Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková předává ministryni Vlastě Parkanové podepsaný dres. Vzadu David Kostelecký. | foto: David Port, MF DNES

3 2008
Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková. Olympijskou vítězku a oštěpařku pražské Dukly dnes totiž povýšila ministryně obrany. Špotáková na slavnost dorazila přímo z mítinku v Lausanne, kde skončila čtvrtá.

Hektické dny Barbory Špotákové zdaleka nekončí. V úterý večer oštěpařka poprvé závodila jako olympijská vítězka. Ve středu ji přijala ministryně obrany Vlasta Parkanová, ve čtvrtek ji čeká tisková konference a v pátek pak závod v Jablonci.

Není divu, že na oštěpařce byla po příletu z Lausanne patrná únava. "Hlavní je teď dát se do pořádku, dneska mi vůbec nebylo do skoku," komentovala Špotáková poslední hodiny.

Úsměv na tváři jí vykouzlilo povýšení do hodnosti nadporučice, kterou jí propůjčila ministryně Parkanová. "Je příjemné, že to přišlo takhle brzy po olympiádě. Rozhodně si toho vážím," řekla oštěpařka.

. povýšili i další medailisté

Propůjčení vyšší vojenské hodnosti za vzornou reprezentaci České republiky a armádního sportu se kromě oštěpařky Barbory Špotákové dočkali také další olympijští medailisté, kteří hájí barvy Dukly.

Stříbrné vodní slalomáře Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka a rovněž stříbrného skifaře Ondřeje Synka čekal skok o šest hodností. Všichni se tak z rotmistrů rázem stali podporučíky. Pouze zlatý střelec David Kostelecký není jako jediný z medailistů veden jako voják, nýbrž jako občanský zaměstnanec. Ministryně obrany mu proto darovala pamětní plaketu.

Vlasta Parkanová na oplátku dostala dres podepsaný všemi olympioniky.

Špotáková je už ale myšlenkami na pátečním mítinku v Jablonci, v němž se představí téměř všechny hvězdy olympijského finále. Do Prahy spolu s ní dorazily i Němky Obergföllová a Neriusová a také Ruska Abakumovová. "Vlastně jsem je sem všechny přivezla. Skamarádily jsme se."

Evropská rekordmanka věří, že se jí na severu Čech povede mnohem lépe než v úterý v Lausanne. V prvním poolympijském závodě se totiž  musela spokojit s výkonem 62,24 metru a až čtvrtým místem. "Trápily jsme se všechny. Některé nakonec jeden hod trefily, já bohužel ne. Pár hodů mě také dost bolelo. V Jablonci se chci rozhodně ukázat v lepším světle," prohlásila.

Na únavě ve Švýcarsku se podepsal poolympijský kolotoč. "Vzpomínám si, že třeba po Göteborgu nebo po Ósace jsem na tom byla podobně. Že jsem nebyla ani schopná přehodit šedesát metrů. Ta situace mě nepřekvapuje, ale ani neděsí."


Abakumovová se pěkně vybarvila, smála se Špotáková

Závod ve Švýcarsku se stal kořistí stříbrné z Pekingu Marie Abakumovové, jíž k vítězství stačil hod 66,09 metru. Oproti olympijskému finále, kdy se Ruska soupeřek spíše stranila, prý nyní byla k nepoznání. "Pěkně se vybarvila. Byla komunikativní a docela v pohodě," smála se Špotáková.

Sama Abakumovová si oštěpařky dobírala na letišti před odletem do Prahy. "Jako jediná přišla na to, že sedíme na špatném gatu. A my se jí smály, že nedorazí do Prahy. Jenže nakonec tu snad byla první. Akorát měla trochu problémy s vízem. To nakonec pomohl vyřešit Tomáš Janků díky své brilantní ruštině," pochválila svého výškařského kolegu.

Ještě před závodem chce Špotáková ukázat svým kamarádkám hlavní město. Pak už vyrazí směr severní Čechy. "Jsem ráda, že do Jablonce přijedou. Vidím, že nápad, který vznikl před půl rokem, byl dobrý," uzavřela Špotáková.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz