Šlágr her patřil čínským dětičkám

Čínské sportovní gymnastky - ZLATÉ ČÍNSKÉ DĚTI. Tyto čínské holčičky rozmetaly americký sen o triumfu v gymnastické soutěži družstev, dosud nejsledovanějším závodě her. | foto: Reuters

14 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Gymnastickou bitvu gigantů vyhrály čínské děti. Snad šestnáctileté. Nebo třináctileté? Kdo ví. "Pi Šeng, Pi Šeng," skandovala olympijská hala, vyprodaná 20 tisíci diváků. "Vítězství! Vítězství!" V soutěži družstev žen, o jejímž osudu měly rozhodovat desetiny bodu, pobily Číňanky rivalky z USA o 2,5 bodu. Poprvé v historii opanovaly olympijský trůn.

Stu milionů Američanů u přenosu společnosti NBC zhořkla večeře. A Alicia Sacramoneová, dvacetiletá půvabná studentka z Bostonu, se stala tragickou hrdinkou velkého finále, dosud nejsledovanějšího závodu na hrách.

Krčila se u pódia pro prostná, hlavu v dlaních, plakala. To ona potopila americké naděje. "Náš tým byl skvělý. Já ne. Nikdo jiný chyby nedělal, jen já. Je to moje vina," otírala si slzy z rudých očí. "Já vím, každý má dobré i zlé dny. Ale já si dnes přála ten dobrý."

Opak byl pravdou. "Je to až srdcervoucí," říkala Shawn Johnsonová, absolutní mistryně světa. "Alicia dala do závodu srdce a duši. Dokázala v kariéře tak moc, je to naše šéfka a mamka. A teď je tak nešťastná."

Po dvou nářadích domácí tým vedl, jenže pád Čcheng Fei, jediné dospívající dívky mezi dětskými postavičkami čínských gymnastek, vrátil Američanky do hry.

Kolaps Sacramoneové

Pak ke kladině přišla rutinérka Sacramonová, rozhodčí ji však dlouho nenechali cvičit. Věčnost, snad pět minut čekala, než se její jméno objevilo na tabuli. "Proč? Mé nervy mezitím ze mne vysály to nejlepší." "Byl to komplot," řekla Martha Károlyiová, šéftrenérka USA.

Při zahajovacím přemetu dopadla Sacramoneová pravou nohou jen na kraj kladiny, zamávala pažemi jako větrný mlýn a odporoučela se k zemi, v obličeji zmar. Její známka 15,100 torpédovala americké naděje. "Hoď to za hlavu, jedeme dál," nabádala ji kolegyně Nastia Liukinová.

. Mládež na hrách

12 let: Antionette Joyce Guedia Mouafo, plavání 50 m volný způsob (Kamerun)
13 let: Dwayne Benjamin Didon, plavání 50 m volný způsob (Seychely)
14 let: Thomas Daley, skoky do vody (Velká Británie)
14 let: Mariana Avitiaová, lukostřelba (Mexiko)
15 let: Anastazia Švečnikovová, oštěp (Uzbekistán)
15 let: Pandelela Rinong Pamgová, skoky do vody (Malajsie)
15 let: Vasiliki Maniouová, moderní gymnastika (Řecko)
15 let: Marcelo Aguirre, stolní tenis (Paraguay)
15 let: Shaza El Sayedová, synchronizované plavání (Egypt)

Číňanky vedly o bod. Závěrečná prostná čekala. Sacramoneová je v nich světovou šampionkou z roku 2005. Tvrdí o ní, že svým programem by zastínila i slavné show v Las Vegas. Přesto po druhé skokové řadě znovu upadla. "Hrozně jsem se bála," špitla.

To byl definitivní kolaps nadějí týmu, přesvědčeného, že je nejlepší na světě. Liukinová i Johnsonová pak přešláply. Koncentrace byla pryč.

Naopak tři Číňanky, jejichž prostná finále uzavírala, se po koberci při svých sestavách rozdováděly ve vítězném tanci. Drobounké holčičky Teng Lin-lin a Tiang Jü-jüan skákaly jako gumoví medvídci, Čheng Fei přidala závan ženskosti, skvělá a uvolněná, perfektní závěr čínské exhibice. Už když se rozbíhala k závěrečné řadě, stály kolegyně u pódia s rukama nad hlavou.

Pi Šeng! Vítězství!

"Jsem na své malé kamarádky tak hrdá," řekla Čcheng Fei. "Před závodem jsem jim radila, ať si dnešní večer užijí. Udělaly to!" Američanky seděly jako zařezané. Pro ně platilo: stříbro = porážka.
Chystaly se v přípravě na veškeré eventuality. Na velký hluk, na změny v programu i tlak čínského publika. Přesto to nestačilo.

"Jsme stejně dobré jako Čína," pronesla šéftrenérka Karolyiová. "Jenže v závěru tak vypjatého finále můžete udělat možná dvě malé chyby. Dvě velké ne. A my je udělaly." Sacramoneová plakala ještě na stupních vítězů. Zdrcená gymnastka, která za lepších dnů nejraději čte knížky o Harrym Potterovi. Teď by si od něj nejraději vypůjčila čepičku neviditelnosti.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz