Špotáková při rozhovoru psala pohledy, Michalík opravoval překlepy

Vodní slalomář Stanislav Ježek si odpovědi jako jediný psal sám, ostatní je diktovali zpravodaji iDNES.cz. | foto: Jaroslav BeránekiDNES.cz

24 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Celkem devět hodin věnovali v Pekingu čeští olympionici on-line rozhovorům se čtenáři iDNES.cz. U počítače se vystřídali s výjimkou stříbrné deblkanoe Volf - Štěpánek všichni čeští medailisté a fanouškům svůj čas věnovali i další reprezentanti, kteří o medaile tvrdě leč neúspěšně bojovali. Odbornou debatu o nových trendech ve svém sportu zde vedl plavec Květoslav Svoboda.

"Děkuji... Díky... Děkuju za přání... za podporu, za útěchu..." Skoro každá odpověď mohla začínat takovými slovy.

. Barbora Špotáková

Chci absolvovat příští sezonu, potom vidím potomka reálně. Ráda bych.

Díky příznivému časovému posunu mohli fanoušci v naprosté většině případů zpovídat sportovce ještě v den, kdy jim drželi palce v olympijských soutěžích. Debaty tak bývaly plné emocí, gratulací, a také slov útěchy pro méně úspěšné hosty.

Posezení za prosklenou stěnou v sekretariátu Českého olympijského domu v Pekingu bývalo vítanou chvilkou klidu po slavnostních přípitcích, rozdávání autogramů, společném fotografování, poplácávání po zádech. Mnozí si k počítači brali sklenici piva, Barbora Špotáková se mezi diktováním odpovědí stačila najíst a napsat pohledy přátelům. Vytvořila si takovou idylku, že nakonec domluvenou půlhodinu protáhla na trojnásobek.

. Tomáš Janků

Myslím si, že ty komunistický potvory nás úplně všude nehlídaj, protože vím, že když byly ty komunistický potvory u nás, tak nás taky všechny neuhlídaly.

Výškaři Tomáš Janků s Jaroslavem Bábou a moderní pětibojaři Michal Michalík s Davidem Svobodou odpovídali ve dvojicích.

Rozhovor s výškaři začal nejpozději, až v jednu hodinu po půlnoci místního času. Doma bylo teprve sedm večer, atleti už měli po soutěži, a tak se neobvyklému začátku nebránili. Čas dokonce stanovil sám Tomáš Janků úvahou hodnou zkušeného internetového reportéra. "Asi bychom měli nechat nějaký čas, aby se lidi dozvěděli, že budeme odpovídat. Tak začneme třeba za hodinu," navrhl.

Zájem čtenářů o olympiádu byl tak obrovský, že i bez delšího propagování se vždy seběhlo tolik dotazů, že ani nebylo možné odpovědět na všechny.

. Kateřina Emmons

Mé jméno se píše Emmons. Bez koncovek. Mám na to úřední papír, o který jsme před svatbou žádali.

Jediný Stanislav Ježek si sám psal odpovědi, ostatní dali přednost diktování. Někdo pečlivě formuloval přesné odpovědi, jiní mluvili, mluvili a nechali reportéra, aby tok slov usměrnil sám. To platilo třeba pro střelkyni Kateřinu Emmons, která dorazila tak vyčerpaná, že chvílemi až ztrácela pozornost. Dvojnásobná medailistka byla viditelně pod obrovským tlakem.

Nejstručněji odpovídal veslař Ondřej Synek, k nejpečlivějším patřil Tomáš Janků, moderní pětibojař David Svoboda rád dával za své odpovědi smajlíky a jeho kolega Michal Michalík stihl kontrolovat slovo od slova zapsané odpovědi a upozorňoval na překlepy a chyby. "Na Kladně, ne v Kladně," opravil například Svobodovu výpověď.

Často byly rozhovory sportovní osvětou. Čtenáři si nechávali vysvětlit otázky, které je předtím napadaly při sledování televizních přenosů nebo internetových on-line reportáží. Řešil se výběr koní pro parkurovou část moderního pětiboje, losování zápasníku při pasivním průběhu boje a podobně.

. David Svoboda

Za svůj předevedený výkon v jízdě se stydím a je mi líto, že jsem vypadal jako úplná jezdecká nula.

Rozhovor s plavcem Květoslavem Svobodou jako osvětový byl už předem domluven. Reprezentant přišel vysvětlovat přelomové události ve svém sportu. S čtenáři se bavil o Phelpsově fenomenální sbírce osmi zlatých medailí a o vlivu nových plavek na sérii překonaných světových rekordů.

Devět on-line rozhovorů s jedenácti olympioniky trvalo téměř rovných devět hodin. Debaty z Pekingu navázaly na seriál, který probíhal na stránkách iDNES.cz už od začátku roku. Týden co týden vždy v úterý čtenáři zpovídaly jednoho sportovce, který se chystal na olympiádu. Prvním hostem tohoto cyklu byla oštěpařka Barbora Špotáková a symbolicky ho také v Pekingu už jako zlatá medailistka zakončila.

. David Kostelecký

Nějaký podvědomý pocit uvnitř jsem měl, ale myslel jsem si, že to je kravina. (na dotaz, zda čekal zlatou medaili)

Nejčtenější

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz