Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Špotáková při rozhovoru psala pohledy, Michalík opravoval překlepy

  11:36
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Celkem devět hodin věnovali v Pekingu čeští olympionici on-line rozhovorům se čtenáři iDNES.cz. U počítače se vystřídali s výjimkou stříbrné deblkanoe Volf - Štěpánek všichni čeští medailisté a fanouškům svůj čas věnovali i další reprezentanti, kteří o medaile tvrdě leč neúspěšně bojovali. Odbornou debatu o nových trendech ve svém sportu zde vedl plavec Květoslav Svoboda.

Vodní slalomář Stanislav Ježek si odpovědi jako jediný psal sám, ostatní je diktovali zpravodaji iDNES.cz. | foto: Jaroslav BeránekiDNES.cz

"Děkuji... Díky... Děkuju za přání... za podporu, za útěchu..." Skoro každá odpověď mohla začínat takovými slovy.

. Barbora Špotáková

Chci absolvovat příští sezonu, potom vidím potomka reálně. Ráda bych.

Díky příznivému časovému posunu mohli fanoušci v naprosté většině případů zpovídat sportovce ještě v den, kdy jim drželi palce v olympijských soutěžích. Debaty tak bývaly plné emocí, gratulací, a také slov útěchy pro méně úspěšné hosty.

Posezení za prosklenou stěnou v sekretariátu Českého olympijského domu v Pekingu bývalo vítanou chvilkou klidu po slavnostních přípitcích, rozdávání autogramů, společném fotografování, poplácávání po zádech. Mnozí si k počítači brali sklenici piva, Barbora Špotáková se mezi diktováním odpovědí stačila najíst a napsat pohledy přátelům. Vytvořila si takovou idylku, že nakonec domluvenou půlhodinu protáhla na trojnásobek.

. Tomáš Janků

Myslím si, že ty komunistický potvory nás úplně všude nehlídaj, protože vím, že když byly ty komunistický potvory u nás, tak nás taky všechny neuhlídaly.

Výškaři Tomáš Janků s Jaroslavem Bábou a moderní pětibojaři Michal Michalík s Davidem Svobodou odpovídali ve dvojicích.

Rozhovor s výškaři začal nejpozději, až v jednu hodinu po půlnoci místního času. Doma bylo teprve sedm večer, atleti už měli po soutěži, a tak se neobvyklému začátku nebránili. Čas dokonce stanovil sám Tomáš Janků úvahou hodnou zkušeného internetového reportéra. "Asi bychom měli nechat nějaký čas, aby se lidi dozvěděli, že budeme odpovídat. Tak začneme třeba za hodinu," navrhl.

Zájem čtenářů o olympiádu byl tak obrovský, že i bez delšího propagování se vždy seběhlo tolik dotazů, že ani nebylo možné odpovědět na všechny.

. Kateřina Emmons

Mé jméno se píše Emmons. Bez koncovek. Mám na to úřední papír, o který jsme před svatbou žádali.

Jediný Stanislav Ježek si sám psal odpovědi, ostatní dali přednost diktování. Někdo pečlivě formuloval přesné odpovědi, jiní mluvili, mluvili a nechali reportéra, aby tok slov usměrnil sám. To platilo třeba pro střelkyni Kateřinu Emmons, která dorazila tak vyčerpaná, že chvílemi až ztrácela pozornost. Dvojnásobná medailistka byla viditelně pod obrovským tlakem.

Nejstručněji odpovídal veslař Ondřej Synek, k nejpečlivějším patřil Tomáš Janků, moderní pětibojař David Svoboda rád dával za své odpovědi smajlíky a jeho kolega Michal Michalík stihl kontrolovat slovo od slova zapsané odpovědi a upozorňoval na překlepy a chyby. "Na Kladně, ne v Kladně," opravil například Svobodovu výpověď.

Často byly rozhovory sportovní osvětou. Čtenáři si nechávali vysvětlit otázky, které je předtím napadaly při sledování televizních přenosů nebo internetových on-line reportáží. Řešil se výběr koní pro parkurovou část moderního pětiboje, losování zápasníku při pasivním průběhu boje a podobně.

. David Svoboda

Za svůj předevedený výkon v jízdě se stydím a je mi líto, že jsem vypadal jako úplná jezdecká nula.

Rozhovor s plavcem Květoslavem Svobodou jako osvětový byl už předem domluven. Reprezentant přišel vysvětlovat přelomové události ve svém sportu. S čtenáři se bavil o Phelpsově fenomenální sbírce osmi zlatých medailí a o vlivu nových plavek na sérii překonaných světových rekordů.

Devět on-line rozhovorů s jedenácti olympioniky trvalo téměř rovných devět hodin. Debaty z Pekingu navázaly na seriál, který probíhal na stránkách iDNES.cz už od začátku roku. Týden co týden vždy v úterý čtenáři zpovídaly jednoho sportovce, který se chystal na olympiádu. Prvním hostem tohoto cyklu byla oštěpařka Barbora Špotáková a symbolicky ho také v Pekingu už jako zlatá medailistka zakončila.

. David Kostelecký

Nějaký podvědomý pocit uvnitř jsem měl, ale myslel jsem si, že to je kravina. (na dotaz, zda čekal zlatou medaili)

  • Nejčtenější

Olympijský oheň ještě před startem štafety projede Japonskem

Olympijský oheň, který byl letos na jaře zapálen pro nakonec odložené hry v Tokiu, ještě před oficiální štafetou s...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní sezonu. S bolestivým...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do tréninkového procesu....

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl bych vás rozplakat....

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se šestého moderního...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...