Sportovní střelci chtějí medaili, první adeptkou je Emmons

Kateřina Emmons | foto: MF DNES

7 2008
Před čtyřmi lety byla Kateřina Emmons úplně první sportovkyní, která v Aténách dostala olympijskou medaili, v sobotu v Pekingu by obhájkyně bronzu chtěla zažít něco jen nepatrně jiného. Její výstavní disciplína, vzduchová puška na 10 metrů, je totiž opět zahajovací finálovou soutěží her.

Sportovní střelci tradičně bývají pýchou českých olympijských výprav a očekává se, že minimálně jednu medaili domů opět přivezou. "Bez medaile se vracet nechceme," řekl šéftrenér reprezentace Vladislav Šaňák.

Největší šanci má právě Emmons, jež by ale tentokrát ráda přenechala udělení vůbec prvního cenného kovu na olympiádě někomu jinému a na ten svůj si ráda několik chvilek počkala.

Medaile se totiž udělují od třetího místa. "Kdo by nechtěl," uvedla Emmons při posledních rozhovorech ve středu. Od té doby se uzavřela do vlastního světa, komunikuje pouze se svým trenérem a otcem Petrem Kůrkou a mužem Mattem, s nímž v olympijské vesnici bydlí. "Chci být v pohodě," vysvětlila.

Právě psychika bude hrát v jejím případě velkou roli. Pomoci jí chce také manžel, který do Pekingu přiletěl z USA ve středu a ubytoval se v olympijské vesnici v Českém domě.

Americký olympionik se dokonce rozhodl nezúčastnit pátečního slavnostního zahájení, aby svou životní družku podpořil v posledních hodinách před závodem. "Už jsem byl na zahájení v Aténách a bylo to skvělé. Ale teď bych pořád myslel na Katku. Ona je teď důležitější," řekl Emmons jako správný gentleman.

V Pekingu se často přetřásá jeho zkrat v Aténách, kde byl jednu ránu od zlata ve střelbě z malorážky, ale nepochopitelně zamířil do vedlejšího soupeřova terče. A právě Kůrková se s ním tehdy poprvé dala do řeči a pomáhala mu zapomenout. "Ta rána přišla proto, abych se seznámil s Katkou," vyprávěl dnes. Rok po Aténách spolu začali chodit a loni se vzali. Jeden druhému teď poskytují psychickou podporu.

"Psychika je důležitá pro každého sportovce, nejen střelce," uvedla Lenka Marušková, obhájkyně stříbrné medaile ve sportovní pistoli.

O cenné kovy se ale může až do neděle 17. srpna poprat kdokoliv, třeba olympijský vítěz ze Soulu Miroslav Varga, v osmačtyřiceti letech nejstarší muž v české výpravě. Nebo bronzový medailista ze Sydney, pistolář Martin Tenk, který je už na své páté olympiádě. "Nebo úplně někdo jiný, třeba někdo mladý," upozornil Šaňák.

Emmons v dubnu v Pekingu vyhrála Světový pohár při olympijské generálce, největšími soupeřkami jí budou obhájkyně zlata z Atén Číňanka Tu Li či její krajanka Jing-chuej Čao. Silné budou také Jelena Kuzněcovová z Uzbekistánu, Kazaška Olga Dovgunová, Ruska Ljubov Galkinová či velká německá soupeřka Sonja Pfeilschifterová.

"Když jsem přijela do Pekingu, tak mi to moc nešlo, ale v poslední dnech se to zlepšilo. Ale je tam hodně holek, které budou chtít medaili," odmítla se pasovat do role favoritky Emmons.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz