová, které v poloprázdné hale fandily i basketbalové reprezentantky. "Byla jsem ráda, že přišly. Letěly jsme spolu a já chodila na jejich zápasy, ony na moje," dodala Hadačová.

Na rozdíl od Hadačové, jež v Pekingu absolvovala tři zápasy, vstoupil teprve dnes do turnaje sedmatřicetiletý Korbel. Čtvrtý muž z Atlanty 1996 nemusel absolvovat kvalifikaci ani první kolo, nicméně ušetřené síly mu v duelu proti Polákovi Lucjanu Blaszczykovi nebyly nic platné.

Na hru o čtyři roky mladšího soupeře nedokázal havířovský rodák dlouho najít zbraň. Především v prvních dvou setech si nechal utéct začátky a pak marně dotahoval. Ziskem třetí a páté sady sice dokázal Korbel utkání zdramatizovat, ale následující sety vždy prohrál a s Pekingem se rozloučil.

"Z porážky samozřejmě radost nemám, ale na druhou stranu jsem prohrál s kamarádem a bylo vidět, že ani Lucek se moc neradoval. Ani jeden z nás totiž nebyl moc nadšený z toho, že narazíme na sebe," řekl Korbel novinářům.

S Blaszczykem totiž hrál pět let v Německu v jednom týmu. Oba se tak dobře znají, i když Polák jej trochu zaskočil dobrou hrou bekhendem. "Tam je normálně jeho slabina, ale dnes bekhendem vyloženě nekazil. A já jsem chtěl hrát přes něj," přiznal Korbel.

V úvodu zápasu doplatil na svou nerozehranost i na to, že se v minulých dnech připravoval jen v tréninkové hale. "A pak mi trvalo nějakou dobu, než jsem si zvykl na balonek, který tady jinak skáče. I kvůli tomu jsem se hlavně v úvodu nedostal do zápasu," uvedl Korbel.

Navíc by uvítal, kdyby mohl do turnaje zasáhnout hned od začátku, a ne po volném losu čekat na rozehraného soupeře. "První zápas je vždy nejtěžší a ten stávající systém mi tolik nevyhovuje. Soupeři mají totiž ošahané prostředí, což je podstatný fakt," podotkl.

Pětačtyřicátý hráč světa tak přišel o možnost zahrát si v Mekce stolního tenisu ve třetím kole proti domácímu favoritovi Wang Li-čchinovi. "Určitě to byla motivace, k tomu jsem se chtěl dostat. Teď na mistrovství světa družstev jsme sehráli vyrovnanou partii, dokonce jsem byl dva míčky od vítězství. Bylo by to zajímavé. To bych ale musel hrát jinak," dodal Korbel.

Výsledky: Muži: Dvouhra - 2. kolo:
Blaszczyk (Pol.) - Korbel (ČR) 4:2 (9, 9, -7, 4, -10, 8).

Ženy: Dvouhra - 2. kolo:
Potaová (Maď.) - Hadačová (ČR) 4:3 (3, -8, 6, -12, -4, 10, 10).

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz