Skočit 250 cm? Téměř nemožné, říká výškař Ton

Svatoslav Ton - Český výškař Svatoslav Ton. | foto: Ivana Roháčková

22 2008
Velký milovník malování a zároveň velký atletický smolař. To je výškař Svatoslav Ton. Byť už řadu let patří ke světové elitě, stále čeká na svou velkou medaili. Ale stále v ni nepřestal věřit. "Její zisk je stále mým snem," přiznal výškař v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

A třeba se to Svatoslavu Tonovi povede v Pekingu na olympijských hrách. Tam se ale nejprve musí kvalifikovat. B-limit 227 centimetrů totiž brněnskému rodákovi k účasti v Číně nestačí. "Musím skočit 230 a bude zhruba deset závodů, na nichž budu mít k jeho splnění šanci," uvedl Ton v jedné z odpovědí.

ODPOVĚDI SVATOSLAVA TONA ČTĚTE ZDE

Závodník pražské Dukly je podle svých slov na sezonu pod širým nebem dobře připraven. "Po nevydařené halové sezoně jsem na ni stoprocentně připraven," prohlásil muž, který má nezvyklého koníčka.

Rád totiž maluje a jeho oblíbencem je Salvador Dalí. Tematicky vyhraněn ale není. "Vybírám si ta, která se mi líbí," prohlásil. O výstavě svých obrazů ale zatím neuvažuje. "Já obrazy většinou rozdávám kamarádům, takže zatím není z čeho výstavu udělat," usmál se.

A pak se vrátil ke svému povolání. Zamyslel se i nad tím, proč už patnáct let nikdo nepřekonal Sotomayerův rekord 245 centimetrů. "Až se najde člověk, který bude vysoký jako Sotomayor, rychlý jako Holm a flegmatik jako Jarda Bába, pak se to možná povede," zauvažoval. Skočit magických 250 centimetrů bude ale hodně těžké. "Myslím, že je to téměř nemožné, vždyť 240 naposledy skočil Holm před čtyřmi lety. To je jako běžet stovku pod devět sekund nebo skočit 950 centimetrů do dálky."

Předolympijské on-line rozhovory na iDNES.cz

BUDE

29. dubna: Martin Doktor (kanoistika)
6. května: Jiří Jedlička (plavání)
13. května: Tomáš Dvořák (desetiboj)
20. května: Gabriela Vařeková, Jitka Antošová (veslování)
27. května: Tomáš Janků (výška)

BYLO
 
* Barbora Špotáková (oštěp)
* Miroslava Knapková (veslování)
* Věra Cechlová (disk)
* Lucie Grolichová (moderní pětiboj) 
* Petr Lazar (dráhová cyklistika) 
* Libor Capalini (moderní pětiboj)
* Lenka Marušková-Hyková (střelba) 
* Kateřina Baďurová (skok o tyči)
* Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
* Václav Chalupa (veslování)
* Lenka Šmídová (jachtink)
* Ondřej Synek (veslování)
* Svatoslav Ton (výška)

A na dálku se Ton pozdravil i se svým jmenovcem Petrem, hokejistou pražské Sparty. Příbuzní údajně nejsou. "Pátrali jsme, jestli nemáme nějaké vzdálené předky. Zatím jsme se k ničemu nedopátrali a jestli, tak je to otázka praprapra... takže tak," uzavřel.

Prokletý skokan

Prokletý skokan. Tuto přezdívku by si mohl Svatoslav Ton klidně vysloužit. Spolu s Jaroslavem Bábou a Tomášem Janků patří do elitního českého výškařského tria. Ale velkou medaili si brněnský rodák zatím ještě nepřivezl. A věří, že by se to mohlo povést v Pekingu.

Na jedné olympiádě už ale závodil. Před čtyřmi lety v Aténách obsadil ve finále osmé místo. Možná by skončil ještě výš, kdyby si na čisté rovině nenatrhl vaz v chodidle. "Kdyby mohl jít celý rozběh, mohlo to být zajímavé," řekl tehdy trenér Jaroslav Kovář. 

Výškařův osobní rekord je 233 centimetrů z téhož roku. O rok později mu sice nevyšlo podle představ halové mistrovství Evropy (sedmý), v Helsinkách na otevřeném MS nepostoupil do finále. Vše si pak ale vynahradil na mítinku Weltklasse v Curychu, kde výkonem 228 centimetrů vyhrál.

Velké zklamání pak prožil v roce 2006, když na HMS v Moskvě nepostoupil do finále. Neskočil 224 centimetrů, byť ten rok měl už za sebou výkon o devět centimetrů lepší.

A podobné to bylo i později. Na ME v Göteborgu oslavoval s Tomášem Janků jeho stříbro, sám skončil šestý. O rok později v Ósace neskočil kvalifikační limit 229, a znovu se tak díval na finále jen z tribuny.

Ton věří, že v olympijském roce medailovou smůlu prolomí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz