Stadion v Pekingu ožívá. Jak se dýchá uvnitř hnízda?

Pohled na dění v olympijském Ptačím hnízdě při testovacím mítinku, jak ho zachytila jedna z kamer vysoko na tribuně. | foto: Reuters

28 2008
Blížím se ke stavbě desetiletí, shluk lidí houstne, počet organizátorů rovněž. Vše je dokonale připraveno, autobusy k severní bráně, taxi k východní. Nadšení dobrovolníci mě zdraví a klaní se mi hlouběji než stevardky v japonském šinkanzenu – a já jsem z toho rozpačitá. Nikdo neplive, nekřičí, lidé se jen ukázněně fotografují před novým "divem světa".
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Přede mnou se tyčí kovové monstrum, osvětlené do karmínova. To je ono, pekingské Ptačí hnízdo, hlavní olympijský stadion, stavba v hodnotě 8 miliard korun. "Vypadá jako hnízdečko plné života, hlavně díky té zateplující červeni zářící z vnitřku," popisuje ho kamarádka grafička.

Chuchvalec zapletených železných nosníků láká dovnitř jako magnetické UFO. A neodradí ani vzpomínka na minimálně deset mrtvých dělníků, kteří obětovali své životy tomuto oltáři.

Čínská pýcha se otevřela veřejnosti již podruhé, tentokrát na přípravné atletické závody Good luck Beijing. Čtyřdenní klání bylo zatěžkávací zkouškou před olympiádou. Součástí testu se mimo jiné staly i trénink "organizovaných povzbuzovačů" a nácvik mexických vln.

Stoupám k jednomu z bočních vchodů, ještě však navštívím toaletu. Dlaň se mi lepí na dveře kabinky a ne a ne odtrhnout. Čerstvá čerň mě lapila a já si zoufám, že celý závod strávím přilepená na dveřích.

Naštěstí se od nových nátěrů osvobozuji a odlepuji. S úlevou se běžím občerstvit.

U okénka je jen malá fronta, jsou jich tu spousty. Ceny? Jako v obchodech, žádná přirážka. Dávám si vodu za dva jüany (tedy šest korun) pivo za čtyři a tyčinku Snickers za pět jüanů. Na sladké vepřové párky se však po čtyřech letech pobytu v Číně nachytat nenechám.

Chci chvilku postát u zábradlí na stadionu, ale to mě už zpocený policista tlačí na moji sedačku. Postávat se nesmí, stejně jako vyskakovat na sedačkách či během olympiády fotografovat, upozorňuje mě text na lístku.

Muž zákona mi to bohužel neumí vysvětlit anglicky, ale to už přibíhá mladičký organizátor a opakuje: "Sit down, please." Pořád dokola. Nedbá na mé protesty, že čekám na přítele.

Stadion pro 91 tisíc diváků je zaplněn ze dvou třetin. Na dvou gigantických obrazovkách se mezi závody objevují výchovné programy o jednotlivých disciplínách.

Anna Legnaniová, v Mezinárodní atletické federaci náměstkyně ředitele pro komunikaci, později ocení: "Je to pro diváky velmi poučné." Zároveň však upozorní i na nedostatečně osvětlený prostor věnovaný novinářům.

Třívrstvý stadion se majestátně tyčí nad celým Olympijským parkem s buddhistickým chrámem, okolními hotely a budovami. Jediný problém, kazící celkový dojem, je přetrvávající znečištění ovzduší.

Hladina smogu a prachových částic v pekingském vzduchu stále patří mezi nejvyšší na světě. Nespláchnou ji ani uměle vytvořené deště. I dnes večer se mi tak Ptačí hnízdo při odchodu brzy ztrácí ve smogovém oparu.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Najdete na iDNES.cz